Okunma

eBay’a Nasıl Üye Olabilirsiniz?


30 Mart 2012 Cuma 12:00
eBay’a Nasıl Üye Olabilirsiniz?

eBay, İnternet üzerindeki en büyük açık arttırma usülü alışveriş sitesi şu anda. Bu yazımızda açık arttırma usulü değil de direkt olarak bir ürünü nasıl alabileceğinizi, üyelik aşamalarını anlatacağız.

Bir sonraki yazımızda ise açık arttırma üsülü alışverişe değineceğiz.

eBay’ye satın alacağınız ürünün sayfasına gidiyoruz. Ürünle ilgili bilgileri kontrol ettikten sonra, altta Shipping and Payments kısmında satıcının Türkiye’ye gönderim yapmadığını kontrol edebilir, hangi ödeme şekillerini kabul ettiğini görebilirsiniz.

Yukarıda fiyatının 1.76 Amerikan Doları olduğunu görüyoruz. Fiyatın yanında yer alan Buy It Now’a tıklayarak satın alma işlemini başlatalım.

Satın ala bastığımızda karşımıza giriş ekranı geldi. Buradan alt kısımda yer alan Register’a tıklayarak, üye olmamız gerekiyor.

Guest Checkout ile üye olmadan da hemen alım yapabiliyorsunuz ancak bu özellik şu anda sadece Amerika ve Kanada kullanıcılarına açık durumda.

Register’e tıkladığınızda karşınıza üyelik formu geliyor. Buraya gerekli bilgileri doldurup altta yer alan submite tıklıyoruz.

Bir sonraki ekranda verdiğimiz e-posta adresine gelen e-postayı onaylamamız gerekiyor. E-postaya ulaşıp orada bulunan Confirm’e ya da aşağı kısımda bulunan linke tıklıyoruz.

Açılan sayfada eBay’e giriş yapmış şekilde son satın almak istediğiniz ürünü görüyorsunuz. Ürüne tıklayıp yeniden Buy It Now diyoruz. Gelen ekranda Commit to Buy diyerek işleme devam ediyoruz.

Gelen ekranda Pay Now diyerek ödemeyi yapabilirsiniz, dilerseniz başka alışverişleriniz varsa onları da yapıp My eBay sayfasından toplu ödeme gerçekleştirebiliyorsunuz.

Pay Now dediğimizde gelen ekranda kargo adresini ve alacağımız ürünü bir kez daha kontrol ettikten sonra en altta yer alan Continue’ye tıklıyoruz.

Gelen ekranda PayPal ile ödeme yapacağız, buraya PayPal kullanıcı girişimizi yapıyoruz. PayPal üyeliğinin nasıl alınabileceğini daha önce başka bir yazımızda bahsetmiştik.

PayPal ekranında eğer birden fazla kredi kartınız varsa hangisinden para çekileceğini belirtebilir, bir kez daha ne kadar ücret ödeyeceğinizi kontrol edebilirsiniz.

Burayı da onayladıktan sonra eBay’in son onay sayfasına gelip son kez kontrol ettikten sonra alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

::eBay’i yurtdışı alışverişlerinizde kullanıyor musunuz?
yazarCem Şahin

Eline geçen her şeyi inceleme potansiyeline sahip olan yazar, bilgisayar donanımları ve yazılımlarının ardından otomobillere de el atmak üzere.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

28 yorum - “eBay’a Nasıl Üye Olabilirsiniz?”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Giremiyorum ebatta 😲

 2. SDN Okuru dedi ki:

  çakiyi biliyor musunuz arkadaşler

  1. Anonim dedi ki:

   evt

 3. SDN Okuru dedi ki:

  bende yapamadim

 4. SDN Okuru dedi ki:

  eba iyi ama ben üye olamıyorum neden

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Ben neden ebay giremedim

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Ben neden ebay giremedim

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Giriş yapamıyom ki

 8. SDN Okuru dedi ki:

  hiç bi işe yaramaıyo
  🙁

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Yav hiç bir sıkıntı yok ve güvenilir rahat olun

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Evine gumruge takildigina dair bir not geliyor.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  peki gümrüğe takılan ürünün takibini ödemesini nasıl yapıyoruz ?

 12. Norrick dedi ki:

  Yani 75€ altında sıkıntı yok öyle anladım sanırım. Teşekkürler.

 13. ByPsychooo dedi ki:

  ilerinden Muafiyet ve İstisna Tanınacak Haller

  BİRİNCİ BÖLÜM

  Önemli Değeri Olmayan Eşya

  Posta veya hızlı kargo yoluyla gelen eşya

  MADDE 45- (1) Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, gümrük kıymeti gönderim başına toplam 75 Avro’yu geçmeyen, ticari miktar ve mahiyette olmayan eşyaya muafiyet tanınır.

  Yolcu beraberi hediyelik eşya limiti

  MADDE 61- (1) 59 uncu maddede bahsi geçen muafiyet, 60 ıncı maddede belirtilen eşya hariç olmak üzere, her bir yolcu için toplam gerçek kıymeti 430 Avro’yu geçmeyen eşya için uygulanır. Ancak, 15 yaşından küçük yolcular için bu miktar 75 Avro olarak uygulanır

  Yolcu beraberi eşya

  MADDE 59- (1) Transit yolcular hariç olmak üzere, yolcu beraberinde getirilip serbest dolaşıma sokulan gayri ticari nitelikteki, kişisel ve ailevi kullanıma mahsus veya hediye edilmek üzere getirilen eşyaya muafiyet tanınır.(2) Kara hudut kapısından diğer ülkelere giden ve geri gelen yolcular ile diğer ülkelerden ülkemize gelen ve giden yolcular, seyahat ettikleri ülkede, en az üç gün geçmeden geldikleri ülkeye dönmeleri halinde, yolcular için öngörülen muafiyet hakkından yararlandırılmazlar.

  Yolcu beraberi eşya miktarı

  MADDE 60- (1) 59 uncu maddenin birinci fıkrasında bahsi geçen muafiyet, ek-9’daki listede yer alan eşya için her bir yolcu başına karşılarında belirtilen miktarlarla sınırlıdır.(2) Ek-9’daki listede yer alan eşyadan tütün ve tütün ürünleri ile alkollü ürünlere ilişkin muafiyet;
  a) Tütün veya alkol ürün gruplarında muafiyet hakkı bir ürün için sadece karşılığında yazılı miktar kadar kullanılabilir. Muafiyet hakkının aynı ürün grubundan birden fazla ürün için kullanılması durumunda, ürünlerin kullanılan oranları toplamı %100’ü aşamaz.
  b) 18 yaşından büyük yolcular için uygulanır.

  Yolcu beraberi hediyelik eşya limiti

  MADDE 61- (1) 59 uncu maddede bahsi geçen muafiyet, 60 ıncı maddede belirtilen eşya hariç olmak üzere, her bir yolcu için toplam gerçek kıymeti 430 Avro’yu geçmeyen eşya için uygulanır. Ancak, 15 yaşından küçük yolcular için bu miktar 75 Avro olarak uygulanır.

  Vergileri ödenmek suretiyle yolcu beraberinde veya posta yoluyla ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla serbest dolaşıma sokulacak eşya

  MADDE 62-
  (1) Önemli değeri olmayan eşya ve yolcu beraberinde getirilen hediyelik eşya muafiyeti hükümleri saklı kalmak üzere, her bir sevkiyat ya da 18 ve daha yukarı yaştaki her bir yolcu için kıymeti 1500 Avro’yu geçmeyen eşyanın;
  a) Avrupa Birliği ülkelerinden doğrudan gelmesi durumunda %18,
  b) Diğer ülkelerden gelmesi durumunda %20, oranında ve kıymeti üzerinden tek ve maktu bir vergi tahsil edilir.
  (2) Birinci fıkrada sözü edilen limit dahilinde getirilen eşyanın;
  a) Yolcu beraberinde ya da yolcunun gelişinden bir ay önce veya bir ay sonra gelmesi ya da yabancı bir ülkeden posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelmesi,
  b) Ticari miktar ve mahiyet arz etmemesi,
  c) Kişinin şahsına ve ailesinin kullanımına mahsus olması,
  ç) Posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelenlerde brüt 30 kilogramı geçmemesi, gerekir.

  19.04.2011 Tarıh ve 2011/23 sayılı genelge ıle yururluge gıren yasaya gore,

  İnternet alışverişlerinde veya diger türlü gönderilerde Bir kısıye 2 ayda 1 tane yılda en fazla 5 tane 75eur altında esya getırmesıne musade edılmektedır.Bu lımıtlerın asılması halınde esyanın tıcarı mahıyette oldugu kabul edılecek ve buna gore ıslem yapılacaktır.

  İnternet aracılığı ile Bitkisel gıda,sporcu içeceği,,sporcu gıdalarının posta veya hızlı kargo yoluyla getirilmesi mümkün bulunmamaktadır.

  Ancak bu kapsamdaki ürünlerin doktor tavsiyesi ile kullanılması durumunda resmi hastaneden alınmış bir raporu,doktorun önerdiğine dair bir reçeteyi sağlık bakanlığından onaylatılması kaydıyla,milli sporcu ise Milli Sporcu Belgesini gümrük idaresine ibraz etmeleri durumunda posta veya hızlı kargo yoluyla getirilmesine izin verilir.

  30.03.2005 tarihli ve 25771 sayılı resmi gazetede yayımlanan 5324 Sayılı Kozmetik kanununun ikinci maddesiyle kozmetik ürünlerinin Posta veya Hızlı Kargo Yoluyla getirilmesi mümkün bulunmamaktadır.

  Alıntıdır.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Anlatılanlar ABD veya Kanada için geçerli. Çünkü
  Türkiye’ye göndermiyorlar. Gönderseler dahi gümrükte takılıyor. Bu da size pahalıya patlaya bilir.

 15. Norrick dedi ki:

  Fiyatı yüksek olunca gümrükte takılıyor mu? Gümrük olayından da bahsetseydiniz keşke biraz.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Nasıl üye oluruz dan ziyade ürün ortalama ne kadar sürede elimize ulaşır. Gümrüğe takılan takılmayan ürünler nelerdir. Ne kadara kadar gümrükten sorunsuz geçer ? Gümrüğe takılırsa izleyeceğimiz adımlar gibi bilgiler gerçekten işe yayar.

 17. ByPsychooo dedi ki:

  Mesela en son usb otg kablosu..

 18. korpe dedi ki:

  mesela ornek verebilcegin bir ürün varmi?

 19. ByPsychooo dedi ki:

  Ben defalarca aldım eBay’den. Free shippinglerde PTT’den biri gelip zili falan çalmadan kapıya bırakıyor..

 20. korpe dedi ki:

  aynen cem bey yorumlarinizi bekliyoruz

 21. CieM dedi ki:

  Gerçekten siparişi verdiniz mi Cem bey?.

  Kargo elinize geçince de kutusundan çıkartırken fotoğraf çekebilir misiniz?.

  Birde ne kadar güvenli?

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Daha kötü bir anlatım olamazdı..

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Ebay üzerinden iphone 4s satın alabilir miyiz arkadaşlar? Yardımcı olursanız sevinirim.

 24. SDN Okuru dedi ki:

  gümrükde takılırsa

" eBay’a Nasıl Üye Olabilirsiniz? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere eBay’a Nasıl Üye Olabilirsiniz? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda eBay’a Nasıl Üye Olabilirsiniz? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "