Okunma

E-ticaret siteleri için Güven Damgası geliyor!


06 Temmuz 2018 Cuma 17:21
E-ticaret siteleri için Güven Damgası geliyor!

İnternet üzerinden gerçekleştirilen alışverişler için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bundan böyle elektronik ticaret siteleri için Güven Damgası verileceğini açıklamış durumda. Zorunlu hale getirilecek olan Güven Damgası ile tüketicilerin e-ticaret siteleri alışverişlerinin daha güvenli hale getirilmesi planlanıyor.

Güven Damgası ile e-ticaret siteleri için yeni dönem başlıyor!

Kayseri Sanayi Odası Başkanı (KAYSO) Mehmet Büyüksimitci, önümüzdeki günlerde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan alınan yetkiyle Güven Daması verilmeye başlanacağını ifade ediyor. Başvuruların 1 ay içerisinde alınmaya başlanacağını belirten Büyüksimitci, bu sayede tüketicilerin güven eksikliğinin giderilmesi amacında olunduğunun altını çiziyor. Tüketicilerin ilgili sembolü gördükleri sitelerden rahatça alışveriş yapabileceklerine dikkat çekiliyor.

Güven Damgası nedir?

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Güven Damgası, “Elektronik Ticarette Güven Damgası Hakkında Tebliğ” maddesi ile Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tüketicilerin haklarını koruyup, İnternet üzerinden daha rahat ve güvenilir alışveriş yapılmasına olanak sağlayacak olan sembol, yasa gereğince uygulanacak asgari güvenlik ve hizmet standartlarını sağlayan e-ticaret şirketlerine ve hizmet sağlayıcılarına verilecek.

güven damgası

E–ticaret sitelerinin ana sayfalarında konumlandırılacak sembol, sitenin belli başlı güvenlik tedbirlerinin alınmış ve güvenilir bir site olduğunun kanıtı olacak. Ayrıca, Güven Damgası sitesine ilgili sitenin doğrulama bağlantısı eklenecek. Böylece damganın gerçekliği kontrol edilebilecek.

Güven Damgası nasıl alınır?

E-ticaret şirketlerinin bu sembolü alabilmesi için yerine getirmesi gereken bazı koşullar bulunuyor. Bu koşullar şöyle sıralanıyor:

– Başvuru en fazla 3 ay önce ve her yıl içerisinde en az 1 defa sızma testi yapılması,

– Kişisel veri ve ödeme bilgileri içeren tüm işlemlerin SSL ile gerçekleştirilmesi,

– E-ticaret üzerinden satışı yasak olan veya bir şarta bağlanan ürünlere ilişkin düzenleme ve idari kararlara uygun tasarlamaya riayet edilmesi,

– E-ticarette ilgili ürünün içeriği, stok bilgisi, malzemeleri ve ölçü bilgilerinin yanı sıra teknik özellikleri, garanti ve kullanım koşullarına yer verilmesi,

– İlgili ürünün kimler tarafından kullanılabileceği ve teknik desteğe ihtiyaç duyulduğunda kimler tarafından destek sağlanacağının belirtilmesi,

– Ürünlerin gerçek boyutlarının anlaşılmasını sağlayan görsellerin kullanılması ile birlikte kargo ve teslim sürelerinin belirtilmesi

– Sunulan hizmetin kim tarafından sağlandığının gösterilmesi, kapsamı ve süresi ile ilgili bilgiler sunulması,

– Tüketicinin aldığı ürün veya ürünler ile ilgili şikayet ve taleplerini iletebilmesi için site üzerinden iletişim bilgilerinin telefon aracılığıyla ulaşabileceği müşteri hizmetlerinin sağlanması

Sembolün alınması için sağlanması gereken maddeler olarak belirtiliyor.

Güven Damgası başvurusu nasıl yapılır?

Damgaya sahip olmak isteyen e-ticaret siteleri, başvurularını Güven Damgası Sağlayıcıları (GDS) üzerinden gerçekleştirecek. GDS başvuruların ilgili şartlara olan uygunluğunun kontrolünü sağlayacak ve eksiklerin tespit edilmesi durumunda başvuru sahibine ek süre tanıyacak. 30 gün içerisinde gerçekleştirilmesi gereken başvurunun olumlu sonuçlanması durumunda siteye sembolün yerleştirilmesi mümkün hale gelecek.
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “E-ticaret siteleri için Güven Damgası geliyor!”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Aslında bu hiç bir işe yaramayacak. Sadece E_Ticaret yapmak isteyenler fazladan bir para ödemek zorunda bırakılacak. İnsanlarda bu damganın olduğu siteler günceli imajı yaratılacak ve zorla bu damga satılmaya çalışılacak.

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

    E ticaret mi kaldı hacı

" E-ticaret siteleri için Güven Damgası geliyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere E-ticaret siteleri için Güven Damgası geliyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda E-ticaret siteleri için Güven Damgası geliyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "