Dyson ev tozu araştırması ile evin röntgenini çekti


26 Aralık 2019 Perşembe 16:34
Dyson ev tozu araştırması ile evin röntgenini çekti

Alerjik reaksiyona neden olabilecek maddelere genellikle evlerimizde sık sık rastlıyoruz. Ev tozu olarak bilinen ve toz ve döküntülerden kaynaklı alerjiler birçok kişinin hayatını olumsuz yönde etkiliyor. Dyson da bundan hareketle yeni bir araştırma yaptı. Araştırmanın sonucunda ortaya oldukça ilgili çekici bilgiler çıktı. Dyson ev tozu araştırması ile evlerin röntgenini çekti.

Dyson ev tozu araştırması yaptı! Sonuçları paylaştı

İlk olarak ev tozu bileşeninden bahsedelim. Ev tozu bileşeninin içinde toz akarları, toz akarlarının salgıları, küf sporları, küçük böcekler ve partiküller bulunuyor.

Toz akarlarının salgıları, ölü toz akarları ve küçük böcekler alerjenler olarak kabul edilir. Bu alerjenler; gözle görünmeyecek şekilde ev zemini, kanepe, yatak ve diğer yüzeyler de dahil olmak üzere evinizin çeşitli alanlarına büyük ölçüde yayılabilir. Evdeki toz akarları, alerjilerin en büyük nedenlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Southampton Üniversitesi’nden Dr. Jill Warner tarafından hazırlanan Alerjik Hastalıklar ve İç Ortam araştırmasına göre, halıların metrekaresinde ortalama 1.000 toz akarı bulunuyor.

Hiç tahmin etmeyeceğiniz bir şekilde, kanepede oturmak bile parçacıkların havada dolaşmasına neden olarak alerjik bir reaksiyonu tetikleyebiliyor. Buradaki alerjenler mikroskobik ve 0,5 ile 10 mikron arasında büyüklüğe sahip olabilir.

Dyson yaptığı araştırmayla salon ve yataktan örnekler aldı. Bu örneklere göre, salonda tespit edilen alerjen miktarı 1.25 mg/g olarak belirlendi. Yatakta ise bu miktar 8.5 mg/g’ye kadar çıktı.

Son olarak, ev tozunun temizlenmesinin evdeki alerjenlerle mücadelede kilit noktalardan biri olduğunu unutmayın.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Dyson ev tozu araştırması ile evin röntgenini çekti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dyson ev tozu araştırması ile evin röntgenini çekti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dyson ev tozu araştırması ile evin röntgenini çekti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Pandemi döneminde bankacılık nasıl değişti? Pandemi döneminde bankacılık nasıl değişti?
  2. 2 iPhone 12 Pro Max'i 'zırhlayıp' test ettik! iPhone 12 Pro Max'i 'zırhlayıp' test ettik!
  3. 3 Xiaomi'nin en güçlü telefonu Mi 11 incelemesi Xiaomi'nin en güçlü telefonu Mi 11 incelemesi
  4. 4 Performansı yeterli mi? MSI GL75 Leopard inceleme Performansı yeterli mi? MSI GL75 Leopard inceleme
  5. 5 Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım? Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım?
  6. 6 Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik! Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik!
  7. 7 3D yazıcıda ofis için neler bastık? 3D yazıcıda ofis için neler bastık?
  8. 8 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  9. 9 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  10. 10 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi