Snowden NFT’si dudak uçuklatan fiyata satıldı


17 Nisan 2021 Cumartesi 15:13
ABONE OL
Snowden NFT’si dudak uçuklatan fiyata satıldı

Gizli belgeleri ifşa etmesiyle tanınan eski Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) ve Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) çalışanı Edward Snowden, NFT rüzgarına kapıldı. Snowden, Amerikan istihbaratının dinleme faaliyetlerini engellemesini sağlayan mahkeme kararındaki belgeler ile kendi portresini yaptı. Portreyi NFT haline getiren bilişimci, Stay Free (özgür kal) ismini verdiği eserini rekor bir fiyata satışa sundu.

Gelirini Basın Özgürlüğü Vakfı’na bağışladı

2013 yılında NSA için çalışan ve gizli dinleme programını keşfeden Edward Snowden, program ile ilgili belgeleri basına sızdırmasıyla ünlendi. Daha sonradan yargıya taşınan olayda mahkeme, ABD yasalarının ihlal edildiği yönünde bir karar alarak dinleme faaliyetlerinin engellenmesini sağladı. Son olarak bu kararın yayınlandığı belgeler ile kendi portresini yaptıran Snowden, bu eseri NFT’ye çevirdi. Oluşturulan NFT, 2.224 Etherium‘a yani 5.4 milyon dolara satıldı.

Söz konusu NFT portre

 

Satıştan elde edilen gelire dokunmayacağını açıklayan Snowden, Stay Free (Özgür Kal), isimli eserinden gelen tüm parayı, Basın Özgürlüğü Vakfı’na bağışlayacak. Ünlü bilişimcinin başında bulunduğu vakıf, ifade özgürlüğünü ve basın özgürlüğünü savunan ve hiçbir kâr amacı gütmeyen bir kuruluş.

Casuslukla suçlanan eski NSA çalışanı, Amerikalı yetkililer tarafından bir kaçak olarak görülüyor. Adil yargılanmayacağını düşünüp ülkeyi terk eden bilişimci, Moskova’da yaşıyor. Avukatının yaptığı açıklamaya göre, Rusya Federasyonu vatandaşı olmaya hazırlan Edward Snowden, buradan dünyanın her yerindeki yasa dışı dinleme faaliyetleriyle mücadele etmeye çalışıyor.

NSA hangi bilgilere ulaştı?

NSA tarafından gerçekleştirilen izlemeleri sızdıran Snowden, bireylerin siyasi görüşleri, coğrafi konumları, cinsel tercihleri, kimlikleri, dostluk ve iş ilişkileri gibi elektronik ortamda bıraktıkları izlerin kolayca takibe alındığını ortaya çıkardı. Snowden’a göre bu bilgiler, buzdağının sadece görünen kısmı. İddilara göre bilişimci tarafından The Guardian ve The Washington Post’a sızdırılan belgeler, skandalın sadece küçük bir kısmını oluşturuyor.

Ben şahsen, bireyler ve grupları izlemek için özel algoritmalar yarattım.” diyen Edward Snowden, kişisel mesajlarınızın dahi izinsiz okunduğunu iddia ediyor. Sızıntılarıyla ünlü bilişimciye göre bu sorunların “basit” çözümleri var. Bilgilerin dışardan erişime kapalı şekilde şifrelenmesi ve kitlesel izleme faaliyetlerinin Anayasa ile yasaklanması gerekiyor.
yazarOğuz Çakır

1998 yılında Samsun’da doğdu. Uzun yıllardır meraklısı olduğum teknolojiyi, inceliyor ve yakından takip ediyor. İstanbul Üniversitesi'nde eğitimime devam ederken, bir yandan da ShiftDelete.net için teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
25 gün önce

Kara para aklamanın yeni yöntemi oldu bu nft.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
25 gün önce

Yasa dışı dinlemeye savaş açtığı yerde Rusya

" Snowden NFT’si dudak uçuklatan fiyata satıldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Snowden NFT’si dudak uçuklatan fiyata satıldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Snowden NFT’si dudak uçuklatan fiyata satıldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik
  2. 2 Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme! Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme!
  3. 3 Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması
  4. 4 DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme
  5. 5 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1
  6. 6 Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme
  7. 7 Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme
  8. 8 İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme! İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme!
  9. 9 Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı
  10. 10 Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik! Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik!