Okunma

DVD’leri Sorunsuz Okuyun, Yazın!


30 Nisan 2009 Perşembe 16:50
DVD’leri Sorunsuz Okuyun, Yazın!

Bilgisayarınızdaki iki kapalı kutu olan sabit diskler ve optik sürücüler, içlerinde birer yazılım barındırırlar. İnsanları pek anlamayacağı dillerde sistemle iletişim kuran bu araçlar bizler için hayati önem taşıyan bileşenlerdir. Peki bu ürünlere nasıl ve neden sabit yazılım, yani firmware müdahalesi yapmak gerekiyor? Bütün ayrıntılar burada.

UYARI!

Burada
anlatılan yöntemler bilgisayarınıza kalıcı hasar verebilir. Burada
anlatılanları denemekteki tüm yükümlülük size aittir. Dolayısıyla “vay
benim sabit diskim patladı” veya “optik sürücümü kullanamıyorum, galiba çatladı”
gibi sözlerle bize gelmeyin. Her firmware güncellemesindeki ana kural
şudur: Düzgün çalışıyorsa güncelleme yapmayın!

Optik Sürücüler: Neden Güncellenmeli?

Firmware konusunda optik sürücüler, her ne kadar internet hızlarının artmasıyla birlikte DVD satın alanların sayısı azalsa da, kendilerine uygulanan bölge kodu (region code) kısıtlamasından kurtulabiliyorlar. Bu şekilde elinizde farklı bölgelere ait DVD’ler varsa bunları sorunsuz şekilde izleyebiliyorsunuz.

CD, DVD ve Blu-ray sürücülerin firmware’lerini güncellemeniz onlara farklı üreticilerden gelen medyaları daha iyi şekilde okumanızı ve bunlara daha hızlı yazmanızı sağlayabiliyor. Ayrıca desteklenen teknolojilerin yeni özelliklerini ve daha yüksek yazma hızlarını bu şekilde elde edebiliyorsunuz.

Güncellemeler Nerede Bulunur?

Bu güncellemeler için kullanılacak geniş bir veri tabanı istiyorsanız size önereceğimiz bir site var. RPC1.org, alanında önemli bir kaynak olarak kullanıcılara onlarca markaya ait yüzlerce sürücü için sabit yazılım sunuyor. RPC1.org adresinde bütün markalara göre firmware güncellemelerini bulabilirsiniz.

Sürücünün Ayrıntılarını Öğrenmek

Sürücünüzle ilgili bilgileri almak için kullanabileceğiniz basit bir yazılım var. DISCinfo isimli küçük yazılım sayesinde alan kodu kısıtlaması olup olmadığını görebiliyorsunuz. Bu şekilde istediğiniz müdahaleyi (gerekiyorsa) yapabilirsiniz.

Nasıl Güncellenir?

Piyasada birçok farklı sürücü için özel yükleyiciler bulunurken genel amaçlı bazı yazılımları da bulmak mümkün. Eğer sistem üreticinizden bulamadıysanız bu siteye danışabilir, yüklemek içinse gerekli yazılımlar kısmına bakabilirsiniz.


Alan Kodu Nasıl Kaldırılır?

DVD sürücülerdeki alan kodu, belirli sayıda değiştirilebilen (genellikle 5 defa) ama ardından sabitlenerek dünyanın farklı yerleri için üretilmiş DVD’leri izlemenizi engellemek için geliştirilmiş bir sistem. Alan kodu konusundaki sınırlandırmaları kaldırmanın iki yolu var. İsterseniz basitçe arka planda çalışan bazı yazılımlarla bunu yapabilirsiniz. İsterseniz, alanı 1’e sınırlandırmak için optik sürücünüze “müdahale edilmiş” bir firmware yükleyebilirsiniz.

:: DVD Region Killer yazılımını indirmek için tıklayın.

Müdahale edilmiş firmware’leri yüklemek ve doğrudan firmware’in kendisine müdahale etmek için kullanabileceğiniz yazılımların bazıları sonraki sayfada anlatılmış durumda. Tabii öncesinde ne tür bir ürünle karşı karşıya olduğunuzu bilmeniz gerekiyor. Bazı firmware güncellemeleri kendi yükleyicileriyle geliyor. Dolayısıyla bu tür yazılımlara ihtiyacınız olmayacaktır.


Müdahale İçin Gerekli Yazılımlar

Eğer firmware’i kendiniz güncelleyecekseniz bu yazılımlara ihtiyaç duyacaksınız. Bazıları var olan firmware üzerinde çalışırken bazıları da üreticiden indirdiğiniz yazılım üzerinde değişiklik yapıp sürücüye değiştirilmiş firmware’i yüklüyor.

LtnRPC

Lite-ON tarafından üretilen optik sürücüler için sunulan alan kodu devre dışı bırakma aracı. İlgili sayfaya gitmek için tıklayın.

Samsung Patch Utility

Samsung üretimi tüm optik sürücülerin yazılımlarına müdahale edebileceğiniz bu yazılımla doğrudan bölge kodunu 1 yapmak ve sınırlamaları kaldırmak oldukça kolay. İlgili sayfaya gitmek için tıklayın.

MediaCodeSpeedEdit

LiteOn, Philips, HP, LG, NEC, yeni Pioneer’lar , Cyberhome DX162D-A modelleriyle, bazı BenQ sürücüler ve birkaç BTC, Gigabyte, Samsung ve Artec DVD sürücülerin firmware’lerına bu yazılımla müdahale edebilirsiniz. Yazılımı indirmek için tıklayın.


Sabit Diskler Neden Güncellenmeli?

Bilgisayarınızdaki sabit disklerde bulunan firmware’leri güncellemenin iki amacı mevcut. Bunlardan bir tanesi oluşabilecek bazı hataların firmware kaynaklı olması ve daha sonradan üretici tarafından yayınlanan yamayla düzelebilmesi. Diğer genel kullanım ise performanslı ve gürültülü sabit disklerde performanstan ve gürültüden aynı anda tasarruf edebilmek.Tabii artık bu özellik pek fazla sunulmuyor. zaten doğru şekilde çalışan bir sabit diskine dokunmamasını öneririz.

Nasıl Güncellenir?

Her üreticinin kendisine özel güncelleme yazılımları bulunuyor ve bunları gerektikçe yayınlıyorlar. Örneğin son zamanlarda Seagate tarafında baş gösteren sabit disk sorunlarını çözmek için yayınlanan firmware güncelleme araçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Güncelleme işlemi genellikle bir CD’ye yazacağınız disk imajıyla yapılıyor. Bu disk imajıyla sistemi başlattığınızda  (yukarıdaki resimde olduğu gibi) güncelleme işlemini gerçekleştirebileceğiniz yazılım çalışmaya başlıyor.

:: Sizin önereceğiniz yazılımlar hangileri?
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “DVD’leri Sorunsuz Okuyun, Yazın!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    MERHABA BENİM SORUNUM ŞUDUR BERKİN BOZDOĞAN BEY,XP PROFESYONEL KULLANIYORUM intel(R) Core Duo CPU E4500 2.20 Ghz x86 family model 15 stepping 13 model 15 sürüm 15 ram 2 gb sorunum cd yada dvd yazdıramıyorum ATAPI DVD DW 8X16X8X16 bu sürücüyü bulamıyorum yada sürücümde sorun var yardım ederseniz sevinirim ve ayrıca cd okuyor anlamıyorum cd okuduğu halde cd yazmıyor teşekkürler şimdiden

" DVD’leri Sorunsuz Okuyun, Yazın! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere DVD’leri Sorunsuz Okuyun, Yazın! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda DVD’leri Sorunsuz Okuyun, Yazın! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "