e-Okul şifresi skandalı! Öğretmen için 2 yıl hapis istemi!


23 Mayıs 2020 Cumartesi 17:45
e-Okul şifresi skandalı! Öğretmen için 2 yıl hapis istemi!

Öğrencilerin e-Okul şifresini ele geçirerek notlarını değiştirdiğini daha önce birkaç kez duyduk. Ancak, bu kez yaşanan karmaşık olay bir öğrencinin mezun olmasına ve öğretmenin 2 yıla kadar hapis istemi ile yargılanmasına neden oldu.

Sabah Gazetesi’nden Dilek Yaman’ın haberine göre 2 Nisan 2019 tarihinde İstanbul / Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü‘ne bir ihbar yapıldı. Söz konusu ihbarda son sınıf öğrencilerinden Buse G.’ye ait olan notların, Fatih’te aynı lisede görsel sanatlar öğretmeni olan Muharrem V.’nin e-Okul şifresi kullanılarak değiştirildiği belirtiliyordu. Bu iddia sonrasında bir ön inceleme başlatıldı.

e-Okul şifresini ele geçiren öğrenci mezun oldu

Buse G.’nin ders notlarının çeşitli eğitim öğretim dönemlerinde sürekli olarak Muharrem V. tarafından değiştirildiği, bunun tesadüfi bir durum olmadığı, kısmen ihmal varsa dahi kasıtlı bir durum olduğu belirlendi.

Öğretmen ifadesinde konudan haberdar olmadığını belirterek şunları söyledi;

Okul idaresi tarafından notların eksik olduğu söylendi. O dönemde kendi telefonumda internet yoktu. Buse G. isimli öğrencim benim internetim var hocam diyerek kullana bileceğimi söyledi. Ben de telefonundan sınıfların notlarını giriş yaptım ve sistemden çıkış yaptım. Ancak öğrenci telefonuna şifremi kayıt edecek şekilde ayarlamış olduğunu düşünüyorum. Diğer derslere not girişi yapıldığını sonradan öğrendim. Notları ben değiştirmedim

Öğretmen hakkında ‘Görevi Kötüye kullanmak‘ suçundan dava açtı. Öğretmenin öğrencinin telefonundan not girişi yaparak, şifrenin öğrencinin eline geçmesine sebep olmasının ihmalkar bir davranış olduğu belirtildi. Öğretmenin şifresi ile Buse G.’nin notlarının değiştirilmiş olması ve bu şekilde öğrencinin mezun olmasının ihmali aşan kasti bir davranış olduğu, okul şifresini vererek notlarının değiştirilmesine neden olduğu vurgulandı. 2 yıla kadar hapsi istenen öğretmen ilerleyen günlerde Asliye Ceza Mahkemesi‘nde yargılanacak.

Yaşanan bu olay hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce öğretmen mi suçlu öğrenci mi? Yorumlarınızı bekliyoruz…yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

30 yorum - “e-Okul şifresi skandalı! Öğretmen için 2 yıl hapis istemi!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Öğretmen sadece kendi ders notlarını girebilir,diğer derslere müdahale ***** bütününe okul idaresi eriş***** öğretmenler sadece içinde bulunduğu dönemi değerlendirebilir,geçmiş dönem ve yıllara müdahele ***** öğretmeni sadece resim dersine not ***** tutarsız veya eksik.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Oo toplumsal yargıçlar ile kıçından ahkam kesenler kesmiş bile cezayı öğretmene. Biri de maaştan dem vurmuş. Ee kedi uzanamadığı ciğere mundar dermiş.

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  1-Öğretmenlerin maaşları gü***** nankörlük yapmasın.2-Buse’nin hocaya bir Buse’lik yapmış olması çok ihtimal ***** tarafa da ağır ***** bu tür hareketler çok tekrar eder.

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Öğretmen bile isteye yapmıştır. Böyle saçma bir sebeble yirtmasin hadiseden. Öğrenci anlatır herşeyi zamanla

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Öğretmen ve öğrencinin geçmiş görüşmeleri incelenmeli aralarında bir ilişki olma ihtimali var mantıklı değil şu yaşanılan olay çünkü

 6. Anonim dedi ki:

  O öğrencinin bu suçunun da sicile işlenmesi lazım. Şimdiden iyilik yapıyormuş gibi böyle davranışlar sergileyen, ileride neler neler yapar. Memurluktan uzaklaştırılması lazım

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ortada bir saçmalık var çünkü bir öğretmen kendisine tanımlı olmayan dersler ve sınıflara ders notu girişi yapamaz. Bu işte okul idaresinden kaynaklanan bir sorun var. Her öğretmen sadece dersine girdiği sınıf ve okuttuğu dersler için not girebiliyor.

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Testesteron ile estradiol (e2) kanda durduğu gibi durmaz.

 9. Anonim dedi ki:

  telefonunda internet yok ama okulunda mı interneti yok? trajikomik bir durum.

  okulda birsürü pc var geç birisine değiştir? oda mı olmuyor? bi öğretmen arkadaşından rica et

 10. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Öğretmenin kaç yaşında olduğu yazmıyor. 45+ ise masum olma olasılığı yüksek, 35- ise yemezler. 35-45 arası sosyoekonomik yapısına ve geçmiş teknoloji deneyimine bakmak lazım.

 11. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Sistem laçka bence bir öğretmen sadece kendi notunu ekleyebilmeli ve yanlış giriş durumundaada değiştirne bir üst makam tarafından onaylandıkdan sonra kaydedilebilmeli,

 12. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Olay tam olarak anlatıldığı gibi ise %5000 öğretmenin ihmali var. Kanunlara göre bu sekilde yargılanması çok normal ***** ogrenciyede guvenin kotuye kullanılması sucundan adli islem yapilabilir tabi ceza almaz o ayri konudur. İdari olarakda okuldan ilisigi kesilebilir. Ogretmenler dikkatli olmalı.

 13. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Öğrencinin İnterneti var öğretmenin yok işini düzgün yapacak herkes sonra olduğun yerde sayarsın sürekli ülkecek

 14. Anonim dedi ki:

  Büyük ihtimalle aralarında bir ilişki vardı. Kız bunu kullandı.

  1- 21. yy Türkiyesinde bir öğretmen telefonumda internet yoktu diyor. Doğruysa vay bu ülkenin haline ama zannetmiyorum.

  2- Telefonumda internet yoksa ben başka bir öğretmenden yardım isterim. Bunu da bilinçli yapmam aslında gayri ihtiyari öğretmenden isterim. Öğrenciden istemem.

  3- Başka bir konu, öğrencinin idari bir konudan haberi olup da gel benim telefonumu kullan diyebiliyor olması aralarındaki ilişkinin başka bir göstergesi. Ayrıca öğretmen idareci olmalı. Yoksa diğer derslere müdahele edemez.

  Akıllı bir savcı bunların hepsini çeker alır ağzından.

 15. Anonim dedi ki:

  Ülkemizde daha ne eğitim skandalları var. İkiz kardeşinin yerine üniversite sınavına giren mi ararsın, yüksek lisansa kabul yabancı dil sınavında ön sıradakinden kopya çeken mi ararsın, daha neler neler….

 16. Teknoloji Dostu dedi ki:

  6000 tl maaş alan öğretmenin telinde internet yok harçlığıyla geçinen öğrencide internet var yersen

  1. Anonim dedi ki:

   Hangi öğretmen 6000 maaş alıyor? Ahaber izlemeyi bırakman gerek

   1. Anonim dedi ki:

    ben

   2. Anonim dedi ki:

    ben alıyorum

 17. Teknoloji Dostu dedi ki:

  ogretmenlik zor ve tehlikeli. siz iyilik yapildi deyip yardim aliyorsunuz. ogrencinizin halt etmesi yuzunden sizin basiniz agriyor. tum suc bunu isleyen ogrencide. ogretmenlerin cogu e okul sistemini teknolojiye uzak oldugu icin zorlaniyor. nereden bilsin oyle birseyler yapilabilecegini. o zaman mudir hakkinda da sorusturma acin okula telefon sokuldugu halde gormedigi icin veya ogretmenleri uyardmadigi icin. birde milli egitim kendi ogretmenine guvenmiyor tum sucu ogretmene atip bilerek verildigini dusunuyoruz diyor. ogretmenlerin sizin bozuk sisteminiz yuzunden basi yanmasin. tum ogretmenlere kolayliklar gelsin.

 18. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Türkiyede hukuk, adalet, basiret yok. Ülkemin adaletine güvenim kocaman bir sıfır…

 19. Teknoloji Dostu dedi ki:

  hic bir zaman ogrenciye guvenilmez… telefonundan girmek bile hata… git evinden gir, idare bilgisayarindan gir…

 20. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bir öğretmen olarak söylüyorum. Bir öğretmenin şifresiyle sadece kendi girdiği dersin notunu değiştirebilir. Ayrıca geçmiş dönemlerin notunu da değiştiremez. Ancak yönetici şifresiyle diğer dersin notları değişir. 2 ihtimal var. Bu öğretmen idareciydi ve şifresini kaptırdı ya da kendisi öğrencinin notunu bilerek yükseltti.

 21. limerick dedi ki:

  nice insanlar nice suclardan savciliga gidip elini kolunu sallaya sallaya evine gider, zavalli bir ogretmen bir ogrencinin hintliginden 2 yil hapis yer, Turkiye hak hukuk devleti olmakdan cikti.

 22. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Benim tahminim hic bir öğretmen öğrencisine öyle birsey yapamaz bence öğrenciye dava açılmalı

 23. Teknoloji Dostu dedi ki:

  %200 öğretmen mal mısın yani şifre verilirmi

 24. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bence öğretmen suçlu hiç bir şekilde öğrenci ile paylaşılmaması lazım.

 25. Anonim dedi ki:

  Eğitim sistemi cennet mahallesi gibi

 26. Teknoloji Dostu dedi ki:

  İkisi de suçlu tabii ki ama burda saçma olan öğretmene 2 yıl hapis istenmesine rağmen öğrenciye bir şey yapılmıyor. En azından bu olay siciline işlense iyi olur.

 27. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Olan hocaya olmuş üzüldüm :/

" e-Okul şifresi skandalı! Öğretmen için 2 yıl hapis istemi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere e-Okul şifresi skandalı! Öğretmen için 2 yıl hapis istemi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda e-Okul şifresi skandalı! Öğretmen için 2 yıl hapis istemi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "