Dünyayı Değiştiren 10 Robot


24 Temmuz 2010 Cumartesi 10:00
Dünyayı Değiştiren 10 Robot

Robotlar her ne kadar son 50 yıldır hayatımızdalar gibi gözükseler de aslında bu mekanik canlıların hayali çok daha öncelere dayanıyor. Bundan yüzlerce yıl önce düşünürler insanın kusursuz bir taklidini yapmak için planlar yapmaya başlamıştı. ( Geleceğin Robot Güzelleri)

İnsanın her emrini yerine getiren ve ona yardımcı olacak bu varlıklar o dönemin teknolojik anlayışıyla çok farklıydı.

El Cezeri adlı dahi Müslüman alim 1100‘lü yıllarda suyla çalışan bilen robotların tasarımını yaptı. Günümüz robotlarına prensip ve şekil olarak daha çok benzeyen bu makineler sayesinde El-Cezeri, Selçuklu sınırlarında büyük bir ün kazandı. (Hizmetçi Robotlar Geliyor)

Bu düşünürün el yazmaları sayesinde suyla çalışan makineleri günümüzde bile yapmak mümkün.

 


El Cezeri’nin tasarımlarından biri anlatan el yazması

 

Bu hayale her zamamkinden daha çok yakınız

 

Bilim kurgu sayesinde, gerçek potansiyelleri kanıtlanan robotlar günümüzde giderek gelişerek sosyal hayatımıza karışmaya başlıyor.

Bundan sadece 10 yıl önce örneklerini filmlerde gördüğümüz ve birçoğumuzun varlığına inanmadığı robotlar bilimin elinde gerçek olmaya başladılar bile. Yakın gelecekte insanlar robotlarla ortak bir sosyal yaşama bile sahip olacaklar.

Bu devrim bazı mesleklerin yok olmasını sağlarken günlük hayatımızın tekrar şekillenmesine de neden olacak. İşte bu hayali gerçekleştiren 10 robot.

10. Marsı O Geziyor

Kızıl gezegen Mars mitolojiler için bile büyük önem taşıyor. Ay‘dan sonra ulaşmak için büyük hayaller kurduğumuz ikinci gezegen olan Mars, uzaylı komplolarında bol bol yer almıştı.

 

Marsa fiziksel olarak gidemesek bile bu robot sayesinde orada bir elimiz olacak.

 

2004 yılında bu uğurdaki en büyük adımı attık. Mars görevi için SPIRIT adlı özel bir robot tasarlayan NASA onun sayesinde kızıl gezegenin gizemlerini çözecekti.

Uzaktan kumandalı bu robot aldığı komutlara göre gezegenin yüzeyinde dolaşıp ufak kıskanç elleriyle taş örnekleri toplayabiliyor. Paletlere sahip olan Spirit enerji ihtiyacını ise güneş panelleriyle karşılıyor.

9. Sıhıyeci Robot

Savaşların en büyük zorluklarından birisi ise çatışma sırasında yaralanan askerlere yardım götürmek ya da onları sıcak bölgeden kurtarmaktır.

Büyük cesaret ve şans isteyen bu iş yüzünden yardım etmek isteyen kişilerde zarar görebilir. Amerikan Ordusu bu sorunu robotlarla çözmek için büyük bir yatırım yaptı.

 

Artık savaşlarda yaralanan askerler kaderlerine terk edilmeyecek.

Battlefield Extraction Assist Robot (savaş alanı tahliyeye yardımcı robotu) adlı bu makine kısa boyu tekerlekleri ve kolları sayesinde yaralanan askerleri güvenli mekanlara çekmek için tasarlandı.

Bombalara karşı da dayanıklı olan BEAR hala geliştirilme aşamasında.

8.Robot Köpek

İnsanların kendini taklit eden robotlardan sonra en büyük hayali ise gerçekçi hayvan robotlar tasarlamak. Bu konuda en başarılı ürünlerden birini ise Sony tasarladı.

 

Gerçek bir köpeğin yerini tutamaz ama yine de etkileyici.

 

Günümüz için pek ihtiyaç duyulmasa da hayvan beslemekten korkan aileler için bire bir olan Sony AIBO, davranış olarak gerçek bir köpekten farksız.

Sahibiniz tanıyan ona oyunlar yapan bu mekanik hayvan, sahip olduğu kamera ve mikrofon sayesinde etrafındaki her şeyi algılıyor.

7. Gelişmiş oyuncak

Sony‘in bir diğer robot projesi ise daha çok çocukları hedef alan gelişmiş bir oyuncaktı. QRIO, merak için görev anlamına gelen İngilizce cümlenin kısaltması.

Öğrenmeye açık olan bu robot, mikrofon ve kamera sistemi sayesinde 2000 bin kelimeyi anlayıp tanımlayabiliyor. Dünyanın ilk koşabilen insansı robotu olan QRIO 7.5 kilo ağırlığında.

 

Bu meraklı robot başınıza çocuğunuzdan bile büyük dertler açabilir.

 

Bu robotun en ilginç özelliği ise öğrenme kapasitesi ve bunu günlük yaşama uygulayabilmesi. Tanıdığı insanları gözlemleyen robot onların sevdiği ve sevmediği şeyleri hafızasında tutuyor.

Böylece size asla hoşlanmadığınız hareketlerde bulunmuyor.

6. Robot kelle

Yüzümüz bizim kişiliğimizi yansıtan ve iletişim için en önemli organların bulunduğu yer. Bu yüzden bilim adamları için kusursuz bir robot yüzü de çok önemli.

 

Tek başına korkutucu olabilir ancak güzel bir vücutla gerçeğinden farksız olacak.

K-Bot uzun yıllardır birçok üniversitenin ortak çalışmasıyla bu amaçla geliştiriliyor. Sadece mekanik bir kelle olan K-Bot yüz hareketleri, konuşma ve duygu gösterme konusunda insana en çok benzeyen robot kopyası.

Bu mekanik kafanın üzerinde 26 tane hareket noktası bulunuyor.

5. Her derde deva

Ellerimiz yaratılışın bize verdiği en büyük armağanlardan biri. Diğer hayvanların çoğunda bulunmayan bu organ sayesinde aletler geliştirip dünyanın en baskın türü haline geldik.

 

Artık uzayın derinliklerinde de bir elimiz var.

Bizi biz yapan kol ve el robotlar içinde oldukça önemli olacak. Avrupa Uzay Komisyonu tarafından bu uğurda geliştirilen mekanik kol projesi ise insanlar ve robotlar için bir dönüm noktası.

Uzaktan kontrol edilebilen bu robot kol, insanın gitmesinin zor olduğu yerlerde bile işlerimizi rahatça halletmemizi sağlıyor.

4. Uzay onlar keşfedecek

Uzay Yolu adlı dizinin büyük bir iddiası vardı. Bu dizinin senaryosuna göre, insanoğlu için en ileri macera olarak adlandırılan uzayın türümüz tarafından keşfedeceği anlatılıyordu.

Ancak geçtiğimiz aylarda geliştirilen bu buluş, uzay gezgini olmak isteyen tüm çocukların hayallerini yıktı. Kısa adıyla R2 olan robotlar, insanlık yerine uzaya dolaşıp burada bizim için bilimsel araştırmalarda bulunacaklar.

 


Uzay biz yeterince gelişene kadar onlara emanet olacak.

 

R2’ların en büyük özelliği ise yer çekimsiz ortamlarda bile hiçbir zarar görmeden çalışabilmeleri. Gövde baş ve kollardan oluşan bu uzay fatihi robotlar önümüzdeki aylarda ilk görevlerine çıkacak.

3. Uçan robot

RQ-4 i adlı araç size ilk bakışta bir uçak olarak gelebilir ancak kendi kendine kararlar veren uçan bir robot. 5 farklı şirketin ortak çalışmasıyla hazırlanan RQ-4 çalışma prensibiyle Terminator filmlerindeki uçan katil robotlara benziyor.

 


Bu uçak kendi yapay zekasıyla göklerden ölüm dağıtacak.

 

İnsansız olarak uçabilen bu robot etrafındaki 1000 km‘lik alanı tarayıp canlı olarak durum raporu verebiliyor. Savunma mekanizması da bulunan RQ-4 kendine saldıran uçakları otomatik olarak etkisiz hale getirebiliyor.

2. Mekanik at

Eski dönemlerde binek hayvanları, kervancılar ve askerler için çok önemliydi. İnsanların önemli ve ağır eşyalarını taşıyan bu hayvanlar sayesinde uzun yolculuklar mümkün oluyordu.

 


Ürkütücü olsa da bu robot her zemin koşulunda düşmeden yürüyebiliyor.

 

Ancak günümüzde, otomobillerin giremediği alanlarda askerler kendi eşyalarını kendi taşımak zorunda. Big Dog (büyük köpek) adlı bu robot, DARPA, NASA ve Boston Üniversitesi tarafından geliştirildi.

Çok sayıdaki bacaklarını dengeli şekilde kullanabilen bu robot her türlü arazi koşulunda düşmeden hareket edebiliyor.

Liste birincisi: Herkesin sevgilisi

Modern robot diyince aklınıza hemen Asimo geliyordur. Honda tarafından tasarlanan bu mekanik adam, yaptığı şovlar ve medyatikliği sayesinde herkesin sevgisini kazandı.

 

İşte Asimo’nun günümüzdeki haline ulaşana kadar geçirdiği evrim.

Dengeli yürüyebilen, karşısındakini tanıyan merdivenleri çıkabilen Asimo 15 yıllık büyük bir yatırımın ürünü. İnsan ırkına en yakın özelliklere sahip olan bu robot tek başına yaşayabilecek özelliklere sahip.

Onu bıraktığınız zaman istediğiniz tüm ev işlerini yapabilir. Sizinle sohbet edebilir ve yürüyüşe çıkabilir.

 

:: Bu robotlar arasında en büyüleyicisi sizce hangisi?

 

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Dünyayı Değiştiren 10 Robot konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünyayı Değiştiren 10 Robot ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünyayı Değiştiren 10 Robot ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!
  2. 2 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
  3. 3 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
  4. 4 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?
  5. 5 JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi! JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi!
  6. 6 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
  7. 7 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC
  8. 8 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
  9. 9 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
  10. 10 Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık! Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık!