Kimler e-fatura ve e-arşiv kullanmaya başladı?


10 Şubat 2020 Pazartesi 12:24
Kimler e-fatura ve e-arşiv kullanmaya başladı?

01.01.2020 itibariyle zorunlu olan e-Fatura ve e-Arşiv Fatura hizmetlerini kaç marka kullanmaya başladı? 2020 yılı içerisinde e-Fatura ve e-Arşiv kimler kullanmaya başlayacak ve sektör nasıl değişecek? eLogo Genel Müdürü Başak Kural ile konuştuk.

Faturalardan sonra, faturaların arşivi ve bunlarla ilgili pek çok süreç dijital ortama geçiş yapıyor. 2020 yılı hem büyük ölçekli şirketler, hem KOBİ’ler hem de serbest meslekle uğraşanlar için oldukça önemli bir yıl. Evinden çalışanların bile e-Fatura konusuna kulak kabartmaları gerekiyor.

e-Fatura ve e-Arşiv süreçlerini eLogo ile konuştuk!

eLogo Genel Müdürü Başak Kural ile hazırladığımız videoda, 2019 yılından günümüze e-Devlet pazarındaki gelişmeleri konuştuk. Kaç firma e-Fatura, e-Arşiv fatura kullanmaya başladı?  Tebliğlerin pazara ve eLogo’ya yansıması nasıl oldu?

Ayrıca eLogo ile ilgili en son gelişmeler, verilerin nerede saklandığı ve Kara Cuma gibi alışveriş çılgınlığı döneminde eLogo’nun sorun yaşamamasının sırrı neydi? Merak edilen tüm soruları Başak Hanım ile konuştuk. Şimdi sizi keyifli videomuzla baş başa bırakalım. İyi seyirler…

e-Arşiv Fatura hakkında 5.000 TL ve 30.000 TL’yi aşan satışlarda merak edilenler

Halen uygulamada olan e-Fatura, e-Arşiv Fatura ve e-Bilet uygulamalarına e-SMM, e-İrsaliye, e-Müstahsil, e-Gider pusulası, e-Döviz, e-Poliçe uygulamaları da eklenerek uygulama alanı genişletilmekte, e-Belgeleri kullanacak mükelleflerin uygulamaya dahil olma, e-Belgelerde bulunması gereken bilgiler, geçiş zorunluluğu ve geçiş süresi ile ceza uygulaması belirlenmektedir.

e-Fatura uygulamasına dahil olmayan mükelleflerce düzenlenecek vergi mükellefleri için 5.000 TL’yi aşan satışlar ile vergi mükellefi olmayan nihai tüketiciler için 30.000 TL’yi aşan satışlarda e-Arşiv Fatura düzenlenmesi 01.01.2020 tarihinden itibaren GİB portalı kullanılmak üzere tüm mükelleflerin kullanımına açıldı.

213 sayılı Vergi Usul Kanununun 229, 230, 231 ve 232. maddelerinde faturanın şekli, uyulacak kaideler ve fatura kullanma mecburiyeti hakkında esaslar belirlenmiş, Hazine ve Maliye Bakanlığı ilgi maddelerin verdiği yetki ile daha önce yayımlamış olduğu tebliğlerde e-Fatura kullanma mecburiyeti, e-Arşiv Fatura kullanma mecburiyetini, belli sektörler ve ciro hadleri ile uygulamayı başlatmıştı.

19.10.2019 tarihinde yayımlanan 509 sayılı VUK Genel Tebliği ile e-Belgelere geçecek mükellefler, geçiş süreleri, uygulamaya dahil olma, e-Belgelerde bulunması gereken bilgiler ile uygulamaya geçmeyen mükellefler için ceza uygulaması açıklanmıştır.

e-Fatura uygulamasına geçiş zorunluluğu ile ilgili olarak 454 nolu VUK Genel Tebliğine göre 2018 veya takip eden hesap dönemlerinde brüt satış hasılatı (veya satışları ile gayrisafi iş hasılatı) 10 milyon TL ve üzeri olan mükellefler 01.01.2020 tarihinden itibaren uygulamaya dahil olmak zorundadırlar.

509 nolu VUK Genel Tebliğine göre ise; 2018 veya müteakip hesap dönemlerinde brüt satış hasılatı (veya satışları ile gayrisafi iş hasılatı) 5 milyon TL ve üzeri olan mükellefler 01.07.2020 tarihinden itibaren uygulamaya dahil olmak zorunda oldukları açıklanmıştır.

ÖTV kanununun I sayılı listesindeki malların imali, ithali, teslimi vb. faaliyetleri nedeniyle EPDK’dan lisans alan mükellefler, III sayılı listesindeki malları imal, inşa ve/veya ithal edenler ile aracı hizmet sağlayıcıları ve internet reklam hizmet aracıları da 509 nolu VUK Genel Tebliğine göre satış hasılatları dikkate alınmaksızın 01.07.2020 tarihinden itibaren uygulamaya dahil olmak zorunda oldukları hüküm altına alınmıştır.

5957 sayılı kanuna göre komisyoncu veya tüccar olarak sebze ve meyve ticaretiyle iştigal eden mükellefler 01.01.2020 tarihinden itibaren uygulamaya dahil olmak zorundadırlar.

e-Belgelere geçişte en çok önem arz eden husus e-Arşiv Fatura uygulaması olup; Aracı hizmet sağlayıcıları, internet ortamında ilan yayınlayanlar ile internet reklamcılığı hizmet aracıları, 01.01.2020 tarihinden itibaren e-Arşiv Fatura uygulamasına zorunlu geçecekler;

01.01.2020 tarihinden itibaren e-Arşiv Fatura uygulamasına dahil olmayan mükelleflerce, vergi mükelleflerine yapılan teslimlere ilişkin vergiler dahil toplam 5.000 TL’yi aşan satışlarda e-Arşiv uygulamasına geçmek zorunluluğu olmamakla birlikte; ebelge.gib.gov.tr adresinden internet vergi dairesi şifreleri ile e-Arşiv Fatura düzenlemek zorundadırlar.

01.01.2020 tarihinden itibaren e-Arşiv Fatura uygulamasına dahil olmayan mükelleflerce, vergi mükellefi olmayan nihai tüketicilere yapılan teslimlere ilişkin vergiler dahil toplam 30.000 TL’yi aşan satışlarda e-Arşiv uygulamasına geçmek zorunluluğu olmamakla birlikte; ebelge.giv.gov.tr adresinden internet vergi dairesi şifreleri ile e-Arşiv Fatura düzenlemek zorunda oldukları açıklanmıştır.

e-Arşiv Fatura uygulamasının en çok sorulan ve mükelleflerce problem teşkil eden husus vergi mükelleflerine düzenlenecek 5.000 TL’yi aşan satışlar ile nihai tüketicilere yapılacak 30.000 TL’yi aşan satışlar oluşturmaktadır.

e-Arşiv fatura uygulamasına dahil olmamasına rağmen düzenleyeceği 5.000 TL’yi aşan veya 30.000 TL’yi aşan faturalar nedeniyle e-Arşiv faturası için vergi mükelleflerinin bilgisayar, internet ve diğer donanım eksiklikleri uygulamanın aksayacağı izlenimini verse de; uygulama Gelir İdaresi Başkanlığının bu konuda herhangi bir erteleme olmadığı müddetçe 01.01.2020 tarihinde yürürlüğe gireceği muhakkaktır.

GİB Portal yönteminde, bilgi işlem sistemlerinin entegre edilmesi suretiyle e-Belge uygulamalarını kullanma konusunda yeterli alt yapıya sahip olmayan kullanıcıların, uygulamalardan yararlanabilmelerini sağlamak amacıyla Başkanlık tarafından geliştirilen ve e-Belge uygulamalarına ait temel fonksiyonları bünyesinde barındıran internet portalleri aracılığıyla söz konusu belgelerin oluşturulması imkanı bulunmaktadır.

e-Belgelerle ilgili olarak Gelir İdaresi Başkanlığının yayımladığı 509 seri numaralı VUK Genel Tebliği ile kağıt ortamında düzenlenen birçok belgenin e-Belge olarak düzenlenebilmesinin önü açılmış, e-Fatura uygulaması çok daha geniş mükellef gruplarınca farklı belgelerde de kullanılabilme imkanına kavuşmuştur.

Vergi Usul Kanununun 509 seri nolu Genel Tebliğine göre gerek 01.01.2020 tarihinden sonra e-Fatura ve e-Arşiv Fatura uygulamasına geçmek zorunda olan mükellefler gerekse 01.07.2020 tarihinden sonra e-Fatura ve diğer e-Belge uygulamasına geçmek zorunda olan mükelleflerin gerekli başvuru ve altyapıyı kurarak ilgi tarihlerden önce e-Fatura ve e-Belge uygulamalarına hazır olmaları ve olası gecikmeler neticesinde cezai müeyyidelerle karşı karşıya kalmamak için önem arz etmektedir.
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Kimler e-fatura ve e-arşiv kullanmaya başladı?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben bir mali müşavirlik ofisinde çalışmaktayım ve bir mükellefimiz logo müşterisi e logo yu henüz test etmedim fakat logo go 3 gereğinden fazla hantal bir program hele banka hareketlerinin muhasebeleştirilmesi çok uzun sürüyor e defterin e-defter sistemine gönderilirken yaşanan teknik akdaklıklardan bahsetmiyom bile anca manuel yükleyebiliyoruz inşallah e logoda bu tarz sıkıntılar çözülmüştür

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  BEn 10 yıldır e fatura kullanıyorum

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   10 yıldır kullanamazsın uygulamaya 2014’te geçildi

" Kimler e-fatura ve e-arşiv kullanmaya başladı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kimler e-fatura ve e-arşiv kullanmaya başladı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kimler e-fatura ve e-arşiv kullanmaya başladı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 2. 2 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 3. 3 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 4. 4 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 5. 5 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 6. 6 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 7. 7 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 8. 8 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 9. 9 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 10. 10 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?