Okunma

E-Belediye Bilgi Sistemi geliyor!


22 Eylül 2019 Pazar 14:05
E-Belediye Bilgi Sistemi geliyor!

Ülkemizde beğeni kazanan E-Devlet sistemi şimdi ise E-Belediye Sistemi ile geliyor. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre artık E-Belediye Bilgi Sistemi sayesinde vatandaşa kolaylık sağlanacak.

E-Belediye Bilgi Sistemi gelecek yıl kullanıma açılacak

Dijital dönüşümün bir parçası olarak belediyelerde devrim niteliğinde bir yenilik diyebileceğimiz E-Belediye Sistemi ile birlikte, belediyelerin tek veritabanında, ortak bir altyapıda, standart yazılımlarla tüm iş ve işlemlerin elektronik ortamda yapılması ve hizmetlerin yine elektronik ortamda vatandaşa sunulması hedefleniyor.

Bu sayede daha kolay ve daha hızlı bir hizmet süreçi planlanırken bilgiye de daha kolay ulaşılabilecek. Yıllık 3 Milyar Lira tasarruf sağlayacağı ön görülen sistemde Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS) Modülü sayesinde sadece toplam 2 milyon 274 bin 124 elektronik evrak işlem görürken, 7 Milyon 936 Bin 693 Liralık tasarruf sağlanmış durumda.

E-Devlet Kapısı üzerinden vatandaşların kullanımına sunulan E-Belediye Bilgi Sisteminde, E-Belediye EBYS Evrak Doğrulama, E-Belediye EBYS Evrak Takibi, Belediye Ruhsat Başvurusu, Belediye Ruhsat Başvuru Sorgulama, E-belediye Dilekçe Kayıt, Belediye Bilgi Edinme Başvuruları hizmetleri yer alıyor.

Toplamda 61 modülden oluşan sistemden 43 modül İçişleri Bakanlığı, 18 modül ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanacak. Halihazırda ise 24 modül uygulamaya alınmış durumda iken 2020 yılı sonuna kadarsa tüm belediyelerin sisteme dahil olması bekleniyor.
yazarBekir Can Yumrutepe

Küçüklüğünden bu yana teknoloji tutkunu olan Bekir Can, 2014 yılının Ağustos ayından bu yana ShiftDelete.Net bünyesinde haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “E-Belediye Bilgi Sistemi geliyor!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Var denilen 24 adet modülün sadece ebys (kırık dökük) araç haciz işlemleri ve tüm verilerin ortada olacağı soybis sistemi çalışmaktadır. Diğerleri yok. Dijital belediyeceligi Bağcılar pendik kadıköy Beylikdüzü çok güzel uygulamaktadır.

  1. Anonim dedi ki:

   Yeni sistemi siz kullanıyor musunuz? Gayet güzel bir programa benziyor.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  E belediye sistemini mükemmel şekilde uygulayan pendik, bağcılar belediyeleri var. Onların standardına erişmez bu proje. Tüm veritabanlarını birarada tutmak için 87 milyar $ alt yapı gerekiyor. Bu program nüfusu 50.000 altı belediyelere uygun.

 3. Yusuf dedi ki:

  Belediyeler once dilekce bile yazmayi bilemeyen fosil is bilmez torpilli memurlarindan kurtulmali

  1. Anonim dedi ki:

   Bu tip insanlar sadece belediyelerde olsa yine iyi. Tüm kamu kurumlarında zamanında beleşten girmiş ama iki kelimeyi bir araya getirip bir yazı yazamayan yazsa bile yazdığı yazıda onlarca hata bulunan personelle dolu. İşin kötü yanı bu insanlar kendilerini de geliştirmiyorlar. Bilgilerini güncellemiyorlar. Kendilerini güncellemedikleri gibi insanları da yanlış yönlendiriyorlar. Kendi bildiklerinin kesinlikle doğru olduğunu iddia ediyorlar. Böyle insanları bildiklerinin yanlış olduğuna inandırmaya çalışıncaya kadar insanın göbeği çatlıyor. Yazık yani, kamu kurumlarındaki çalışan personellerin büyük çoğunluğunun çalıştıkları birim hakkındaki bilgi düzeyleri diplerde.

   1. Anonim dedi ki:

    İkinizin dediğine de katılmamak ne mümkün. Yazdıklarınıza sonuna kadar katılıyorum. Bir kamu personeli olarak o tarz insanlardan o kadar çok bıktım ki yıllardır ne çektiğimi bir ben bir Allah bilir. Amirlerin de kendini kurtarmak için işi bilen personeline özellikle yüklenip, işi bilmeyen personelini rahat bırakması da bu durumun vehametini daha da arttırıyor. Çok şey değişmesi lazım, çoook…

 4. Anonim dedi ki:

  sonunda…. tebrikler olması gereken bir uygulama.. rüşvet olaylarınıda azaltacaktır!

" E-Belediye Bilgi Sistemi geliyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere E-Belediye Bilgi Sistemi geliyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda E-Belediye Bilgi Sistemi geliyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "