Okunma

Kapı Komşunuz Amerika


29 Mart 2009 Pazar 12:47
Kapı Komşunuz Amerika

DHL Express’in Easy Shop adını verdiği yeni ürünü ile, Türkiye’deki müşterilerin Amerika’da alışveriş yapmasına olanak sağlanıyor. Amerika’daki sanal mağazaların çoğu sadece Amerika içindeki adreslere teslimat yapıyor. Easy Shop, Amerika’daki sitelerden yararlanmak isteyen tüm tüketicilere bu noktada ekonomik bir çözüm sunuyor. Easy Shop sayesinde son moda kıyafetler, CD’ler, DVD’ler ve elektronik aletler, ABD’deki siteler üzerinden kolayca alınabiliyor. Özel hobi, spor ve kolleksiyonlara dair Türkiye’de bulunması zor ürünler, ders kitapları, yayınlar ve malzemeler getirtilebiliyor. ABD’de veya Türkiye’de yasaklı olmadığı sürece istenilen her şey Easy Shop ile satın alınabiliyor.


Easy Shop, ABD’den sanal alışverişi kolaylaştırıyor.

Easy Shop ile alışveriş yapabilmek için, öncelikle Amerika’da şahsa özel bir posta adresi almak üzere DHL internet sitesinden veya en yakın DHL Express Hizmet noktalarından bilgi formu doldurularak abone olmak gerekiyor. Amerika’daki sanal mağazalardan siparişi verilen bütün ürünler, Amerika’daki bu posta adresine yönlendiriliyor. Önce Amerika’da açılmış olan bu posta adresine teslim edilen ürünler, daha sonra DHL Express tarafından Türkiye’deki DHL ofisine gönderiliyor.

Tüketiciler alışverişe; kendilerine verilen posta adresini alır almaz başlayabiliyor. Sipariş tüketicinin Amerika’daki posta adresine ulaştığı anda, DHL Express, SMS ya da e-posta yoluyla siparişin posta adresine geldiğini bildiriyor. Tüketiciler, dhl.com.tr adresinden siparişlerini online ortamda da takip edebiliyor.

:: Bu hizmet üzerinden ABD’deki sitelerden alışveriş yapar mıydınız?

Bilgi için: DHL
yazarMelih Çelik

Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen 'internette on editör gücündedir' ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Kapı Komşunuz Amerika”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Amerikadan getirtilen 100$ üstü ürünlere gümrük ö***** ürünlerede ödenecekmi??tam açıklama yok gibi.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  En son yenilenen Gümrük Kanununa göre gümrüksüz getirme sınırı 100 EUR yerine 150 EUR ya yükseltildi. 150-1500 EUR arasıda getirilen ürünlerde ise bana gelen tebliğde malın CIF(mal+nakliye+sigorta) bedeli üzerinden %10 maktu vergi ödenerek çekilebileceği yazıyordu ancak DHL’in sitesini incelediğimde, tebliğe atıfta bulunarak Avrupa Birliği üyesi ülkelerden gelen ürünlerde %18 diğer ülkelerden gelenlerde %20 vergi ödenerek sadece sözlü beyanda bulunarak
  (yani arkadaşın dediği gibi beyanname açmaya gerek yok) ürün teslim alınabilir olduğu yazılmış. Vergi oranları değiştirilmiş olabilir(%10 vergiyi %20 ye yükselmiş olabilirler).Bu arada getireceğiniz ürünlerin adet olarakta ticari nitelik taşımaması gerekiyor. Yani aynı üründen atıyorum 10, 20 adet getirirseniz memur bunu satmak amaçlı yani ticari amaçlı getirdiğiniz kanısına kapılıp ithalat beyannamesi açmanızı isteyebilir bu durumda çok fazla para ödemek zorunda kalabilir ve başka sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Ayrıca bir diğer konuda alıdınız ürünü DHL Türkiye’ye gönderirken ilginç bir şekilde bunun için Taxes(vergi) kesintisi yapıyor. Bu ürüne göre deişen oranlarda oluyor. Örnek verecek olursam 50 USD lik bir mp3 çalar için 14 USD vergi kesintisi oluyor Amerikadan çıkarken. Birde DHL nin sayfasında 1 kg ye kadar 17 USD gözüken nakliye tutarı almaya kalktığınızda 32 USD oluyor bunu anlamadım, bilen biris varsa anlatsın lütfen.
  Çok uzun oldu. İyi alışverişler.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Gümrüğe takılma gibi bir durum yok.

  Malum 100€ altı gümrüğe tabi değil.

  100 ile 1500 € arasındaki ürünler içinde.

  50 TL Gümrükten çekim ücreti
  33 TL Beyanname ücreti
  %10 Gümrük vergisi ödeyerek sorunsuz bir şekilde alabiliyorsunuz.

  Deneniğ tecrübe ile sabitlenmiştir.

  Sonuçta %10 vergi + 83 TL ile istediğiniz ürünü getirebiliyorsunuz.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Evet, güzel bir hizmet. Ancak gönderilen pakedin gümrüğe takılmayacağını hiçkimse garanti edemez…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Peki 100 Euro üzeri alışverişlerimiz de gümrükte takılma yaşarsak dhl bunu halledebilecek mi?

 6. SDN Okuru dedi ki:

  DHL gibi büyük bir firmanın bu konuya el atması çok hoş. Buna benzer şeyleri bireysel şahıslarda yapıyordu düne kadar. Ancak her nekadar bu şahıslar aracılığı ile ürün satın alanlar güvenli olduğunu belirtsede insanın içinde huzursuzluk duyguları eksik olmuyordu. İyi bir reklam yapsın DHL

 7. SDN Okuru dedi ki:

  harcamak için parasi olana harika

" Kapı Komşunuz Amerika konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kapı Komşunuz Amerika ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kapı Komşunuz Amerika ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "