Dünyanın okyanus tabanı için müjdeli haber geldi!


22 Haziran 2020 Pazartesi 07:00
Dünyanın okyanus tabanı için müjdeli haber geldi!

Dünya’nın okyanus tabanlarını çözümleme çalışmaları hâlâ sürüyor. Zira yaşadığımız gezegen milyarlarca yıl önce oluşmuş ve önemli değişimler geçirmiş bir canlı yuvası. Bu bağlamda Dünya’daki okyanusların tabanları haritalandırılmaya başlandı ve bu yolda önemli ilerlemeler kaydedildi. Dünyanın okyanus tabanı haritası ortaya çıkıyor.

Dünyanın okyanus tabanı haritası ortaya çıkıyor

BBC News’ta paylaşılan habere göre Seabed 2030 Project olarak adlandırılan okyanusların haritalandırılması işlemi yüzde 19 oranında tamamlandı. Bu oran, projenin ilk zamanlarında sadece yüzde 6 civarındaydı.

2017 yılında Dünya’nın okyanus tabanları hakkında daha detaylı bilgilere sahip olunması adına yola çıkıldı. 3 yıl içinde önemli bir ilerleme kaydeden bilim insanları, bu projenin ortaklarından biri olan GEBCO’nun şebekesiyle birlikte yaklaşık 14 milyon kilometre kare verinin toplanmasını sağladı. Böylelikle bu projede yüzde 13 oranında bir ilerleme elde edildi.

Seabed 2030 projesinin büyüklüğü hakkında verilen bilgilere göre bu haritanın büyüklüğü Avustralya’nın neredeyse 2 katına tekabül ediyor. Söz konusu projeye, ortaklar ve yardımcılar ile beraber, 133 katılımcı katkıda bulunuyor. GEBCO’nun paylaştığı verilerin halka açık olduğu belirtiliyor.

dunyanin-okyanus -tabani-haritasi

Bu haritalandırma için elde edilen verilerin büyük bir kısmı gemi verilerinden ve robotik haritalandırma teknelerinden yardım alınarak elde ediliyor. Bu haritalandırma işleminin, projenin adından da anlaşıldığı üzere, 2030 yılına kadar tamamlanması hedefleniyor.

Bu proje insanlığın, okyanusların, okyanus altındaki yaşamların, derin sularda yaşanan gelgitlerin ve su altında yaşayan esrarengiz canlıların daha anlaşılır bir hâle gelmesi için oldukça önemli. Öngörülen tarihlere bakıldığında önümüzdeki 10 yıl içinde haritalandırılması gereken yüzde 81’lik alan, Mars’ın yüzeyinin yaklaşık 2 katı büyüklüğünde yani gerçekten de çok büyük bir alan.

Bu büyüklükteki bir haritalandırmanın bu süre zarfında yapılıp yapılamayacağı hâlâ muamma olarak görülüyor ancak yine de bunun imkânsız olmadığını söylemek gerekiyor. Projede yer alan uzmanlar ise uzaydaki uydulardan gelen çekimlerin haritalandırılmamış olan okyanus tabanları hakkında önemli bilgiler sunduğunu aktarıyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Dünyanın okyanus tabanı için müjdeli haber geldi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünyanın okyanus tabanı için müjdeli haber geldi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünyanın okyanus tabanı için müjdeli haber geldi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
  2. 2 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
  3. 3 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
  4. 4 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!
  5. 5 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
  6. 6 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
  7. 7 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?
  8. 8 JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi! JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi!
  9. 9 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
  10. 10 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC