Okunma

Person of Interest adeta gerçek oluyor!


16 Eylül 2017 Cumartesi 07:00
Person of Interest adeta gerçek oluyor!

Brainchip adlı şirket tarafından nöromorfik hesaplamanın donanımsal hızlandırması için dünyanın ilk PCIe kartı piyasaya sürülmüş durumda. BrainChip Accelerator adlı eklenti kartı, donanım hızlandırmalı sinir ağı sisteminin ilk ticari uygulaması olmasıyla da dikkat çekiyor.

BrainChip Accelerator ile nesne ve yüz tanıma hızlanıyor!

Başlangıçta sınırlı bir uygulama alanıyla gelecek olan BrainChip Accelerator, nesne ve yüz tanıma hızını artırmak üzere Windows ve Linux için BrainChip Studio AI yazılımı ile birlikte kullanılabilecek.

17-09/16/brainchip-accelerator-noromorfik-hesaplama-sdn-02.jpg

Donanım, 8 yollu PCI-Express eklenti kartı olarak tanımlanmakta. Gücünü Xilinx Kintex Ultrascale alan programlanabilir geçit dizisi (FPGA) üzerinden alan kart, 6 adet BrainChip Accelerator çekirdeği barındırıyor. Güç verimlli olduğunu da altı çizilen kartın her bir işlemci çekirdeği saniyede 100 kare işlerken sadece 1 watt harcıyor. Toplam kart gücü ise 15W olarak açıklanıyor.

BrainChip Accelerator, aynı görevle çalışan CPU ve GPU tabanlı sistemlere göre BrainChip oldukça başarılı bir tablo çiziyor. Kullanıcılar, BrainChip Accelerator kullanarak aynı anda 16 kanal video işlemeden faydalanabilirken, kartın nöromorfik hesaplama donanımı kare, saniye ve watt olarak GPU hızlandırmaya kıyasla 7 kat daha fazla verim elde ediyor. Ayrıca, video karelerinin işlenmesi görevlerinde de 6 kat daha fazla hız sağlandığı belirtiliyor. Bu kartı çalıştırabilmek için en az 8 çekirdek ve 16 iş parçacığına sahip bir bilgisayar gerektiğini de not olarak düşelim.

17-09/16/brainchip-accelerator-noromorfik-hesaplama-sdn-03.jpg

BrainChip Studio yazılımı ise 20×20 piksel görüntü ile yüzleri sınıflayabilme yeteneğine sahip. Düşük ışık, düşük çözünürlük ve karışık ortamların bile üstesinden gelen yazılım, 16 video akışı işlerken saniyede 600 karenin üzerinde etkin çıktılar elde ediyor. Kısacası aranan kişilerin bulunması bu kart sayesinde çok daha kısa sürece alacak gibi gözüküyor.

:: BrainChip Accelerator konusunda ne düşünüyorsunuz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Person of Interest adeta gerçek oluyor!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Mr. Finch iş başında demek

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Bu dizideki makinanın değil samaritan ın yapılmaya başlanması demek kuzey ışıkları projesiyle wikileaks açıkladı zaten makinanın varlığını

" Person of Interest adeta gerçek oluyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Person of Interest adeta gerçek oluyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Person of Interest adeta gerçek oluyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "