Okunma

Ekstra Performans, Dayanıklılık Ve Serinlik


02 Haziran 2009 Salı 13:16
Ekstra Performans, Dayanıklılık Ve Serinlik

Günümüzde bir çok anakart birbirine çok benziyor. Aynı yonga setine sahip ürünler kendi içlerinde pek bir performans farkı yaratamıyorlar. Durum böyle olunca anakart ile beraberinde gelen özellikler büyük bir önem taşıyor. Anakartlarda kullanılan teknolojiler ve değişiklikler bu yüzden ürünlerde önemli bir fark yaratıyor.

Asus, bu özelliği farkına varmış olmalı ki kendi ürünlerinde ekstra özellikler entegre etmeye başladı. Örneğin Xtreme Phase adlı özellik gibi. Xtreme Phase, daha fazla güç elde edebilmek için faz sayısını arttıran bir teknoloji. Faz sayısının fazla olması bir fazda biriken güç miktarının azaltıyor. Bunun avantajı aşırı ısınmayı önlemesi ve özellikle Overclock işlemi için daha stabil bir çalışma sergilemesi.

Overclock demişken biraz da Turbo Key’den bahsedelim. Turbo Key teknolojisi tek bir tuş ile Overclock işlemini başlatıyor. PC güç düğmesine basarak oyun oynarken sistemin performansını anında yükseltmek mümkün. Bu teknolojinin özelliği, Overclock işlemini işletim sistemi üzerinden yapıyor olması.

Anakartların üzerinde bulunan teknolojiler, farkı yaratıyor.

ASUS anakartlar’ın bir özelliği oldukça dayanıklı olmaları. Fazlar yük durumuna göre açılıp kapanıyor. Aşırı yüklenme durumlarında çıkış akımı ve gerilimi kontrol altında tutuluyor. Bu da gerilimin ani yükselmesini ve donanım birleşenlere zarar vermesini önlüyor. Tabi burada anakartın ısıya karşı duyarlılığı da önemli. Asus’un ürünlerinde sıcaklık olabildiğince düşük düzeyde tutuluyor. Bu da performansı önemli ölçüde etkiliyor.

:: Hangi marka anakart kullanıyorsunuz?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Ekstra Performans, Dayanıklılık Ve Serinlik konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ekstra Performans, Dayanıklılık Ve Serinlik ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ekstra Performans, Dayanıklılık Ve Serinlik ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "