Efsanevi Concorde gökyüzüne geri dönüyor!


14 Kasım 2018 Çarşamba 13:00
Efsanevi Concorde gökyüzüne geri dönüyor!

Süpersonik yolcu uçağı Concorde, gökyüzüne geri dönmeye hazırlanıyor. Yayınlanan rapora göre efsanevi Concorde uçağı Amerika’daki yeni yasalar sayesinde özlediği gökyüzü ile buluşabileceği düşünülüyor.

Efsanevi Concorde uçağı gökyüzüne geri dönüyor!

Bildiğiniz üzere NASA 2023 yılında ABD şehirleri arasında bir X-59 QueSST modelinin prototipini test edecek. Söz konusu bu prototip sayesinde seferlerin süresinin neredeyse yüzde 50 oranda kısaltacak olan NASA, süpersonik yolcu uçaklarıyla bunu gerçekleştirmeyi planlıyor.

Amerika’daki yeni girişimler sayesinde süpersonik Concorde uçağı da gökyüzüne geri dönebilecek. 1973’den beri Amerika’da supersonik uçakların uçuşu yasaklanmıştık . Fakat yeni düzenlemeler ile birlikte bu yasak ortadan kalmış ve yeni projelere umut olmuştu.

Verge tarafından yayınlanan raporda, önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde süpersonik uçakların ABD topraklarını üzerinde prototipte olsa, uçmaya başlayacağını belirtiyor.  Eğer gerekli izinler ve önlemler tamamen alınırsa, efsanevi uçağın da gökyüzüne geri dönebileceği özellikle belirtiliyor.

Corcorde gerçek bir efsaneydi!

Concordetek seferde okyanus aşırı uçabilen ve çok yüksek hızlara ulaşabilen bir yolcu uçağıydı. Adeta bir mühendislik harikası olan hava aracı, savaş jetlerinin çıkabildiği irtifa ve hıza kısa sürede ulaşıp Boeing 737’lerin iki-üç aktarmada gittiği mesafeleri tek başına uçabiliyordu. Bu yükseliş, Boeing kullanan havacılık firmalarının kar marjlarını düşürmeye başlamıştı.

İlk defa 1969 senesinde havalanan ilk Concorde’tan bugüne toplamda sadece 16 tane uçak üretildi. Gittiği rotalar çok sınırlıydı fakat bütün müşterileri zenginlerden oluşuyordu. Şöyle ki 2000 senesinde süpersonik uçak ile Paris-New York arası bir uçak bileti en ucuz 14 bin dolara temin ediliyordu. Bu sebeple de firmanın bir günlük hasılatı milyon doları aşıyordu.

Concorde uçağı

25 Temmuz 2000 tarihinde Paris’ten havalanan uçak sadece 1,5 dakika sonra infilak ederek ticari hayatına son veren imzayı attı. 2003 senesinde bir daha kalkmamak üzere havalanan süpersonik uçak, şimdilerde bir grup zengintarafından hayata dönme hazırlığı içerisinde.

Paris’te bulunan Club Concorde üyesi eski uçak mühendisleri, eski pilotlar, ünlüler ve multimilyarder Concorde sevdalısı zenginler 250 milyon dolar yatırım ile Paris Le Bourget havalimanında bekleyen son efsanevi uçağa hayat vermek için harekete geçti. Çalışmalara başlayan ekip önümüzdeki iki sene içerisinde hazırlıklarını tamamlayıp süpersonik efsanenin motorlarını önümüzdeki 10 yıl içerisinde tekrar çalıştıracak. Peki siz bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz…
yazarDeniz Aslan

Teknoloji dünyasının bağrında gencecik bir yazar olan Deniz, teknolojiye olan merakını okurlara aktarmaktan büyük bir zevk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
12 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
zambaklar
zambaklar
2 yıl önce

2000 yılındaki uçak kazası araştırılmalı. Bir uçağın düşmesi bütün uçaklara mal edilebilir bir şey değil.
Boeing in hiç uçağı düşmemiş mi?
Ha gerçi o uçağa binecek durumu kaç kişinin vardır, o ayrı mesele.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce
Yanıtla  zambaklar

Uçaklarda tasarım hatası olduğu için kazadan sonra uçuşları sonlandırılmıştır. Kanatları yüksek irtifada havada tutunabilmesi için çok genişti ve Boeing veya Airbus gibi jumbo jet motoru gibi havayı sıkıştıran motor yerine içten yanmalı bildiğimiz jet motoru kullanıyordu. Öndeki uçaktan kopan bir parça kanadına isabet etti ve tüm kanat depo görevi gördüğü için yakıt sızıntısı motorlarında etkisiyle patlamaya dönüştü ve sonu oldu.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Neredeyse tüm yolcu uçaklarının kanadı, yakıt deposu görevi görür. Boeing veya Airbus uçakları da kaza yaqtıklarında hemen alev alırlar, çünkü kanadı hasar aldığı gibi yakıt kıvılcımların etkisiyle yanmaya başlar. Concorde’a ait tasarım hatası olduğunu sanmıyorum. ABD yıllar önce yasaklamış, çünkü kendisi süpersonik uçağı geliştirip, dünyaya satma derdinde.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Bir çok sivil yolcu uçağında yakıtlar kanatlarda ve gövdede bulunur zaten. Ayrıca sahip olduğu motorun çalışma prensibi, diğer yolcu uçaklarıyla hemen hemen aynı. Sadece ek olarak ateşleme sonrasında tekrar yakıt püskürtülerek itiş üretiyordu. Bildiğimiz savaş uçaklarındaki gibi yani. Buna afterburner deniyor jet motoru değil. Turbojet, turbofan gibi terimleri araştırmanızı öneririm.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Concorde bilerek sabotajla düştü düşmese bile boeinglerde düşüyor kalkması sacmaydı parası olan binsin

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

o prestiji fransanın ekliden almak için ABD yıllar önce böyle bir oyun oynmaıştı.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

jet motoru jet motorudur, içten yanmalı veya jumbo yet motoru diye farklı birşey yoktur.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Asaletli bir uçak, tekrar gökyüzünde görmek güzel olur.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Orta sınıf binemeyecek ama iniş kalkışlarda izleriz herhalde

İçinizdenbiri
İçinizdenbiri
2 yıl önce

Bildiğim tek concorde var oda 3 kağıtçı adamın tvde sattığı tablett

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Aselsan da çalışan mühendis varmış uçakta o biçim yani

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

10 sene demiş adamlar ya. 10 sene sonrasının teknolisini düşünmek gerek az daha beklesinler zaten 14 15 seneye ışınlanma çıkacak gerek kalmaz hiç. Ölü yatırım.

" Efsanevi Concorde gökyüzüne geri dönüyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Efsanevi Concorde gökyüzüne geri dönüyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Efsanevi Concorde gökyüzüne geri dönüyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  2. 2 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  3. 3 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  4. 4 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  5. 5 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  6. 6 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  7. 7 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  8. 8 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  9. 9 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  10. 10 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi