Okunma

Ebola için Akıllı Yara Bandı


15 Mart 2015 Pazar 19:00
Ebola için Akıllı Yara Bandı

Giyilebilir akıllı cihazlar hızla gelişmekte, bunun nedeni her sektörün kendi amaçları için benzer ürünlere yeni özellikler eklemelerinden kaynaklanıyor.

Sağlık sektörü de bunlardan sadece biri. USAID (The U.S Agency) uluslararası ürün geliştirme çalışmaları dahilinde yaptığı bir projede bu akıllı yara bantlarını geliştirdi. Bu bantlar sayesinde uzun uğraşlar verilerek, hasta için tutulan kayıtların, ölçümlerin hepsi küçük yara bandı şeklindeki bu akıllı cihazda toplanacak ve hastalığın seyri izlenerek, tedavi yönetemleri kolayca belirlenecektir.

Ayrıca cihaz özel sensörleri sayesinde anlık ölçümler yaparak daha sağlıklı bilgi toplanabilmesi açısından da oldukça gelişmiş bir teknolojiye sahip. Bilgiler, giyilebilir akıllı yara bandının içerisindeki bir veri tabanınına indeksleniyor ve daha sonra USB bağlantısı ile bilgisayara taşınarak hem kolayca görüntülenebiliyor hem de cihaz şarj ediliyor.

Google gibi daha önceden de Ebola hastalığının tedavisinde maddi destek sağlayan kuruluşlar ise bu cihazın dağıtımı için şimdiden ellerinden geleni yapacaklarını belirtti. Paketi 100 dolara satılan ve pil ömrü yaklaşık olarak 7 ila 10 gün arasında değişen akıllı bantlar, Ebola hastalığına yakalanmış yüzlerce kişiye de umut ışığı oluyor. 

::Sizce giyilebilir teknoloji ile tıp alanında büyük gelişmeler kaydedilebilir mi?
yazarBetül Erden

Programlama eğitimine hali hazırda devam eden Betül, özellikle Android cihazlara karşı bir ilgi duyuyor. Teknolojiye dair tüm konuları yakından takip ederek, gelişmeleri sıcağı sıcağına sizlerle paylaşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Ebola için Akıllı Yara Bandı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  betül hoş geldin sdnye 😀

 2. SDN Okuru dedi ki:

  bi yandan ingilizler hastalığı çıkartıyor bi yandan birilerine başka ilaçlar bi yana teknolojiyle adamla paraya para demiyor ama bilmiyorlarki ilahi adalet ALLAHU TEALANIN adaleti kıyamet günü cehenneme merhaba dedirteceğini

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Ortadoğu ve Afrikadan kanlı ellerini çekmedikçe o insanlar hiçbir zaman refaha kavuşamayacak. Cambaza bak oyununu her daim oynadı oynuyorlar.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  dünya böyle kim güclüyse o sömürür.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Resimdeki kız nerde????

 6. edox dedi ki:

  Önce virüs yap daha sonra panzehir sat.. iyi tezgah kurmuslar.

" Ebola için Akıllı Yara Bandı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ebola için Akıllı Yara Bandı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ebola için Akıllı Yara Bandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "