Okunma

Dünyanın ilk tam otonom feribotu tanıtıldı


13 Aralık 2018 Perşembe 10:27
Dünyanın ilk tam otonom feribotu tanıtıldı

Rolls-Royce ve Finlandiya devlet feribot operatörü Finferries, dünyanın ilk tam otonom feribotunu Finlandiya‘nın Turku şehrinin güneyindeki takımadalarda başarıyla görücüye çıkardı.Falco isimli feribot, Rolls-Royce Akıllı Gemi teknolojilerini kullanarak Parainen ile Nauvo arasındaki yolculuğunu tamamen otonom bir şekilde başarıyla tamamladı. Dönüş seferi ise uzaktan kumanda kontrolünde yapıldı.

Falco yetenekleriyle göz dolduruyor

80 VIP davetliyi taşıyan Falco, demo seferini tam otonom bir biçimde gerçekleştirdi. Gemi, algılayıcı tümleştirme ve yapay zeka sistemlerinden faydalanarak etrafındaki nesneleri tespit etti ve böylece olası çarpışmalardan kaçındı. Ayrıca kısa süre önce geliştirilen, otonom bir seyir sistemi sayesinde kıyıya otomatik olarak yanaştı. Gemi bütün bunları mürettebattan herhangi bir müdahale olmadan başardı.

Peki Falco bu yetenekleri nasıl gerçekleştiriyor?

Falco‘da birçok algılayıcı bulunuyor. Bu algılayıcılar geminin çevresine dair ayrıntılı durumu gerçek zamanlı olarak ve insan gözünün hassasiyet seviyesinden çok daha yüksek bir hassasiyette belirlemesinisağlıyor. Söz konusu farkındalık durumu, yaklaşık 50 kilometre ötede, Turku şehir merkezinde bulunan Finferries uzaktan operasyon merkezine iletiliyor.

Bu merkezde görev yapan bir kaptan otonom operasyonları izliyor ve gerektiğinde geminin kontrolünü ele alabiliyor. Yani herhangi bir güvenlik açığı ortaya çıkmamış oluyor. Bu zamana kadar Turku takımadalarında yapılan otonom operasyon testleri esnasında Rolls-Royce bugüne dek denizde yaklaşık 400 saat seyir tecrübesi gerçekleştirdi.

Rolls Royce Ticari Denizcilikten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mikael Makinen konuyla ilgili olarak: “Otonom denizcilik yolculuğunda dev bir adım niteliği taşıyan bu günde, yıllardır belirttiğimiz üzere otonom denizciliğin bir gün mutlaka gerçekleşeceği öngörümüzü kesin olarak teyit ediyoruz. Bugünkü demo, otonom geminin yalnızca bir konsept değil, aynı zamanda bildiğimiz anlamdaki gemiciliği dönüşüme uğratacak bir gelişme olduğunu kanıtlıyor.” dedi.
yazarFurkan Karaca

Henüz yolun başında olan Furkan, çok çalışıyor ve bayağı bir eğleniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Dünyanın ilk tam otonom feribotu tanıtıldı”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Evet adını Türklerden alan bir şehir.

" Dünyanın ilk tam otonom feribotu tanıtıldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünyanın ilk tam otonom feribotu tanıtıldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünyanın ilk tam otonom feribotu tanıtıldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "