Dünya’nın yeni geçici uydusu “Mini Ay” geliyor


12 Ekim 2020 Pazartesi 19:49
ABONE OL
Dünya’nın yeni geçici uydusu “Mini Ay” geliyor

Dünya yer çekimi sayesinde yakalayacağı ve geçici bir süreliğine uydu olarak kullanacağı “Mini Ay” için hazırlanıyor. NASA’nın önde gelen asteroid uzmanlarından olan Paul Chodas, daha önceden belirlenen “2020 SO” gök cisminin aslında 1966 yılında gönderilen Centaur roketinin bir parçası olduğunu iddia etti. Gök cismi zannedilen bu nesne, 54 yıl önce başarısız bir iniş görevinde kullanılan Centaur roketi olabilir.

Geçici bir süre için dünyanın yeni “Mini Ay”ı olabilir

Bundan tam 54 yıl önce NASA tarafından Surveyor 2 uzay aracı Ay’a gönderilmek üzere yola çıkmıştı. Surveyor 2 uzay aracının ateşleme motorlarından birinde meydana gelen arıza sebebiyle Ay‘a yumuşak iniş yerine sert bir iniş gerçekleştirmesiyle kullanılmaz hale gelmişti. Bu uzay aracını taşıyan Centaur isimli roket ise güneşin yörüngesine oturtuldu ve görevine son verildi.

Geçtiğimiz aylarda ise Hawaii’de bulunan bir uzay teleskobu, Dünya’ya hızla yaklaşan yeni bir gök cismi keşfetmişti. Uluslararası Astronomi Birliği Küçük Gezegen Merkezi (IAU) tarafından hemen kaydedilen bu cisim tespit edildi. Cisim tespit edilir edilmez asteroit ve kuyruklu yıldızlar listesine eklendi.

Mini Ay

Gök bilimciler tarafından yapılan tahminlerde “2020 SO” isimli cismin, Dünya’nın çekim gücü sayesinde geçici bir süreliğine “Mini Ay” olarak yörüngede seyredeceği belirtilmişti ancak NASA‘da çalışan asteroid uzmanı Paul Chodas’ın dikkatini bir şey çekmişti. Bu gök cisminin güneş etrafındaki hareketi neredeyse Dünya etrafındakilere çok benziyordu ve bu bir asteroid için alışılmadık bir durumdu. Dünya ile aynı düzlemde bulunan bir cismin bir asteroid standartlarının altında, saatte 2.400 km/s hızla hareket etmesi de bunun bir asteroid olma ihtimalini düşürdü. NASA’da görevli asteroid uzmanı Paul Chodas’a göre tüm bu veriler ışığında, cismin bir asteroid olmadığı belirlendi.
Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
7 ay önce

O astroid filan değildir geçici değildir belki de kalabilir bizi çok değişik bir dönem bekliyor yavaş yavaş artık ayla o yeni cisim tutulma evresine girip cismin ismini belirleyebilecekti

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
7 ay önce

Hiçbişey anlamadım 54 yıl filan kafam karıştı.

" Dünya’nın yeni geçici uydusu “Mini Ay” geliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünya’nın yeni geçici uydusu “Mini Ay” geliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünya’nın yeni geçici uydusu “Mini Ay” geliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  2. 2 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  3. 3 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  4. 4 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  5. 5 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  6. 6 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!
  7. 7 Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme
  8. 8 Apple Watch almak için 5 sebep! Apple Watch almak için 5 sebep!
  9. 9 Bayram harçlıkları ile alınabilecek teknolojik ürünler Bayram harçlıkları ile alınabilecek teknolojik ürünler
  10. 10 ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik