Okunma

Bu cihaz duygularınızı okuyacak!


25 Temmuz 2017 Salı 12:30
Bu cihaz duygularınızı okuyacak!

MIT Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuarı’ndan (CSAIL) bir araştırma ekibi, kablosuz sinyalleri kullanarak bir kişinin mutlu, üzgün, öfkeli veya heyecanlı olup olmadığını tespit edebildi. Geliştirilen yeni EQ-Radyo teknolojisi eğlenceden tıp sektörüne kadar çok geniş bir alanda kullanılabilir.

EQ-Radyo nasıl çalışıyor?

Göğüs bantları, EKG monitörleri ve yüz ifadesi okuma gibi bir kişinin duygularını tespit etmek için kullanılabilecek birkaç yöntem ve cihaz bulunmaktadır. Ancak bu yöntemler çoğunlukla güvensiz olarak kabul edilmektedir.

EQ-Radyo teknolojisi, kablosuz sinyalleri, hedef olarak belirlenen kişinin vücuduna iletir. Dalga biçimleri sıçramalar yaparak cihaza geri döner. Algoritmalar ile donatılan EQ-Radyo teknolojisi, yansıyan sinyalleri kalp atışlarına böler. Cihaz daha sonra, duygusal durumu tahmin etmek için kalp atışı aralıklarındaki değişimi inceler.

Bir kişinin yansıtılan sinyallerinin düşük uyarılma ve negatif etkiye karşılık gelmesi durumunda üzüntülü olarak sınıflandırılır. Eğer yüksek uyarılma ve olumlu etki aralığına karşılık geliyorsa, heyecanlı olarak sınıflandırılır.

17-07/25/duygulari-okuan-cihaz-shiftdelete.jpg

Araştırma ekibine göre EQ-Radyo teknolojisi eğlence, tüketici davranışlarını inceleme ve sağlık sektörlerinde kullanılabilir. Örneğin, reklam ajansları gerçek zamanlı olarak izleyici reaksiyonlarını test etmek için kablosuz sinyalleri kullanabilir. Akıllı ev teknolojileri, kişinin duygularına göre ısıtma sistemi gibi belirli özellikleri tetiklemek için EQ-Radyo cihazı ile donatılabilir.

::Duyguları okuyabilen cihaz hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Bu cihaz duygularınızı okuyacak!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Big bang Theory de boyle bir konuyu ele almislardi. Arkadas edinin la. Boyle teknolojiye bagimli olmayin, hatta mumkunse hic kullanmayin.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Tutmaz, basit bir hesap yetmez anlamaya

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Ey Amerika! Hangi don markasını kullandığımıza kadar bilgi edindin, sıra duygularımızda mı? si ay ey iz pıro

" Bu cihaz duygularınızı okuyacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bu cihaz duygularınızı okuyacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bu cihaz duygularınızı okuyacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "