Okunma

Dünyanın ilk şarj edilebilir proton bataryası!


09 Mart 2018 Cuma 19:00
Dünyanın ilk şarj edilebilir proton bataryası!

RMIT Üniversitesi bilim insanları geliştirdikleri dünyanın ilk şarj edilebilir proton bataryası ile batarya teknolojisinde büyük bir atılım gerçekleştirmeyi başarmış durumda.

Şarj edilebilir proton bataryası ne sağlayacak?

Avustralya, Melbourne merkezli üniversitenin geliştirdiği proton batarya, elektrik üretmek için geri dönüşümlü bir yakıt hücresi ile birlikte hidrojen depolamak için karbon elektrot kullanıyor. Batarya şarj olurken, elektrottaki karbon bağlı güç kaynağından elektronlar kullanılarak yapılan suyun bölünmesiyle elde edilen protonlarla bağlanıyor.

Pil harekete geçtiğinde, protonlar güç üretmek için oksijen ile birleşen su üretmek için geri dönüşümlü yakıt hücresinden geçiyor. Hazır ve sürdürülebilir malzemeler kullanılan bu proton bataryası, mevcut lityum iyon bataryalardan çok daha çevre dostu olup daha fazla enerji depolama potansiyeline sahip. Bu anlamda sürdürülebilir gelecek için yeni nesil batarya önemli bir görev üstleniyor.

proton bataryası

Bilim insanları şimdiye kadar proton pilinin küçük ölçekli bir prototipini üretmiş durumda. Öte yandan önümüzdeki 5-10 yıl içerisinde bataryanın ticari olarak mevcut olması planlanıyor. Hatta bataryaların hazır olduğunda, evlere güç vermek için enerji depolayan Tesla Powerwall karşısında önemli bir rakip olması beklenmekte.

Bataryaların protonlarla güçlendirilmesi lityum iyon ile kıyaslandığında daha ekonomik olmasıyla da öne çıkıyor.

:: Bu yeni batarya teknolojisi hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Dünyanın ilk şarj edilebilir proton bataryası! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünyanın ilk şarj edilebilir proton bataryası! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünyanın ilk şarj edilebilir proton bataryası! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "