Havacılık devleri hibrit uçak için bir araya geldi!


29 Kasım 2017 Çarşamba 22:00
Havacılık devleri hibrit uçak için bir araya geldi!

Günümüzde elektrikli araçların hakimiyeti her geçen gün artmaya devam ederken, elektrikli motorlara geçiş yapılması beklenilen bir diğer alan olan havacılık sektörü için iki büyük üretici E-Fan X projesi ile bir araya geldi.

Elektrikli uçaklara geçiş sürecine büyük bir katkı sağlaması beklenilen proje için Airbus, Rolls-Royce ve Siemens ortak bir çalışmaya imza atacak.

Projenin ana hedefi, BAe 146 bölgesel yolcu uçağında bulunan motorlardan birisini elektrikli bir motor ile değiştirerek hibrit bir yolcu uçağı geliştirmek.

E-Fan X projesinde ilk uçuş 2020 yılında gerçekleştirilecek!

British Aerospace tarafından üretilen Birleşik Krallık yapımı bir bölgesel yolcu uçağı olan ve ilk uçuşunu 3 Eylül 1981 tarihinde gerçekleştiren BAe 146, normal şartlarda 4 adet Lycoming ALF 502R-5 turbofan güç alıyor.

Proje kapsamında uçakta yer alan turbofan motorlardan birisi, 2 MW’lık bir elektrik motoru ile değiştirilecek. Projenin en önemli ortaklarından birisi olan uçak üreticisi Airbus, elektrikli motorun adaptasyon sürecinin yanı sıra pillerin ana mimarisinden ve uçuş kontrollerinden sorumlu olacak.

E-Fan X Elektrikli hibrit uçak

2 MW’lık elektrikli motorun ve elektronik güç kontrol ünitesinin üretimi ise Siemens’e ait. Elektrikli motoru besleyecek olan 2 MW’lık jeneratör ve jeneratör güç ünitesi ise Rolls-Royce firması tarafından geliştirilecek.

İlerleyen yıllarda uçaklarda elektrikli motorların kullanılacağı Airbus’ında kabul ettiği bir gerçek. Ancak, söz konusu kuralların kanla yazıldığı havacılık sektörü olunca işler otomobillere kıyasla çok daha yavaş ilerliyor.

Bu kapsamda otomobillere 3 yılda adapte edilebilen bir yeniliğin uçaklarda kullanılması, 10 – 20 yıl gibi uzun sürelere mal oluyor. Elektrikli uçakların hava yolu şirketleri tarafından kullanılabilmesi için yıllarca beklememiz gerekecek. Projenin ilk test uçuşları ise 2020 yılında gerçekleştirilecek.

:: Uçaklarda elektrikli motorların kullanılmak istenmesi hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
yazarMehmet Ali Ertunç

1997 yılında Hatay’da doğdu. İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitimine devam ederken, 2015'den bu yana ShiftDelete.Net'te çalışıyor. Yazılım geliştirmenin yanı sıra, savunma sanayi ve havacılıkla ilgileniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Haydar
Haydar
3 yıl önce

İlk başta aptalca gözükebilir. 2 mw lık bir güç ünitesi %52 verimle yaklaşık 4 mw a yakın güç tüketir. Ama sistemin hybrid olduğunu ve pil grupları ile desteklendiğinde kalkışta ve inişte elk motoru süper iş yapar. Siemens yıllardır hybrid uçak sistemlerinde çalışıyor ve oldukça başarılı. Birde uçağı güneş paneli ile kaplarlar yani oldukça harika bir sistem tasarlamışlar.

" Havacılık devleri hibrit uçak için bir araya geldi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Havacılık devleri hibrit uçak için bir araya geldi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Havacılık devleri hibrit uçak için bir araya geldi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  2. 2 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  3. 3 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  4. 4 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  5. 5 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  6. 6 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  7. 7 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  8. 8 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  9. 9 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  10. 10 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi