Okunma

E-Nabız ile Doktorlar Bir Tık Uzaklıkta


05 Nisan 2015 Pazar 11:30
E-Nabız ile Doktorlar Bir Tık Uzaklıkta

E-Nabız, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Türk Telekom Grubu’nu temsilen Kurumsal İş Birimi CEO’su Mehmet Ali Akarca’nın katıldığı bir törenle kamuoyuna duyuruldu.

Sağlık Bakanlığı’nın, tüm sağlık kuruluşlarının bilgi sistemlerini birbirine entegre ettiği ve Türkiye’nin öncü iletişim teknolojileri şirketi Türk Telekom’un desteği ile hayata geçen E-Nabız, vatandaşların kişisel sağlık kayıtlarına, hem kendilerinin hem de dilerlerse ilgili sağlık personelinin internet ortamından erişebilecekleri bir platform olarak hizmet veriyor.

E-Nabız sayesinde sağlık kurum ve kuruluşlarında gerçekleştirilen tüm kontrol ve operasyonlar tek bir veri tabanına kaydediliyor.

Vatandaşlar ve vatandaşın verdiği yetki kapsamında Türkiye’nin 81 ilindeki tüm kamu sağlık kuruluşları, kişisel sağlık kayıtlarına erişebiliyor. Vatandaşların laboratuvar tahlillerinden radyoloji görüntülerine, hastane ziyaretlerinden randevu geçmişlerine kadar tüm sağlık kayıtlarını, bu kayıtları kendi istekleri doğrultusunda paylaşabilecekleri ve kayıtlarını her zaman yanlarında taşıyabilecekleri Dijital Sağlık Karnesi sistemi hizmete giriyor.

Bakan Müezzinoğlu: “E-Nabız sağlıklı geleceği parmağımızın ucuna taşıyor”

Projenin sağlık alanında faydalarıyla birlikte önemli bir tasarruf sağlayacağını da belirten Sağlık Bakanı sayın Mehmet Müezzinoğlu, “Ülkemizin geleceğe daha umutlu bakabilmesi için geçen yıllarda büyük ve önemli hizmetlere imza attık. Bugün de sağlık dinamiklerinin iletişimle buluştuğu bir gündeyiz. Bu ülke insanının sağlık anlamında daha fazlasını hak ettiğini düşünüyor ve teknolojinin tüm imkanlarını bu yolda kullanmaya gayret ediyoruz. E-Nabız sağlıklı gelecek için sağlık hizmetlerini parmağımızın ucuna getiren bir sistem. Dünyanın dijital sağlık alanında en gelişmiş hizmetini sağlıyor. Sağlık hizmetlerinde vatandaşımızla olan iletişimimizi ve koordinasyonumuzu kuvvetlendirecek E-Nabız sistemini çok önemsiyor ve benzer projelerle vatandaşlarımıza çok daha iyi bir sağlık hizmeti sağlamak ve sağlık sektöründe dünyada önde koşan ülkelerden biri olmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

Sistem nasıl işleyecek?

 •       – Sisteme giriş yapmak için TC Kimlik Numarasıyla birlikte; E-devlet şifresi, elektronik imza veya mobil imza kullanılabiliyor. Buna ek olarak cep telefonuna gönderilen tek kullanımlık erişim kodu da erişim güvenliği için ikinci bir katman oluşturuyor. İkinci bir yöntem olarak, e-devlet şifresi olmayan kişilerin aile hekimine cep telefonu numarasını kayıt yaptırarak, telefonuna SMS ile iletilecek şifre ile sisteme giriş yapmaları da sağlanabilecek.
 •       – E-Nabız, sağlık kuruluşlarında alınan tüm hizmetlere detaylı bir şekilde vatandaşlarımız tarafından erişilmesinin yanı sıra, yine vatandaşlarımızın günlük, saatlik, hatta anlık olarak temel sağlık göstergelerini bizzat kendilerinin kaydedebileceği ve gerektiğinde doktoruna gösterebileceği bir özelliği de içinde barındırıyor. E-Nabız sayesinde, akıllı cihazlardan alınan tansiyon, şeker gibi ölçüm verileri ile bilekliklerden alınan nabız, adım sayısı gibi veriler sağlık profiline kaydediliyor. Bu bilgiler karşılaştırmalı olarak görüntülenebiliyor.
 •       – Vatandaşların en gelişmiş güvenlik sistemleriyle korunan sağlık bilgileri kendi rızaları olmaksızın kimseyle paylaşılmıyor. Ayrıca vatandaşların, istediklerinde kendi sağlık verilerini sistemden tamamen silebilmeleri de mümkün.
 •       – Hekimler arasında, kişilerin rızaları doğrultusunda sağlık kayıtlarının paylaşılabilmesinin tekrarlayan sağlık harcamalarını düşürmesi hedefleniyor. Böylelikle sistem ile bir yandan tekrarlanan sağlık maliyetleri azaltılacak, diğer yandan paylaştığı takdirde vatandaşın acil hayati bilgilerine anında ulaşılabilecek.
 •       – Vatandaşların sağlık kurum ve kuruluşlarında gerçekleştirilen tüm tetkik, kontrol ve operasyonları e-Nabız ile tek bir veri tabanına kaydediliyor. Türkiye’nin 81 ilindeki tüm kamu sağlık kuruluşları kişisel sağlık kayıtlarına erişebiliyor.
 •       – E-Nabız, sağlık kuruluşlarında alınan tüm hizmetlere tüm detaylarıyla vatandaşlarımız tarafından erişilmesinin yanı sıra, yine vatandaşlarımızın günlük, saatlik, hatta anlık olarak temel sağlık göstergelerini bizzat kendilerinin kaydedebileceği ve gerektiğinde doktoruna gösterebileceği bir özelliği de içinde barındırıyor. E-Nabız sayesinde, akıllı cihazlardan alınan tansiyon, şeker gibi ölçümler ve bilekliklerden alınan nabız, adım sayısı gibi veriler vatandaşların sağlık profiline kaydedilebilecek, bu bilgiler karşılaştırmalı olarak görülebilecek.
 •       – Vatandaşlar, sağlık kuruluşlarında aldıkları tüm hizmetleri E-Nabız üzerinden değerlendirebildikleri gibi, yakında E-Nabız sisteminin mobil uygulamasında bulunan 112 acil butonunu kullanarak acil durumlarda en hızlı hizmeti alabilecek. 112 acil butonu vatandaşlarımızın acil durumlarda anlık konumlarını ve sağlık durumlarını 112 Acil Merkezi’ne bildirmelerini sağlayarak daha hızlı ve daha kaliteli hizmet almalarını sağlayacak. Engelliler için de planlanan 112 Acil uygulaması çok yakın zamanda tanıtılacak.
 •       – E-Nabız ile hastaneden randevu almak için Merkezi Hekim Randevu Sistemi’ne ayrıca giriş yapmaya gerek kalmıyor. Takvim üzerinden ‘Randevu Al’ butonuna basarak kişi randevusunu alabiliyor.

 

:: Yeni sistemi nasıl buldunuz? Sizce sağlık sistemine pozitif etkisi olur mu?
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 yorum - “E-Nabız ile Doktorlar Bir Tık Uzaklıkta”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Sonu Sağlık-net ve Biyometrik gibi olur. Danıştay kararı ile proje durdurulur. Kişilerin bilgi güvenliği için internet ortamında veri saklama durumu problemlere yol açmasına istinaden durdurulur.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  giriş yapılamıyor…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bir hastanede yaptırdığınız test,görüntülemeler… başka bir hastanedede erişilebilir olursa bu bir devrim olur, ayakta alkışlarım.Neresinden baksanız karlı.Hastaya kolaylık,doktora kolaylık,devlet kasasında minimal azalış,minumum bekleme…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Giriş yapılamıyor.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bugün bana da mail gelmiş okudum cok yararli uygulama ama bunu anca gençler kullanır kendi hastalarım 182 yi arayıp randevu alamıyor mesela

 6. SDN Okuru dedi ki:

  devlet bi nerelerde gezdiğimi takip etmiyordu onuda bu uygulama ile başaracak.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  çok güzel ve zamanında düşündüğüm ama bana güldükleri bir projeydi 🙂 Fakat sistem çalışmıyor sanırım.Giriş yapılamıyor

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Avuç içi izi sistemine benzemesinde

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel bir atılım tebrik ederiz, üstelik milli bir proje olması gurur verici olmuş, hastalıkların tanısında bazen önceki tetkik sonuçları büyük önem arz eder ya da kronik hastalığı olanların takibini daha verimli hale getirebilir.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  helal olsun çok zekice olmus.. spor kaydi ya da lisans basvurularinda doktora kitmeye gerek kalmicak

 11. SDN Okuru dedi ki:

  bunu yaşlı olan insanlar kullanması lazım ama yaşlı insanlar akıllı telefon kullanmayı tercih etmiyor yoda kullanamıyor

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Ben artık bunların yaptıkları hiç bir işe güvenmiyorum.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  faydalı olur ama ne kadar kişi kullanır ve hastane ve sağlık personelleri bunlara ne kadar uyar orası merak konusu

 14. SDN Okuru dedi ki:

  çok güzel bir gelişme

" E-Nabız ile Doktorlar Bir Tık Uzaklıkta konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere E-Nabız ile Doktorlar Bir Tık Uzaklıkta ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda E-Nabız ile Doktorlar Bir Tık Uzaklıkta ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "