Okunma

E-Kitap, Fiziksel Kitabı Tahtından Edemedi!


08 Şubat 2016 Pazartesi 10:00
E-Kitap, Fiziksel Kitabı Tahtından Edemedi!

Teknolojinin gelişmesiyle beraber hayatımızda değişen birçok farklı şey oldu. Mesela bir zamanlar müziklerimizi kaset çalarlarla dinlerdik. Sonra CD‘ye sonra ise dijital müziğe terfi ettik. Ancak müzik tarafında yaşanan bu değişimin bir benzerini kitaplar için göremedik. Yapılan araştırmalar da bunu kanıtlar nitelikte.

Öğrencilerin tercihi fiziksel kitap

Amerikan Üniversitesi profesörü Naomi Baron‘un yaptığı araştırmalara göre öğrencilerin %92’si “önemli okumaları”nı yapmak için hâlâ fiziksel kitapları tercih ediyor. Akıllı telefon, tablet, dizüstü bilgisayar ve e-kitap okuyucu gibi teknolojik ürünlerin bu kadar bol olduğu günümüzde, fiziksel kitabın hâlâ tercih sebebi olması oldukça önemli bir veri.

16-02/08/e-kitap-fiziksel-kitabi-tahtindan-edemedi-2.jpg

Ayrıca bu araştırmanın Almanya, Japonya, Slovakya gibi farklı ülkelerde yaşayan öğrencilerle yapıldığını belirtelim. Araştırma sonuçları profesörün “Words Onscreen: The Fate of Reading İn a Digital World” kitabında yayınlanacak.

Sahip olmak tercih etmek demek değil

ABD‘deki insanların %50’si tablet veya e-kitap okuyucusu sahibi. Ancak bu cihazlara sahip olmak e-kitap okumak için insanların bu cihazları tercih edeceği anlamına gelmiyor. Birçok insan elektronik cihazlarla kitap okurken gözleri yorulduğundan fiziksel kitaptan vazgeçmiyor. E-ink ekranlı, fiziksel kitap görüntüsüne en yakın e-kitap okuyucuları bile bunu değiştirebilmiş değil.

Kaynak: DigitalTrends

:: Kitap okurken e-kitap mı, yoksa fiziksel kitap mı?
yazarKerem Enginar

Özellikle akıllı telefonlar olmak üzere uzun süredir en yeni mobil ürünleri inceleyen Kerem, bunun yanı sıra donanım ürünleriyle de ilgileniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

19 yorum - “E-Kitap, Fiziksel Kitabı Tahtından Edemedi!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Antikapitalist yayınlar yapan aynı zamanda kapitalizmin esiri olan yayınevlerinin e-kitapları daha ucuza satması gibi bir mucize gerçekleşirse e-kitap yaygınlaşır. (Gerçi halkımıza kitabı bedava versen hatta üstüne para versen yine de halkımız okumaz, düşünmez, sorgulamaz.)

 2. SDN Okuru dedi ki:

  kağıt gibisi yok gerisi hikaye

 3. SDN Okuru dedi ki:

  kitap'ı geçemez bunu çoğu insan bilmiyor…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Fiziksel kitap e-kitabın önünde 10-0 öndeydi zaten e kitap barcelona karşısında san marino gibiydi. Bir yandan fiziksel kitabı okuduktan sonra dolap alıp salon köşesine koltuğun hemen yanına bi kütüphane yapabilirsin. + bu yaz hipster olmayı planlıyorum kitap okuyan birisi olmakta cabası ehuehehuehuhe 😀

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Ben bu kitaplar ilk çıktığında demiştim eski usul ün yerini alamaz diye

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Sayfaların satırların arasına dalacakasın.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Fiziksel kitap candır

 8. SDN Okuru dedi ki:

  E-Kitap'ın yararından çok zararı var. Bilimsel araştırmalar beyne kitap hissi vermediğini hatta yaratıcılığa zarar verdiğini gösteriyor. Muhtemelen öğrenmeyide yavaşlatıyor.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Et ete değecek aga 🙂

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Şu ilk yorum yazanlar yok mu ayar oluyorum

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Guzel haber Kerem formunda

 12. SDN Okuru dedi ki:

  5,5 cep telefonunun arka yüzeyi e-ink olsun komple o zaman olur bence

 13. SDN Okuru dedi ki:

  bizde hiç olmaz adam e-kitabı 20 tl ye fiziksel olanı 25 tl ye satıyor ne anladım ben ,onu 5-7 tl ye sat bak nasıl gider ama aç gözlü yayın evleri yapmıyor bunu yapmazsa satamaz bu kadar basit e-ink gözüde yormaz ayrıca adam cihazını satıyor tablet kadar fiyat koymus koy 40-60 tl zaten kitap satışından zaman içinde o para cıkar ha birde güncel kitapları koyun her konuda ,abidik gubidik e-kitaplar var ne anladım bu işden ?!

 14. SDN Okuru dedi ki:

  İlerde E-ink ekranlı 160 sayfalık standartlı kitaplar çıkar. Yazarlarda twitterda olduğu gibi kısıtlanır.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Fiziksel kitap her zaman

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Bende çok direndim e kita diye pc den telefondan tabletten okumaya çalıştım olmuyor. En sonunda kağıda basıp okudum hep. Normal kitap gibisi yok.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  İlk yorum

" E-Kitap, Fiziksel Kitabı Tahtından Edemedi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere E-Kitap, Fiziksel Kitabı Tahtından Edemedi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda E-Kitap, Fiziksel Kitabı Tahtından Edemedi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "