Pazarlama ve Girişimciliğin Yeni Dönemi!


16 Ekim 2015 Cuma 10:10
Pazarlama ve Girişimciliğin Yeni Dönemi!

ETicaretSem’in Turkcell ana sponsorluğunda düzenlediği Türkiye Teknoloji Buluşmaları’nın toplam 10 seminerinden birincisi Adana’da, 15 Ekim tarihinde gerçekleşti.

Twitter’da #TeknolojiBuluşması hashtag’iyle paylaşımların yapıldığı panele, 1000’den fazla konuk katıldı.

Başta e-ticaret ve girişimcilik üzerine konuşulan seminerde öne çıkan konu ise mobil dünya ile beraber gelişen, yeni pazarlama trendleri oldu. 

Metin Uca’nın sunduğu panelde, Türkiye’nin en büyük firmalarından 22 konuşmacı yer aldı. Adana Ticaret Odası başkanı Atila Menevşe’nin yaptığı konuşmayla başlayan panelde, başkanın verdiği ana mesaj, teknolojinin getirdiği fırsat eşitliği ve rekabet kolaylığı oldu. Teknolojiye yatırım yaparak büyümeye vurgu yapan başkan, teknolojiye yatırımdan KOBİ’lerin kaçınmaması gerektiğini söyledi.

Peki bu önemli panelde neler öne çıktı? Bu makalemizde onları bir araya getiriyoruz. 

TV’den çok mobil cihazlara bakıyoruz 

Etkinliğin ana sponsoru olan Turkcell, panele 2 sunumla katıldı. Turkcell’in ilk sunumunu yapan Turkcell Kurumsal Pazarlama Müdürü Kürşat Şanlı, yeni teknolojilerin pazarlamaya olan olumlu etkilerinden, getirdiği rekabet eşitliğinden bahsetti. 

Turkcell adına ikinci sunumu yapan Turkcell Kurumsal Pazarlama İletişim Müdürü Özlem Arın, oldukça faydalı bilgiler paylaştı.

Mobil cihazlar TV’yi geçti!

Belli bir yaş altı pek çok kullanıcı, günümüzde akıllı telefon kullanıyor. Akıllı telefon kullanımı çok ciddi rakamlara ulaşmış boyutta. 

Türkiye gibi televizyon izlemeyi, diğer Avrupa ülkelerinden daha çok seven bir ülkede, mobil cihazlara bakma oranı, televizyonlara bakma oranını geçmiş durumda. 

15-10/16/image003-1444983317.png

Turkcell Kurumsal Pazarlama İletişim Müdürü Özlem Arın’ın sunumunda paylaştığı rakamlara bakacak olduğumuzda, günde televizyonlara 111 dakika, mobil cihazlara ise 177 dakika bakıyoruz. 

İnternete de mobil cihazlardan giriyoruz 

Mobil cihazlarda internete girme oranları yüzde 50 seviyesindeyken, özel günler ve bayram gibi tatil günlerinde bu rakamlar mobil lehine çok daha yüksek seviyelere çıkabiliyor. Yani iş hayatımızda bilgisayar başında olmasak, pek çok kişi bilgisayar açmayacak ve internete de mobil cihazlardan girecek. 

Girişimcilere 1 milyar TL dağıttık!

Girişimcilere 1 milyar TL’nin üzerinde kredi sunan TEB Girişim Bankası Müdürü, yaptığı sunumda değindikleriyle dikkat çekti.

Eski ve yeni ekonomi!

Ekonomik düzeni, girişimleri ve pazarlamayı eski ve yeni olarak ayıran TEB Girişim Bankası Müdürü İbrahim Coşkuner, 1990 ve 2000’li yılları yeni dönem olarak niteliyor.

Yeni dönemde daha az sermaye ihtiyacı duyuluyorken, esas ihtiyacın teknoloji, fikir ve bilgi olduğunu vurguluyor. 

Artık eskisi gibi bol sermaye ile kurulan büyük fabrikalardan değil de, 10 kişiyle kurulan ve kısa sürede milyar dolarlık seviyelere gelen Instagram ve WhatsApp gibi mecralardan bahsediyoruz.

Yeni ekonomide artık bankalar iyi girişimcilere finansör rolünde olduğunu savunan İbrahim Coşkuner, Türkiye’deki girişimcilere verdikleri desteklerden de bahsetti. 

 

:: Eski ve yeni ekonomi, yenilenen ekonomiye uygun girişim ve yeni pazarlama stratejileri üzerine düşünceleriniz neler? Gelecekte bizleri neler bekliyor?

 
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Pazarlama ve Girişimciliğin Yeni Dönemi!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  adana 😀

" Pazarlama ve Girişimciliğin Yeni Dönemi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Pazarlama ve Girişimciliğin Yeni Dönemi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Pazarlama ve Girişimciliğin Yeni Dönemi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
 2. 2 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
 3. 3 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
 4. 4 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!
 5. 5 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
 6. 6 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
 7. 7 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?
 8. 8 JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi! JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi!
 9. 9 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
 10. 10 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC