Okunma

Ebay Skype’ı 2 Milyar Dolar’a Satıyor


01 Eylül 2009 Salı 05:25
Ebay Skype’ı 2 Milyar Dolar’a Satıyor

Ebay, Skype‘ı satmaya karar verdi. 2005 yılında 2.6 milyar dolar‘a satın alınan bu şirket, Ebay’e hiçbir şey kazandıramadı. Hatta bu şirketin Borsa’da hisselerin düşmesi, VoIP servisinin satılmasının daha doğru olacağı uzun süredir konuşuluyordu.

Sonunda Ebay kararını verdi. Ebay, Skype’ı 2 Milyar Dolar‘a satacağını duyurdu. Bu duyurunun ardından ilk müşteriler de ortaya çıktı. Bunlardan biri Skype şirketini Ebay’e satan Nikas Zennström ve Janus Friis ile birlikte Netscape’in kurucu ortaklarından olan Marc Andreessen.

 

Skype, 480 milyon kayıtlı kullanıcıya sahip.

 

Nikas Zennström ve Janus Friis eski şirketlerini geri almak istiyor. Netscape’in kurucularından olan Marc Andreessen, Andreessen Horowitz adlı yatırım şirketi ile bu satıştan ilgilendiklerini de açıkça belirtiyor. Fakat ortada bir sorun var . Andreessen Horowitz tek başına Skype’ı satın alabilecek gücü yok. Bu yüzden farklı yatırımcılar bulması gerekiyor. Buna ek olarak Nikas Zennström ve Janus Friis ile Ebay büyük bir kavgaya tutuştukları biliniyor.

Nikas Zennström ve Janus Friis, Ebay’e Skype’ı geliştiren şirketlerini ve teknolojiyi sattılar. Skype yazılımın satmayan bu iki kafadar, yazılımın dağıtımını kendi kontrollerinde yapıyorlar. Şirket’e sahip olan Ebay, tüm teknolojik altyapısına rağmen farklı bir alternatif geliştirememesi ve bu sayede Skype’dan daha iyi bir ürüne sahip olmaması yüzünden bu şirketi satışa çıkardığı biliniyor.

:: Skype kullanıyor musunuz?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Ebay Skype’ı 2 Milyar Dolar’a Satıyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Tek kelime ile gördüğüm en iyi görüntülü görüşme programı. Skype daha iyisini yapana kadar en iyisi gene bu 🙂

" Ebay Skype’ı 2 Milyar Dolar’a Satıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ebay Skype’ı 2 Milyar Dolar’a Satıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ebay Skype’ı 2 Milyar Dolar’a Satıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "