Okunma

Dünyanın ilk mürettebatsız gemisi!


24 Temmuz 2017 Pazartesi 20:59
Dünyanın ilk mürettebatsız gemisi!

Dünyanın ilk mürettebatsız otomatik gemisi 2018 yılında piyasaya sürülecek ve Wall Street Journal raporuna göre 2020 yılına kadar tamamen otonom olması bekleniyor.

Norveç’te inşa edilen Yara Birkeland, bulundurduğu GPS, radar, kameralar ve algılayıcıları kullanarak tekne trafiğinde dolaşıp limana tek başına demirleyebilecek.

Aynı boyuttaki standart bir konteyner gemisinin maliyetinin yaklaşık üç katı kadar yani 25 milyon dolara mal olması bekleniyor. Ancak yatırımcılar, yakıt ve mürettebat olmaksızın, yıllık işletme giderlerinin yüzde 90 kadar düşeceğini söylüyor. Üreticisi Yara, geminin aşamalı olarak otonom olacağını söyledi.

Tamamen otonom olacağı tarih açıklandı!

Şirket, Mayıs ayında web sitesinde yayınlanan açıklamada “Yara Birkeland başlangıçta mürettebatlı bir gemi gibi çalışacak ardından 2019’da uzak operasyona geçecek ve 2020’den itibaren tamamen otonom operasyonları gerçekleştirebilecek durumda olacak” dedi.

17-07/24/yara-birkeland-autonomous-electric-ship-designboom.jpg

Yara International ve teknoloji şirketi Kongsberg Gruppen tarafından birlikte geliştirilen ve 100 konteyner taşıyabilen Birkeland,  “Denizlerin Tesla’sı” olarak nitelendiriliyor, gemi ilk seferini bulunduğu noktadan 37 deniz mili uzaklıktaki Larvik şehrine yapacak. Gemi ilk seferinde gübre taşıyacak.

Yara’nın üretim sorumlusu Petter Ostbo, Wall Street Journal’a yaptığı açıklamada, şirketin mürettebatsız gemiler için uluslararası düzenlemeler yapıldıktan sonra daha büyük gemilere yatırım yapacağını ve daha uzun rotalar için kullanacağını söyledi. Ostbo, bu gemilerle Hollanda’dan Brezilya’ya kadar gübre taşıyabileceklerini ifade etti.

Temiz enerjiye öncelik verecek ve emisyonu azaltacak!

Yara yeni gemisinin emisyonlarını azaltacağını söyledi. Şirket, hava kirleticilerini azaltmayı ve nüfusun yoğun olduğu kentsel alanlarda 40.000 kamyon yolculuğunu kaldırarak yol güvenliğini geliştirmeyi planlıyor. Ostbo “Sıfır emisyona gitmek istiyoruz” dedi. “Bazıları iklim değişikliğinin gerçek olmadığını söylese bile, bu bir iş gerçeği; çünkü temiz enerji kaynakları fosil yakıtlardan daha uygun.”

::Otonom araçlar hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Dünyanın ilk mürettebatsız gemisi!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Somaliden geçse soyulur

 2. SDN Okuru dedi ki:

  bu yara firmasi gubre fabrikasi normalde ne islerle ugrasiyor

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Demekki ilerde gemilerde hacklenecek

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Tek sıkıntı mürettebat sanki sektörde. Zaten 10 kişi ya var ya yok

" Dünyanın ilk mürettebatsız gemisi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünyanın ilk mürettebatsız gemisi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünyanın ilk mürettebatsız gemisi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "