Okunma

Dünyanın İlk Antilazer Cihazı!


18 Şubat 2011 Cuma 17:30
Dünyanın İlk Antilazer Cihazı!

Günümüzden 1 yıl kadar önce, bir grup fizikçi biraraya gelmiş ve yakın zamanda bir Antilazer cihazı geliştireceklerini iddia etmişti. Yale Üniversitesi bünyesinde bulunan bilim canavarı dahiler emellerine ulaştılar ve Antilazer cihazını gün ışığına çıkarttılar.


Antilazer Cihazı Şeması

Güle Güle Lazer

Tıbbı işlemler ve tekstil gibi sektörlerde sıklıkla kullanılan lazer sistemlerinin temeli atom veya molekül enerji düzeyleri arasındaki elektron geçişleri ile oluşan ışık fotonlarına dayanıyor. Antilazer cihazı ise bunun tam tersini gerçekleştirip, süreci tersine çeviriyor ve lazeri absorbe ediyor (emiyor). 

Yale Üniversitesi Deneysel Fizik Uzmanı Hui Chao, “İcadımız basit görünüyor ama çok etkili. Sonuçta, lazeri emmek için muazzam bir güç gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Teoride, ışığın yüzde 99.9’u yok edilebiliyor. Antilazer cihazı ise şimdilik, yüzde 99.4’lük seviyeye ulaşabiliyor. Chao ise bunun yeterli olduğunu ve gelecekte çok daha önemli işler başaracaklarını, ısrarla vurguluyor. İcadın hangi sektörlerde kullanılacağı hakkında, herhangi bir açıklama yapılmadı.

:: Konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

 
yazarBarış Terun

Geçmişte pek çok bilişim ve otomobil dergisinde çalışan Barış, Psikoloji Yüksek Lisansı'nı bitirdikten sonra tüm mesaisini, büyük bir zevkle ShiftDelete.Net'e ayırıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Dünyanın İlk Antilazer Cihazı!”

 1. halil413 dedi ki:

  cihazı ise bunun tam tersini gerçekleştirip, süreci tersine çeviriyor
  buda Einsteinın e=mc² formulunu bulmaya benzemiş

 2. SDN Okuru dedi ki:

  ne var ki haberde… gayet doyurucu.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  yo, gayet doğru ifade edilmiş.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  ignobel odullerine aday da olabilir su anda ongoremedigimiz muthis buluslara da temel olusturabilir. Bence bekleyelim gorelim.

 5. moz dedi ki:

  Öncelikle şu lafa takıldım.
  Yazınızdan alıntıdır;

  "kararlı ışık atomlarını ayrıştırıp" Işık atomu diye birşey yoktur. Işığı oluşturan şey fotonlardır. Ayrıca lazeri absorve etme işi nerede kullanılacak onuda anlamadım zaten yazıdada bununla ilgili bilgi yok.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  hocam lazeri yaptıkta antilazeri mi kaldı ya 😀

" Dünyanın İlk Antilazer Cihazı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünyanın İlk Antilazer Cihazı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünyanın İlk Antilazer Cihazı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "