Okunma

Havacılık devleri hibrit uçak için bir araya geldi!


29 Kasım 2017 Çarşamba 22:00
Havacılık devleri hibrit uçak için bir araya geldi!

Günümüzde elektrikli araçların hakimiyeti her geçen gün artmaya devam ederken, elektrikli motorlara geçiş yapılması beklenilen bir diğer alan olan havacılık sektörü için iki büyük üretici E-Fan X projesi ile bir araya geldi.

Elektrikli uçaklara geçiş sürecine büyük bir katkı sağlaması beklenilen proje için Airbus, Rolls-Royce ve Siemens ortak bir çalışmaya imza atacak.

Projenin ana hedefi, BAe 146 bölgesel yolcu uçağında bulunan motorlardan birisini elektrikli bir motor ile değiştirerek hibrit bir yolcu uçağı geliştirmek.

E-Fan X projesinde ilk uçuş 2020 yılında gerçekleştirilecek!

British Aerospace tarafından üretilen Birleşik Krallık yapımı bir bölgesel yolcu uçağı olan ve ilk uçuşunu 3 Eylül 1981 tarihinde gerçekleştiren BAe 146, normal şartlarda 4 adet Lycoming ALF 502R-5 turbofan güç alıyor.

Proje kapsamında uçakta yer alan turbofan motorlardan birisi, 2 MW’lık bir elektrik motoru ile değiştirilecek. Projenin en önemli ortaklarından birisi olan uçak üreticisi Airbus, elektrikli motorun adaptasyon sürecinin yanı sıra pillerin ana mimarisinden ve uçuş kontrollerinden sorumlu olacak.

E-Fan X Elektrikli hibrit uçak

2 MW’lık elektrikli motorun ve elektronik güç kontrol ünitesinin üretimi ise Siemens’e ait. Elektrikli motoru besleyecek olan 2 MW’lık jeneratör ve jeneratör güç ünitesi ise Rolls-Royce firması tarafından geliştirilecek.

İlerleyen yıllarda uçaklarda elektrikli motorların kullanılacağı Airbus’ında kabul ettiği bir gerçek. Ancak, söz konusu kuralların kanla yazıldığı havacılık sektörü olunca işler otomobillere kıyasla çok daha yavaş ilerliyor.

Bu kapsamda otomobillere 3 yılda adapte edilebilen bir yeniliğin uçaklarda kullanılması, 10 – 20 yıl gibi uzun sürelere mal oluyor. Elektrikli uçakların hava yolu şirketleri tarafından kullanılabilmesi için yıllarca beklememiz gerekecek. Projenin ilk test uçuşları ise 2020 yılında gerçekleştirilecek.

:: Uçaklarda elektrikli motorların kullanılmak istenmesi hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Havacılık devleri hibrit uçak için bir araya geldi!”

  1. Haydar dedi ki:

    İlk başta aptalca gözükebilir. 2 mw lık bir güç ünitesi %52 verimle yaklaşık 4 mw a yakın güç tüketir. Ama sistemin hybrid olduğunu ve pil grupları ile desteklendiğinde kalkışta ve inişte elk motoru süper iş yapar. Siemens yıllardır hybrid uçak sistemlerinde çalışıyor ve oldukça başarılı. Birde uçağı güneş paneli ile kaplarlar yani oldukça harika bir sistem tasarlamışlar.

" Havacılık devleri hibrit uçak için bir araya geldi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Havacılık devleri hibrit uçak için bir araya geldi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Havacılık devleri hibrit uçak için bir araya geldi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "