Okunma

Bu Drone Duvarlara Yapışabiliyor


16 Mayıs 2016 Pazartesi 05:30
Bu Drone Duvarlara Yapışabiliyor

Gün geçmesin ki, insansız hava araçları dronelara ilişkin yeni bir gelişme yayınlanmasın. Her geçen gün değişerek gelişen dronelar, bünyesine yeni bir özellik katmış gözüküyor.

Fotoğraf çekebilen, suda yüzebilen, ilk yardım paketi taşıyabilen droneların ardından, var olan hacimleri nedeniyle “yer kaplama” sorununa yönelik olarak geliştirilen çözümle, duvarlara yapışabilen dronelar Slash Gear’da yer alan habere göre bulunmuş durumda.

Öğrenciler Geliştirdi

Stanford University Araştırma öğrencileri, örümcek, böcek gibi hayvanların zemine yapışabilmek suretiyle konumlarını sürdürme özelliklerinden ilham alarak, duvara yapışan drone projesini geliştirdiler.

Altı duvara gelecek şekilde, dikey bir pozisyonda duvara yapışan Quadcopter Drone, özel tasarım microspines teknolojisini kullanıyor.

Microspines teknolojisi sayesinde duvara iniş yapabilen drone, sahip olduğu yastıklar ile duvar üzerinde tutunabiliyor.

Barındırdığı cinderblock çözümü ile, olası bir sert inişe izin vermeyen drone, çarpışmalara bir önlem niteliğinde bu teknolojiyi kullanıyor.

Drone’un pil gücünden tasarrufu hedefleyen projede, drone duvarda kaldığı süre boyunca yaşamsal faaliyetlerini durdurarak duvarda tutunuyor.

Cilalı, beton zeminler üzerinde, pürüzlü yüzeylerden daha iyi bir performans gösteren drone, henüz geliştirme aşamasında olup, prototip şeklinde kullanılıyor.

Bir grup öğrenci tarafından geliştirilen projenin seri üretim aşamasına geçiğ geçmeyeceği hakkında henüz bir fikir sahibi olamayız; fakat desteklendikleri takdirde zamane gençliğinin nelere kadi olduğunu rahatlıkla görebiliyoruz.

:: Üniversiteli gençlere verilen desteğin örnekte olduğu gibi benzer projelerin geliştirilmesi aşamasında faydalı olacağını düşünüyor musunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Bu Drone Duvarlara Yapışabiliyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bu güzel olmuş

 2. SDN Okuru dedi ki:

  teknoloji budur ya

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Çok süper bir şey anlık olarak istediğin yere monte edip pervane motorları için enerji harcanmadan sadece kamerayı kullanarak saatlerce görüntü alabilirsin.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  helaaaaaaalll

" Bu Drone Duvarlara Yapışabiliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bu Drone Duvarlara Yapışabiliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bu Drone Duvarlara Yapışabiliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "