Okunma

E-kitap Babasız Kaldı


09 Eylül 2011 Cuma 11:38
E-kitap Babasız Kaldı

Bundan tam 40 yıl önce 1971 yılında ABD’nin Bağımsızlık Bildirgesi’ni dijital ortama aktarak ücretsiz olarak paylaşan Hart, e-kitap olarak anılabilecek ilk çalışmaya imza atmıştı. Daha sonra ücretsiz kitap yayınlama projesi olan Gutenberg’i kuran Hart,bu proje ile bugüne kadar 60 farklı dilde 40 bin kitap dijital ortama aktarıldı.  Mart ayında kamuoyuna ‘Bu yıl e-kitap yılı olacak’ açıklamasını yapan Hart, 6 Eylül’de hayata gözlerini yumdu. 

Ölüm nedeni açıklanmayan Hart, e-kitap fikrini ilk hayata geçiren kişilerden biri olarak kabul ediliyor. 

Bundan tam 40 yıl önce 1971 yılında ABD’nin Bağımsızlık Bildirgesi’ni dijital ortama aktarak ücretsiz olarak paylaşan Hart, e-kitap olarak anılabilecek ilk çalışmaya imza atmıştı.

Daha sonra ücretsiz kitap yayınlama projesi olan Gutenberg‘i kuran Hart’ın bu projesinde bugüne kadar 60 farklı dilde 40 bin kitap dijital ortama aktarıldı.  Mart ayında kamuoyuna ‘Bu yıl e-kitap yılı olacak’ açıklamasını yapan Hart, 6 Eylül’de hayata gözlerini yumdu. 

Ölüm nedeni açıklanmayan Hart, e-kitap fikrini ilk hayata geçiren kişilerden biri olarak kabul ediliyor. 

:: E-kitap hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

 

 

 

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “E-kitap Babasız Kaldı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Gutenberg’in bi sözü var: “havadan sonra en çok ihtiyacımız olan şey e-kitap” gibi bi şey. Fakat Türkiye’de çok büyük bi sorun var, e-kitap sayısı hala çok az. Kütüphanelerde de kitaçılarda da istediimiz kitabı bulmakta zorlanıyoruz hala.. Düzelmesi lazım bu durumun.

    Bununla ilgili bi hareket başlatmıs e-okuyucu Reeder markası, destek olmak lazım: *****

" E-kitap Babasız Kaldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere E-kitap Babasız Kaldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda E-kitap Babasız Kaldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "