Okunma

E-Kitap Satışları Basılı Yayınları Geçti


18 Haziran 2012 Pazartesi 21:06
E-Kitap Satışları Basılı Yayınları Geçti

Bir süredir teknoloji dünyasında yer edinen ve her geçen gün kişilerin hayatına daha fazla girmeye başlayan elektronik kitapların kullanım oranları hızla artıyor. İlk olarak 1971 yılında ABD’nin Bağımsızlık Bildirgesi’nin Hart tarafından dijital ortama aktarılmasıyla başlayan akım gelişen süreç içerisinde giderek büyüdü.

Günümüzde özellikle tabletler vasıtasıyla daha fazla kullanılan e-kitap okuyucu kazanmaya devam ediyor. Bunun en büyük göstergesi ise Amerika‘daki veriler. Zira ABD’de e-kitap satışları sürpriz bir şekilde gerçek kitap satışlarını geride bıraktı.

Amerika Yayıncılar Derneği’nin (APP) 2012 ilk çeyrek araştırması neticesinde elektronik kitap sektörü %28.4 büyüme ile 283 milyon dolarlık hacme ulaşmayı başardı. Buna karşılık basılı yayınlar ise %2.7 büyüme oranıyla 229 milyon dolar ciro elde etti.

Çocuklar E-Kitap Okuyor

Araştırma sonuçları okuyucu kitlesi hakkında birtakım önemli bilgileri açığa çıkardı. Buna göre toplam cironun 64 milyon doları çocuk, genç ve yetişkin kitaplarından karşılanıyor. Küçük yaş grubu için üretilen içerikler gelir anlamında önemli bir dilimi oluşturuyor.

Diğer bir e-kitap türü olan sesli formatlarda da önemli oranda ilerleme dikkat çekiyor. Geçen yıl 18 milyon dolar olan ciro %28 büyüme ile şimdi 25 milyon dolar oranına yükseldi.

Çocukların e-kitaplara olan yoğun ilgisi akıllara Fatih projesini getiriyor. Zira öğrencilere dağıtılacak tabletler ile eğitime katkı yapılması planlanan çalışma sonucu diğer taraftan elektronik yayınlara olan ilginin artması hedefleniyor. Ülkemiz kullanıcılarının e-kitap konusuna ne derece önem vereceği tam olarak net değil ancak bu hamleyle Türkiye’deki sektörün hareketleneceği kesin.

:: E-kitap okuyor musunuz? En çok ne tür içerikler dikkatinizi çekiyor?

 
yazarCihan PEHLİVAN

'Teknoloji tutkusu dinmek bilmeyen öğrenci' olarak tanınan yazarımız, sosyal medya ve internet gündemini adeta bir gölge gibi takip ediyor. Ek olarak çeşitli yazılım ve servis incelemeleriyle SDN okurlarına faydalı ipuçları veriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “E-Kitap Satışları Basılı Yayınları Geçti”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Kardeşim Sen e-kitap okuyacagın cihazı sadece kitap okumak için alıyorsan maliyetli olur tabi doğaya ve sana sar değerinden dolayı zararlı ama başka amçlar içinde kullanıyorsan çok mantıklı ama türkiyede a-kitap çok az… bu makalede yurt dışından alıntı yapılmış….

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Kısa vadede tablet üretimi normal kitaplardan daha fazla doğayı etkiler. Ancak uzun vadede düşünürsek bu durum iyi olabilir.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  doğa dostu diyen arkadaş…sanki bu aletler üretilirkeç çok doğa dostu değil mi?enerji harcaması falan çok mu doğa dostu?içerisindeki elektronik mürekkep hemen yok oluyor doğada…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Hem doga dostu hemde yer isgali yok rahatlikla tasi super bir hizmet.

" E-Kitap Satışları Basılı Yayınları Geçti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere E-Kitap Satışları Basılı Yayınları Geçti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda E-Kitap Satışları Basılı Yayınları Geçti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "