Dünya’nın yeni geçici uydusu “Mini Ay” geliyor


12 Ekim 2020 Pazartesi 19:49
Dünya’nın yeni geçici uydusu “Mini Ay” geliyor

Dünya yer çekimi sayesinde yakalayacağı ve geçici bir süreliğine uydu olarak kullanacağı “Mini Ay” için hazırlanıyor. NASA’nın önde gelen asteroid uzmanlarından olan Paul Chodas, daha önceden belirlenen “2020 SO” gök cisminin aslında 1966 yılında gönderilen Centaur roketinin bir parçası olduğunu iddia etti. Gök cismi zannedilen bu nesne, 54 yıl önce başarısız bir iniş görevinde kullanılan Centaur roketi olabilir.

Geçici bir süre için dünyanın yeni “Mini Ay”ı olabilir

Bundan tam 54 yıl önce NASA tarafından Surveyor 2 uzay aracı Ay’a gönderilmek üzere yola çıkmıştı. Surveyor 2 uzay aracının ateşleme motorlarından birinde meydana gelen arıza sebebiyle Ay‘a yumuşak iniş yerine sert bir iniş gerçekleştirmesiyle kullanılmaz hale gelmişti. Bu uzay aracını taşıyan Centaur isimli roket ise güneşin yörüngesine oturtuldu ve görevine son verildi.

Geçtiğimiz aylarda ise Hawaii’de bulunan bir uzay teleskobu, Dünya’ya hızla yaklaşan yeni bir gök cismi keşfetmişti. Uluslararası Astronomi Birliği Küçük Gezegen Merkezi (IAU) tarafından hemen kaydedilen bu cisim tespit edildi. Cisim tespit edilir edilmez asteroit ve kuyruklu yıldızlar listesine eklendi.

Mini Ay

Gök bilimciler tarafından yapılan tahminlerde “2020 SO” isimli cismin, Dünya’nın çekim gücü sayesinde geçici bir süreliğine “Mini Ay” olarak yörüngede seyredeceği belirtilmişti ancak NASA‘da çalışan asteroid uzmanı Paul Chodas’ın dikkatini bir şey çekmişti. Bu gök cisminin güneş etrafındaki hareketi neredeyse Dünya etrafındakilere çok benziyordu ve bu bir asteroid için alışılmadık bir durumdu. Dünya ile aynı düzlemde bulunan bir cismin bir asteroid standartlarının altında, saatte 2.400 km/s hızla hareket etmesi de bunun bir asteroid olma ihtimalini düşürdü. NASA’da görevli asteroid uzmanı Paul Chodas’a göre tüm bu veriler ışığında, cismin bir asteroid olmadığı belirlendi.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Dünya’nın yeni geçici uydusu “Mini Ay” geliyor”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Hiçbişey anlamadım 54 yıl filan kafam karıştı.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  O astroid filan değildir geçici değildir belki de kalabilir bizi çok değişik bir dönem bekliyor yavaş yavaş artık ayla o yeni cisim tutulma evresine girip cismin ismini belirleyebilecekti

" Dünya’nın yeni geçici uydusu “Mini Ay” geliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünya’nın yeni geçici uydusu “Mini Ay” geliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünya’nın yeni geçici uydusu “Mini Ay” geliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 2. 2 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 3. 3 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 4. 4 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 5. 5 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 6. 6 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 7. 7 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 8. 8 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 9. 9 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 10. 10 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?