Okunma

Duyma Engellilere Özel Yazılım


04 Haziran 2011 Cumartesi 05:30
Duyma Engellilere Özel Yazılım

Şimdiye dek genellikle telefon ve bilgisayarlarda karşımıza çıkan, sağır ve dilsizlere özgü yazılımlar yeni bir devrimin eşiğinde. Japonya’dan NHK Science & Technology Research Laboratories‘in yaptığı çalışmalardan ümit verici haberler geliyor.

Film izlerken altyazıları okuyarak sorunlarını halleden duyma engelliler olsa da, doğuştan duyma problemi olup sadece özel işaret dilini bilen kişiler problemler yaşıyorlar. Yapılan yeni çalışma bu sorunun üstesinden gelme niyetinde.

Nasıl Çalışacak?

NHK‘nın sistemi ilk olarak Technology Open House‘da ortaya çıktı. Bu yeni çalışmaya göre altyazılar doğrudan işaret diline çevirilecek ve animasyon olarak duyma engelli kişiye aktarılacak. Ancak şimdiye dek yapılan çalışmalarda birebir ve düzgün aktarımlar yapılamadı. Bazı cümlelerin doğru şekilde aktarılamadığını gören yetkililer bu sorunları halledeceklerini söylediler.

Bu çalışmanın en büyük amacı ise acil durumlarda ya da doğa felaketlerinde duyma engelli kimselerin en kısa sürede iletişime geçebilmesi ve karşılıklı konuşmanın sağlanarak sorunların giderilmesi.

:: Duyma engelli kişiler için büyük bir atılım olabilir mi?

 
yazarBurçin Aygün

Teknoloji dünyası'nın amansız takipçisi olan Burçin bir yandan da oyun evreninden de uzak kalmıyor ve tüm haberleri sizler için araştırıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Duyma Engellilere Özel Yazılım”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    acil bilgi alabileceğim bir iletişim adresi alabilir miyim?

" Duyma Engellilere Özel Yazılım konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Duyma Engellilere Özel Yazılım ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Duyma Engellilere Özel Yazılım ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "