Okunma

Dünyaya Cadılar Bayramı Uyarısı


31 Ekim 2009 Cumartesi 06:32
Dünyaya Cadılar Bayramı Uyarısı

İnternet dolandırıcılığı sırasında, kullanıcıların truva atı indirebilmelerini sağlamak amacı ile genellikle sosyal mühendislik teknikleri kullanılır. Dolandırıcılar yaygın olarak e-postalar, genel mesajlar ya da giderek artan bir biçimde sosyal ağ sitelerinde chat mesajları aracılığı ile kullanıcıya ulaşır. Kullanıcı cezp edici linklerle çeşitli uygulamalara, oyunlara ya da ilginç videolara yönlendirilir.

E-posta ya da çeşitli sitelerde bulunan linklere ya da örneğin tebrik kartlarına tıklandığında, kullanıcı gizlenmiş malwareler (truva atı, reklam yazılımı, solucan ve diğer zararlı yazılımlar) içeren ya da çeşitli yazılımlar, video izleme araçları vaat eden sahte bir siteye yönlendirilir. Ortalama bilgisayar kullanıcısı yoluna çıkan mesajları tıklama eğilimindedir ve yolun sonunda genellikle ödeme detaylarının girilmesinin istendiği bir ekrana ulaşılır ki bu tam da hırsızların istediği şeydir.

 

ESET’e göre, bayramlar sırasında yaşanan yoğun alışveriş ve tebrik trafiği, saldırganların kişisel bilgileri ele geçirmeleri ve bilgisayarlara zararlı yazılım bulaştırmaları için büyük bir fırsat oluşturuyor.

 

ESET San Diego Ofisi Teknik Eğitim Müdürü Randy Abrams, bu cadılar bayramında Twitter ya da Facebook gibi sosyal ağlara dikkat edilmesini öneriyor. Abrams, bulaşıcı sitelere link sevkiyatında, söz konuzu sosyal ağların oluşturduğu ortamın bu tip suiistimaller ve zararlı kodları saklayan URL’ler için çok müsait olduğunu söyledi.

ESET, bilinmeyen linkleri tıklamaktan ve özellikle de gönderenini bilmediğiniz, tüm gönderen bilgisi büyük harfle yazılmış ya da ünlem işareti ile süslenmiş olan e-posta eklerini açmaktan kaçınmanızı öneriyor. Riskleri en aza indirmek için çevrimiçi hesap ve sosyal ağ sitelerine giriş parolalarınızı periyodik olarak değiştirin ve işletim sistemi ve güvenlik yazılımınızın güncellemelerini devamlı olarak yapın.

:: Daha iyi bir güvenlik için parolanızı sürekli olarak değiştiriyor musunuz?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Dünyaya Cadılar Bayramı Uyarısı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    off oyun oynayamicas

" Dünyaya Cadılar Bayramı Uyarısı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünyaya Cadılar Bayramı Uyarısı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünyaya Cadılar Bayramı Uyarısı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "