Ekonomi paketinde teknoloji odaklı hamleler


24 Mart 2021 Çarşamba 12:03
ABONE OL
Ekonomi paketinde teknoloji odaklı hamleler

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı ekonomi reform paketine ilişkin takvim de belli oldu. Hazine ve Maliye Bakanı Elvan’ın paylaştığı takvimde, daha önce açıklanan bilim ve teknoloji alanında atılacak adımların ne zaman hayata geçirileceği de netleşti. Bakanlıkların ve kurumların yol haritası da belli oldu.

Teknoloji alanında yapılacak düzenlemeler arasında 7/24 hizmet verecek “Türkiye Dijital Vergi Dairesi”, kripto paralara yönelik düzenlemeler, “Dijital Tarım Pazarı”, yerli kartlı ödeme sistemi TROY’un ayrı bir şirkete dönüştürülmesi gibi kritik adımlar var.

İşte Ekonomi Reform Paketi’ndeki teknoloji odaklı adımlar

Ekonomi paketi içinde, teknoloji alanında yapılacak düzenlemelerin tamamı şöyle:

1 – Elektronik defter ve elektronik belge uygulamalarına dahil edilecek mükellef grupları kademeli olarak artırılırken, tüm mükellefleri kapsayacak şekilde 7/24 hizmet verebilen “Türkiye Dijital Vergi Dairesi” uygulaması hayata geçirilecek.

2 – Dijital Vergi Asistanı’nın yanı sıra Dijital Vergi Denetimi sistemi geliştirilerek, bu sayede vergi iade incelemeleri dahil olmak üzere inceleme süreleri kısaltılacak.

3 – Sosyal medya ve diğer iletişim araçları ile gıda israfı konusunda bilgilendirme yapılacak. Bu sayede farkındalığın artırılması hedeflenilirken, tarlada ve hallerde kalan ürünler Dijital Tarım Pazarı (DİTAP)’ına açılacak özel bölümde alıcılarla buluşturulacak.

Merkez Bankası dijital paralar için kolları sıvadı

4 – Kartlı ödeme sistemleri alanında ülkemizin markası olan “TROY” ayrı bir şirket çatısı altında yapılandırılacak. Dijital (Şubesiz) Bankacılık lisanslamalarına (uygulamalarına) imkan sağlanacak. Merkez Bankası dijital paranın ekonomik, teknolojik ve hukuki alt yapısını oluşturucak.

5 – Finansal teknoloji alanının geliştirilmesine öncülük edecek gerekli koordinasyon ve işbirliğini sağlayacak yetkili bir yapı tesis edilerek, sektörün gelişimini destekleyecek düzenlemelerin yapılmasına ilişkin yol haritasının belirleneceği bir Fintek Strateji Belgesi hazırlanacak.

6 – Ödemeler alanında faaliyet gösteren Fintek kuruluşlarının Merkez Bankası’nca işletilen ödeme sistemlerine ve kamusal nitelikteki veritabanlarına erişimi sağlanacak. Ödeme ve elektronik para kuruluşlarının Bankalararası Kart Merkezinde temsili sağlanacak. İstanbul Finans Merkezi’nin fintek alanında küresel merkez olmasını güçlendirecek şekilde ödemeler alanında “regülasyon deney alanı” (sandbox) kurulacak.

Yazılım ve Donanım Endüstrileri Başkanlığı kurulacak

Fintek girişimlerinin desteklenmesi için İstanbul Finans Merkezi’nde Finans ve Teknoloji Üssü kurulacak. Yeni gelişen teknolojilerde yurt içi kabiliyetleri geliştirmek, genç istihdamı teşvik etmek ve küresel rekabet gücü kazanmak için Cumhurbaşkanlığına bağlı Yazılım ve Donanım Endüstrileri Başkanlığı kurulacak.

Elektrikli araçların kullanımı teşvik edilecek

Fintek, biyoteknoloji ve mobilite alanlarındaki regülasyonlar inovasyonun ve ticarileşmenin önünü açacak şekilde gözden geçirilecek. Çevreye duyarlı (sürdürülebilir) ve akıllı taşımacılık altyapısı geliştirilecek.

Elektrikli araç şarj altyapısı hayata geçirilecek. Toplu taşıma filolarında ve hizmet araçlarında elektrikli araçların kullanılması teşvik edilecek.

Genç istihdamını artırmak için Genç İstihdam Ulusal Strateji Belgesi hazırlanıp hayata geçirilecek. Uzaktan çalışma mevzuatı, yeni iş modellerine uyum sağlayacak şekilde revize edilecek. Dijital yetkinliklerin geliştirilebileceği kuruluşlarda uzun dönem staj programları desteklenecek.

Dijital piyasalarda rekabetçi ve adil bir ortam oluşturulacak, güçlü platformların bu güçlerini kötüye kullanmalarının önüne geçilecek. Pazar yeri platformlarında yer alıp, ürünlerini satışa sunan üye firmaların haklarını koruyacak düzenlemeler yapılacak.

Ekonomi Reform Paketi’ndeki tüm eylemlerin 2023 yılının mart ayına kadar tamamlanması hedefleniyor.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
8 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
25 gün önce

Troy ve dijital para.. (kripto para değil) çok önemli konular.. dijital para hakkında video bekliyoruz..

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
25 gün önce

Başkanım yanındayız her zaman

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
25 gün önce

Elektrikli araçlara teşfik geliyor deniyor ama daha 1 ay önce iki kere mtv zammı geldi. Bu teşfik neymiş merakla bekliyorum

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
23 gün önce

Sektörün büyükleri piyasada tekel oluşturmasın diyeelektrikli araçların vergisine zam yapıldı

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
25 gün önce

Hukumetin herzaman arkasindayim ama. 2023 olme essegim olme…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
25 gün önce

Shift delete böyle taraflı haberleri bıraksa çok iyi olur sizde biliyorsunuz durumun iyileşmeyeceğini

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
25 gün önce

elektrikli araç teşvik edilecekmiş yersen

SDN OKURU
SDN OKURU
23 gün önce

Verginin vergisini getirmeyi planlıyorlar muhtemelen

" Ekonomi paketinde teknoloji odaklı hamleler konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ekonomi paketinde teknoloji odaklı hamleler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ekonomi paketinde teknoloji odaklı hamleler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Ali Babacan ile gençleri ve teknolojiyi konuştuk Ali Babacan ile gençleri ve teknolojiyi konuştuk
  2. 2 HES kodu göstermeye son: HES kodumuzu bastık! HES kodu göstermeye son: HES kodumuzu bastık!
  3. 3 Uygun fiyatlı kulaklık Philips TAH4205 inceleme! Uygun fiyatlı kulaklık Philips TAH4205 inceleme!
  4. 4 Lydsto R1 Akıllı Robot Süpürge inceleme! Lydsto R1 Akıllı Robot Süpürge inceleme!
  5. 5 Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı
  6. 6 Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum
  7. 7 Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı
  8. 8 Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme! Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme!
  9. 9 Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli
  10. 10 9 yıllık Samsung Corby inceleme! 9 yıllık Samsung Corby inceleme!