Eğlence sektörünün en çok kazananı belli oldu


04 Ekim 2020 Pazar 21:37
Eğlence sektörünün en çok kazananı belli oldu

Eğlence sektörü gerçekten de dünyanın en kârlı sektörleri arasında yer alıyor. Peki bu sektörün en çok kazananı sizce hangisi? Newzoo’nun yayımladığı verilere göre, insanlar 145 milyar dolardan fazla harcama yapıyor. Dünyanın en çok harcama yapılan sektörü ise oyunlar oluyor. Mobil oyunlar yüzde 45 ile birinci iken, konsol yüzde 32 ile ikinci PC oyunlarıysa yüzde 23 ile üçüncü oluyor.

Dünyanın en çok harcama yapılan sektörü oyun oluyor

Oyun sektörü bu yıl hiç olmadığı kadar canlıydı. Karantina sebebiyle eve kapanan milyonlarca insan eğlenceyi oyunlarda buldu. Haliyle talep bu kadar fazla olduğu için hem çok fazla yeni oyun sektöre kazandırıldı hem de mevcut oyunlar daha da popüler hale geldi.

Teknoloji devleri de oyun sektörüne önemli yatırımlar yapıyor. Apple, Arcade ile Amazon, Twitch platformunu satın alarak ve kendisinin ürettiği yeni oyunlarla sektöre katkı sağlarken, Microsoft da yakın zaman önce ZeniMax Media‘yı satın alarak dikkat çekiyor. Microsoft, ZeniMax Media‘yı 7 buçuk milyar dolara satın alarak, bu haftanın en önemli haberine imza atmıştı. Bilmeyenler için Bethesda’nın ana şirketi olan ZeniMax Media’nın DOOM ve Fallout gibi popüler oyunları bulunuyor.

Microsoft

İnsan nüfusunun büyük bir çoğunluğu oyunlara ilgili. Farklı yaş gruplarının farklı türdeki oyunları sevdiği göz önüne alınırsa, milyarlarca dolar harcama yapılmasının anlamı daha büyük oluyor.

Eğlence sektörünün önemli bir kısmını elinde tutan oyunlar, özellikle karantina sürecinde önemli derecede popüler hale geldi. İlerleyen yıllarda gelişen teknoloji ile daha da fazla kişiye ulaşma potansiyeli bulunan oyunların şu anda bile liderliği elinde bulundurduğu hesaba katılırsa, ilerleyen yıllarda daha fazla kâr getireceğini söylemek mümkün.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Eğlence sektörünün en çok kazananı belli oldu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Eğlence sektörünün en çok kazananı belli oldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Eğlence sektörünün en çok kazananı belli oldu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
  2. 2 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
  3. 3 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
  4. 4 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
  5. 5 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
  6. 6 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
  7. 7 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
  8. 8 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
  9. 9 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?
  10. 10 SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası