İdeal ekran kartı sıcaklığı kaç olmalı? Ekran kartı sıcaklığı nasıl ölçülür?


21 Şubat 2021 Pazar 18:42
ABONE OL
İdeal ekran kartı sıcaklığı kaç olmalı? Ekran kartı sıcaklığı nasıl ölçülür?

Kripto paraların tırmanışa geçmesiyle ekran kartları daha da önemli hale geldi. Özellikle geçtiğimiz yılın son çeyreğinde piyasaya sürülen RTX 3060 Ti ve RTX 3070 gibi üst düzey özelliklere sahip ekran kartları piyasayı oldukça hareketlendirdi. Üstün teknolojiye rağmen ekran kartları, hala ısınma sorunu yaşıyor! Bakımları yapılsa da ekran kartları, aşırı ısınır. Dolayısıyla “İdeal ekran kartı sıcaklığı kaç olmalı? Fazla ısınan ekran kartı için neler yapılır? Ekran kartı sıcaklığı nasıl kontrol edilir?” gibi soruların cevabı bilmek önemlidir.

Yüksek grafikli oyunlar oynamanıza ve ‘video render’ı gibi işlemler yapmanıza imkan sağlayan ekran kartları, sürekli bakım ve kontrol gerektiren hassas donanımlardır.

Ekran kartı sıcaklığı ölçümü

Ekran kartı sıcaklığı Windows 10 2004 güncellemesi ile birlikte Windows’ta üçüncü parti uygulamalar olmadan artık ölçülebiliyor. Görev yöneticisine girdikten sora “Performans” sekmesine gidin ve GPU sıcaklığı yazan bölümde ekran kartı ısısını bakın. Ekran kartı sıcaklığı gözükmüyor ise ya da GPU sekmesi yoksa ekran kartı yazılımını güncelleyin. Gözüken değerin ideal ekran kartı sıcaklığı olup olmadığını kontrol edin.

İdeal ve maksimum ekran kartı sıcaklığı kaç olmalı?

Ekran kartları, yüksek grafikli bilgisayar oyunları ve çeşitli yazılımlardan üst düzey performans almanızı sağlayan bilgisayar donanımlarıdır. Aslında ekran kartlarının ısınması gayet normaldir, bu ekran kartının randımanlı çalıştığını gösterir. Önemli olan yük ve ideal ekran kartı sıcaklığı arasındaki dengenin olup olmadığıdır. Ekran kartları, sistem yük altında değilse, genellikle sıcaklık 30-50 dereceye kadar çıkar. Yüksek sistem gereksinimlere sahip bir bilgisayar oyunu veya bir uygulama açıldığında ise bu sayıların 80 dereceye kadar çıkması normaldir.

ekran kartı

Ekran kartları, birçok nedenden dolayı ideal sıcaklığı geçer.

Ekran kartı, yük altındayken 80-85 derecenin de üzerine çıkıyorsa bu bir sorun olduğu anlamına gelir. Bu dereceler her ekran kartı modeli için değişiklik gösterir. Ancak kabul edilen maksimum sıcaklık 80-85 derece arasındadır.

Ekran kartı boştayken ideal sıcaklık 30-35 derece, ekran kartı yük altındayken ise ideal sıcaklığın 60-80 derece arasında olması gerekir.

Belirttiğimiz şartlar alında bu sıcaklık yukarıdaki derecelerin üzerine çıkan bir ekran kartınız varsa, hiç zaman kaybetmeden aşağıdaki adımları uygulayın.

Ekran kartı fazla ısınıyorsa ne yapmalıyız?

Önce ekran kartınızın driver (yazılım) güncellemelerini kontrol edin:

ekran kartı

İdeal ekran kartı sıcaklığı için yazılımı güncellemek ilk yapılması gereken işlemdir.

Isınma probleminin en büyük nedenlerinden biri de ekran kartı sürücüsünün güncel olmamasıdır. Güncel olmayan ekran kartı, tam kapasite çalışamaz. Bu da üzerine aşırı yük binen kartın, gereğinden fazla ısınmasına neden olur. Bu nedenle kartınızın güncel bir şekilde çalışması uygulamalar ve oyunlardan tam performans almanızı sağlayacaktır.

Ekran kartınızın fan temizliğini yapın:

ideal ekran kartı sıcaklığı

İdeal ekran kartı sıcaklığı için fanları temizleyin.

Uzun süre kullanılan bir ekran kartı fanı, kolayca toz alır; bu da aşırı derecede ısınmaya neden olur. Bu da istediğiniz performansı almanızı engeller. Bu nedenle yapacağınız ilk şey ekran kartı fan temizliği olmalıdır. Bu işlem için yapmanız gereken şey ekran kartınızın fanını hassas bir fırça yardımıyla temizlemenizdir. Fanı temizlerken oldukça dikkatli olmalısınız çünkü ekran kartı fanları hassas yapıda oldukları için kırılmaya müsaittir.

Ekran kartınızın termal macununu değiştirin:

ekran kartı

Ekran kartının macununu değiştirmek de bir çözüm.

Termal macun, işlemci ile soğutucu blok arasındaki hava boşluklarını yok ederek, işlemci üzerinde oluşan ısıyı soğutucu bloğa daha kolay bir şekilde aktaran macuna denir. Termal macunlar ısı iletimini daha hızlı yapar. Böylece ısınmayı önler. Bu nedenle kartınız ısınıyorsa en büyük nedenlerinden biri içerisinde bulunan termal macunun etkisini kaybetmesidir.

Sene de bir kez macunu değiştirin

Ekran kartının termal macununu değiştirmek için yapmanız gereken şey; ekran kartı fanını dikkatli bir şekilde söküp içerisinde bulunan etkisini kaybetmiş termal macunu temizlemek olacak, daha sonra işlemci üzerine kaliteli bir termal macun uyguladıktan sonra aradaki farkı göreceksiniz. Senede bir defa termal macunu değişimi yapmanız, kartınızın ömrünü uzatacaktır. Böylece ideal ekran kartı sıcaklığı ile çalışmasını sağlayacaktır.

Uyguladığınız yöntemlere rağmen sorun devam ediyorsa, muhtemelen ekran kartınızı değiştirmenin zamanı gelmiştir. Maalesef ekran kartları, zamanla güncelliğini kaybederek yeni çıkan oyunları ve uygulamaları kaldırmamaya başlıyor. Kaldıramayacağı oyunlar ve uygulamalar ekran kartlarının üzerine fazla yük bindirerek aşırı derecede ısınarak ideal ekran kartı sıcaklığı üzerine çıkarak arızalara neden olabiliyor.
Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Utku92
Utku92
15 gün önce

Yararlı bilgi olmuş. Ek olarak vram soğutucu bloğunu yanlış takınca da derece çok artabiliyor. İyice kontrol etmeli vram pedleri kaliteli marka olmalı. Gerekirse macun olarak likit metal kullanılmalı.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
14 gün önce

Bolca bıy bıy.Kartımın oyun oynarken 95 dereceyi bile gördüğü ***** bir sorun yok.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
14 gün önce

1 senedir MSI armor rx580 8gb oc gp kullanıyorum ilk zamanlar alev atıyordu güncelleme yapınca kendi kendine düzeldi şuan boşta 25 derece yük altında Max 74 75 derece fanları %50 60 da kendi ayarlıyor kasada sadece havayı dışarı atan 1 tane fan var

" İdeal ekran kartı sıcaklığı kaç olmalı? Ekran kartı sıcaklığı nasıl ölçülür? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İdeal ekran kartı sıcaklığı kaç olmalı? Ekran kartı sıcaklığı nasıl ölçülür? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İdeal ekran kartı sıcaklığı kaç olmalı? Ekran kartı sıcaklığı nasıl ölçülür? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 AliExpress'te ihracat nasıl yapılır? AliExpress'te ihracat nasıl yapılır?
  2. 2 20 TL'lik Platoon Pars Bluetooth Kulaklık incelemesi 20 TL'lik Platoon Pars Bluetooth Kulaklık incelemesi
  3. 3 Scratch Cup 2021'de miniklerin kod eğitimine katıldık Scratch Cup 2021'de miniklerin kod eğitimine katıldık
  4. 4 C4U akıllı güvenlik kamerası incelemesi! C4U akıllı güvenlik kamerası incelemesi!
  5. 5 Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor!
  6. 6 MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme
  7. 7 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda? 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda?
  8. 8 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık! 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık!
  9. 9 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye! 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye!
  10. 10 Arzum Mixtech Multi Blender inceleme Arzum Mixtech Multi Blender inceleme