Efsanevi Concorde gökyüzüne geri dönüyor!


14 Kasım 2018 Çarşamba 13:00
Efsanevi Concorde gökyüzüne geri dönüyor!

Süpersonik yolcu uçağı Concorde, gökyüzüne geri dönmeye hazırlanıyor. Yayınlanan rapora göre efsanevi Concorde uçağı Amerika’daki yeni yasalar sayesinde özlediği gökyüzü ile buluşabileceği düşünülüyor.

Efsanevi Concorde uçağı gökyüzüne geri dönüyor!

Bildiğiniz üzere NASA 2023 yılında ABD şehirleri arasında bir X-59 QueSST modelinin prototipini test edecek. Söz konusu bu prototip sayesinde seferlerin süresinin neredeyse yüzde 50 oranda kısaltacak olan NASA, süpersonik yolcu uçaklarıyla bunu gerçekleştirmeyi planlıyor.

Amerika’daki yeni girişimler sayesinde süpersonik Concorde uçağı da gökyüzüne geri dönebilecek. 1973’den beri Amerika’da supersonik uçakların uçuşu yasaklanmıştık . Fakat yeni düzenlemeler ile birlikte bu yasak ortadan kalmış ve yeni projelere umut olmuştu.

Verge tarafından yayınlanan raporda, önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde süpersonik uçakların ABD topraklarını üzerinde prototipte olsa, uçmaya başlayacağını belirtiyor.  Eğer gerekli izinler ve önlemler tamamen alınırsa, efsanevi uçağın da gökyüzüne geri dönebileceği özellikle belirtiliyor.

Corcorde gerçek bir efsaneydi!

Concordetek seferde okyanus aşırı uçabilen ve çok yüksek hızlara ulaşabilen bir yolcu uçağıydı. Adeta bir mühendislik harikası olan hava aracı, savaş jetlerinin çıkabildiği irtifa ve hıza kısa sürede ulaşıp Boeing 737’lerin iki-üç aktarmada gittiği mesafeleri tek başına uçabiliyordu. Bu yükseliş, Boeing kullanan havacılık firmalarının kar marjlarını düşürmeye başlamıştı.

İlk defa 1969 senesinde havalanan ilk Concorde’tan bugüne toplamda sadece 16 tane uçak üretildi. Gittiği rotalar çok sınırlıydı fakat bütün müşterileri zenginlerden oluşuyordu. Şöyle ki 2000 senesinde süpersonik uçak ile Paris-New York arası bir uçak bileti en ucuz 14 bin dolara temin ediliyordu. Bu sebeple de firmanın bir günlük hasılatı milyon doları aşıyordu.

Concorde uçağı

25 Temmuz 2000 tarihinde Paris’ten havalanan uçak sadece 1,5 dakika sonra infilak ederek ticari hayatına son veren imzayı attı. 2003 senesinde bir daha kalkmamak üzere havalanan süpersonik uçak, şimdilerde bir grup zengintarafından hayata dönme hazırlığı içerisinde.

Paris’te bulunan Club Concorde üyesi eski uçak mühendisleri, eski pilotlar, ünlüler ve multimilyarder Concorde sevdalısı zenginler 250 milyon dolar yatırım ile Paris Le Bourget havalimanında bekleyen son efsanevi uçağa hayat vermek için harekete geçti. Çalışmalara başlayan ekip önümüzdeki iki sene içerisinde hazırlıklarını tamamlayıp süpersonik efsanenin motorlarını önümüzdeki 10 yıl içerisinde tekrar çalıştıracak. Peki siz bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz…
yazarDeniz Aslan

Teknoloji dünyasının bağrında gencecik bir yazar olan Deniz, teknolojiye olan merakını okurlara aktarmaktan büyük bir zevk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “Efsanevi Concorde gökyüzüne geri dönüyor!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  10 sene demiş adamlar ya. 10 sene sonrasının teknolisini düşünmek gerek az daha beklesinler zaten 14 15 seneye ışınlanma çıkacak gerek kalmaz hiç. Ölü yatırım.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Aselsan da çalışan mühendis varmış uçakta o biçim yani

 3. İçinizdenbiri dedi ki:

  Bildiğim tek concorde var oda 3 kağıtçı adamın tvde sattığı tablett

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Orta sınıf binemeyecek ama iniş kalkışlarda izleriz herhalde

 5. Anonim dedi ki:

  Asaletli bir uçak, tekrar gökyüzünde görmek güzel olur.

 6. Anonim dedi ki:

  jet motoru jet motorudur, içten yanmalı veya jumbo yet motoru diye farklı birşey yoktur.

 7. Anonim dedi ki:

  o prestiji fransanın ekliden almak için ABD yıllar önce böyle bir oyun oynmaıştı.

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Concorde bilerek sabotajla düştü düşmese bile boeinglerde düşüyor kalkması sacmaydı parası olan binsin

 9. zambaklar dedi ki:

  2000 yılındaki uçak kazası araştırılmalı. Bir uçağın düşmesi bütün uçaklara mal edilebilir bir şey değil.
  Boeing in hiç uçağı düşmemiş mi?
  Ha gerçi o uçağa binecek durumu kaç kişinin vardır, o ayrı mesele.

  1. Anonim dedi ki:

   Uçaklarda tasarım hatası olduğu için kazadan sonra uçuşları sonlandırılmıştır. Kanatları yüksek irtifada havada tutunabilmesi için çok genişti ve Boeing veya Airbus gibi jumbo jet motoru gibi havayı sıkıştıran motor yerine içten yanmalı bildiğimiz jet motoru kullanıyordu. Öndeki uçaktan kopan bir parça kanadına isabet etti ve tüm kanat depo görevi gördüğü için yakıt sızıntısı motorlarında etkisiyle patlamaya dönüştü ve sonu oldu.

   1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Neredeyse tüm yolcu uçaklarının kanadı, yakıt deposu görevi görür. Boeing veya Airbus uçakları da kaza yaqtıklarında hemen alev alırlar, çünkü kanadı hasar aldığı gibi yakıt kıvılcımların etkisiyle yanmaya başlar. Concorde’a ait tasarım hatası olduğunu sanmıyorum. ABD yıllar önce yasaklamış, çünkü kendisi süpersonik uçağı geliştirip, dünyaya satma derdinde.

   2. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Bir çok sivil yolcu uçağında yakıtlar kanatlarda ve gövdede bulunur zaten. Ayrıca sahip olduğu motorun çalışma prensibi, diğer yolcu uçaklarıyla hemen hemen aynı. Sadece ek olarak ateşleme sonrasında tekrar yakıt püskürtülerek itiş üretiyordu. Bildiğimiz savaş uçaklarındaki gibi yani. Buna afterburner deniyor jet motoru değil. Turbojet, turbofan gibi terimleri araştırmanızı öneririm.

" Efsanevi Concorde gökyüzüne geri dönüyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Efsanevi Concorde gökyüzüne geri dönüyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Efsanevi Concorde gökyüzüne geri dönüyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "