Okunma

Duygularımızın Cevabı Bulunuyor mu?


04 Nisan 2016 Pazartesi 10:30
Duygularımızın Cevabı Bulunuyor mu?

Yapılan son araştırmalarda beynimizin, bazı duyguları nasıl hissettiğinin anlaşılmasına iyice yaklaşıldı. MIT (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) takımı, beyinin iki nöron grubuna, yani sinirsel grubuna ait bağlantıyı keşfetti. Bunlar pozitif ve negatif duygusal olayları işleme görevi görüyorlar.

Bu sinir gruplarını, ışığa duyarlı protein ile etiketleyerek, nöronların iki paralel ancak karışık kanala sahip olduğu ve bunların yaşanan olaylara farklı tepki verdiği gözlendi.

Bağlantılardan birindeki nöronlar, duyguyu çok heyecanla yaşarken, bazıları ise daha çekinden ve sakin kalıyor. İşte bu iki kanaldaki reaksiyonların birleşimi, yaşanan ruh halinin ve akıl sağlığının cevabı olabilir.

Henüz erken ancak sağlıklı tedavi bulunabilir

Araştırma henüz erken bir süreç içerisinde. Bilim insanlarının hala derinlerdeki, bazı özel nöronları ve sayılarını araştırması gerekiyor.

Ayrıca birbirlerine nasıl bağlı olduklarının görülmesi ve daha büyük nöron devrelerinin tanımlanması şart.

Eğer başarıya ulaşılırsa, akıl sağlığıyla ilgili problemlerin, bunalım, depresyon ve diğer sorunların, mutluluk sırasında ateşlenen nöronla aynı olmamasının bilinmesiyle birlikte, daha sağlıklı ve başarılı tedavilere yönelebilir.

:: Akıl sağlığı ile ilgili araştırmalar hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarEmirhan Üstünsoy

Uzun süredir oyun ve teknoloji sektöründe bulunan Emirhan, bu tecrübesini ve sevdasını SDN bünyesinde yazıya döküyor. Tam bir PC oyuncusu ve aynı zamanda iyi bir müzik düşkünü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Duygularımızın Cevabı Bulunuyor mu?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    İyi taraflarıda var merak etme. Milyonlarsa insanın sprunları hallolanilir bir şeklilde bilinçaltı duygu v.s değişimleri ile mümkün kılınabilir.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Duygularımızı tamamen kapatırlarsa ya da acımasız katillere dönğştürürlerse.. Eğer başarılı olurlarsa başımız dertte.

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Olley be duble yollar be

" Duygularımızın Cevabı Bulunuyor mu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Duygularımızın Cevabı Bulunuyor mu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Duygularımızın Cevabı Bulunuyor mu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "