Ekranı uzayan telefon OPPO X 2021 tanıtıldı


17 Kasım 2020 Salı 13:18
Ekranı uzayan telefon OPPO X 2021 tanıtıldı

Oppo, bir AR gözlük ile ekranı uzayan ekran içi selfie kameralı Oppo X 2021 konsept telefon gösteren Inno Day 2020 etkinliğinde tanıttı. Konsept tasarım olarak karşımıza çıkan OPPO, tanıttığı katlanabilir telefon ile oldukça iddialı geliyor.

Ekranı uzayan telefon OPPO X 2021 konsept telefon tanıtıldı

OPPO Ar-Ge’sinin esnek ekran alanındaki en yeni başarısı olan OPPO X 2021 genişletilebilir ekran (rollable screen) konseptli akıllı telefon, kullanıcılara daha doğal bir interaktif deneyim sunuyor. Bu konsept cihaz, Roll Motor aktarma organı, bölümler arası boşluk bulundurmayan ekranı destekleyen ikisi bir arada plaka ve Warp Track yüksek mukavemetli ekran katmanı (0,1 mm) gibi OPPO’nun sahip olduğu üç özgün teknolojiyi kullanıyor. En küçük boyutlarda 6,7 inç (17,01 cm), en büyük boyutlarda ise 7,4 inç (17,89 cm) ölçeğinde genişleyebilen bir OLED ekranı mümkün kılıyor. Böylece kullanıcılar ekran büyüklüğünü kendi ihtiyaçlarına göre ayarlayabiliyor.

Güç aktarım sistemi, cihazı eşit şekilde açmak için sabit bir kuvvet oluşturan ve işlem sırasında ekranın hasar görmemesini sağlayan iki motordan oluşuyor. Ayrıca, yalnızca iki duruma (katlanmış ve açılmış) sahip katlanabilir akıllı telefonların aksine, ekranı istediğiniz kadar açma özgürlüğünü de beraberinde sunuyor.

Bu yuvarlanma mekanizmasına rağmen, cihaz üzerindeki ekranda herhangi bir bükülme veya görünür katlanma bölümü bulunmuyor. Bunu sağlamak için OPPO mühendisleri, ekran tarafında 6.8 mm‘lik bir kavisli bir kaydırıcıya sahip bir yatak tasarlamış.

OPPO X 2021’deki döndürülebilir ekran, geleneksel ekranlar kadar sert olmadığından, OPPO ayrıca ekranı her iki tarafta da içeriden destekleyen yenilikçi bir 2’si 1 arada plaka ekran desteği teknolojisi tasarlamış.

oppo x 2021

Ekteki resimde de görebileceğiniz gibi, bu plaka ekranı etkin bir şekilde destekleyen tarak benzeri bir yapıya sahip. Cihaz kapatıldığında, plakalar ekranı desteklemek için tek bir yüzey oluşturuyor. Cihaz uzadığında, plakalardan biri, herhangi bir boşluk bırakmadan ekranı desteklemek için dışarı kayıyor. Bu mekanizma, ekranın açıldığında bile pürüzsüz kalmasını sağlayabiliyor.

Ekranı uzayan telefon OPPO X 2021

Kayar mekanizmayı arkadan korumak için OPPO, bir dış sabit çerçeve ve içinde bir kayar çerçeveden oluşan dinamik bir çerçeve geliştirmiş. Ekran açıldığında, iç kısımları daha iyi korumak için kayan çerçeve ve arka pil kapağı arka panelden çıkıyor.

OPPO X 2021‘de yer alan yukarıda bahsedilen teknolojiler, konsept akıllı telefonun geliştirilme süreci için sadece yüzeysel bilgiler veriyor. OPPO, katlanabilir telefonun geliştirilmesi sırasında 122 patent başvurusunda bulunduğunu açıkladı.
yazarYiğit Can Polat

1999 yılından bu zamana kadar en büyük tutkum olan teknolojiyi, ilk masaüstü bilgisayarımı kutusundan çıkarırken yaşadığım ilk günkü heyecanımla beraber ShiftDelete.Net ailesi içinde sizlere ulaştırmaya çalışıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Ekranı uzayan telefon OPPO X 2021 tanıtıldı”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Eğer ki bu şekilde çıkartabilirse oppo mükemmel bir iş yapmış olur. ABD baskısı yüzünden sıkıntı yaşayan Huawei ile baş etmeye çalışan dandiksung pardon Samsunga kapak olmuş gibi duruyor.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Sonunda adam akıllı bir çözümle girişen oldu bu katlanabilir ekran işine

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Çinliler olmasa neyapacaktik

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    Çinliler sadece reklam yapsın. Mi 10 Ultra ile telefon sektöründe bir ilk olan modeli sadece ülke içinde satışa sundular. Teknolojilerine güvenselerdi uluslararası pazara sunarlardı. Bu telefonda aynısı olacak.

" Ekranı uzayan telefon OPPO X 2021 tanıtıldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ekranı uzayan telefon OPPO X 2021 tanıtıldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ekranı uzayan telefon OPPO X 2021 tanıtıldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 2. 2 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 3. 3 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 4. 4 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 5. 5 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!
 6. 6 Rode NT-USB Mini inceleme! Rode NT-USB Mini inceleme!
 7. 7 PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk! PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk!
 8. 8 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
 9. 9 Apple Watch Series 6 inceleme! Apple Watch Series 6 inceleme!
 10. 10 Apple Gündem: Apple M1 işlemcisi ne kadar güçlü? Apple Gündem: Apple M1 işlemcisi ne kadar güçlü?