Okunma

eBay’de Dolandırıcılık Tehlikesi Büyüyor


22 Eylül 2014 Pazartesi 04:30
eBay’de Dolandırıcılık Tehlikesi Büyüyor

Dünyanın en meşhur açık artırma sitesi eBay’in başı dertten kurtulmuyor. BBC’nin haberine göre platform yeni dolandırıcılık denemeleri ile karşı karşıya kalmış durumda. Şimdiye kadar birden fazla kez sahte listeleme ile haksız kazanç sağlanmaya çalışılan sitede bu sefer de üyelerin bilgilerinin ele geçirilmesi için özel link’ler paylaşılıyor.

BBC’ye göre geçtiğimiz gün bir adet iPhone 5s için açılan ilanda, eBay kullanıcılarını direkt olarak başka bir mecraya gönderen link yönlendirmesi kullanılmış. Amaç ise tahmin edeceğiniz üzere tuzak adrese düşen üyelerin kredi kartı bilgileri gibi detayları ele geçirmek. eBay konu hakkında yaptığı açıklamada 12 saatin sonunda ilanın kaldırıldığını ve gerekli her türlü önlemin alındığını söylemiş. BBC ise durumun çok daha ürkütücü olduğunu, siteye düzenli olarak benzer ilanların yüklenmeye başlandığını iddia ediyor.

Benzeri şikayetler eBay kullanıcıları üzerinden de gelmeye başlayınca ikinci bir açıklama yapmak durumunda kalan açık artırma sitesi eBay, bu tip açıkların kendileri ve benzerleri için yeni olmadığını ve tuzakların kesinlikle farkında olduklarını tekrarlıyor. eBay üyelerine ise sadece çok güvenilir satıcıların ilanlarına göz atması öneriliyor!

:: Benzeri siteleri kullanırken sizler nelere dikkat ediyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “eBay’de Dolandırıcılık Tehlikesi Büyüyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    ebay de çinli satıcıların çoğu sahtekar dolandırıcı. sitenin içindeki resimleri kullanarak kendilerine store açıyorlar, ve siz ondan alışveriş edince, hiç bir şey göndermeyip sahte tracking numaraları/barkod numaraları ile ile siteye gönderdiklerini yazıyorlar. Siz de bekliyorsunuz ürün gelecek diye. .. ebay de alışveriş tecrübeniz yok ise, mutlaka tecrübeli birinden yardım alın. Çünkü ürünü teslim almadığınızda veya tarif edilenden farklı bir ürün gönderdiklerinde neler yapmanız gerektiği konusunda size yardımcı olur ve paranızı iade alırsınız. Daha çok tecrübesizler, bir şekilde ürünü teslim alamadan, ödediği paralar satıcıya ebay tarafından ödenmektedir. Daha doğrusu satıcıların kusura bakmayın bir yanlışlık olmuş, postada kaybolmuştur, düzelteceğiz siz açmış olduğunuz request i/case i kapatın biz de bir iki gün içinde tekrar gönderelim diyorlar. Siz de bu sahtekar satıcıya kanıp/inanıp case i kapatırsanız parayı alıyorlar ama asla size malı göndermiyorlar. Ürünü teslim alamadığınız için ebay de açmış olduğunuz case'i ürünü teslim almadan asla kapatmayın. Sonunda ebay devreye girip paranızı sayıcıya ödemiyor, size iade ediyor. Kıssaden hisse; ebay deki sahte satıcılara karşı dikkatli olalım.

  2. LittleMonster dedi ki:

    ebay ýn da kötü yaný bu amozonda daha güvenli alýþveriþ yapýlýyor

" eBay’de Dolandırıcılık Tehlikesi Büyüyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere eBay’de Dolandırıcılık Tehlikesi Büyüyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda eBay’de Dolandırıcılık Tehlikesi Büyüyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "