Okunma

El Hareketleriyle Her Şeyi Kontrol Edin!


22 Mayıs 2016 Pazar 08:00
El Hareketleriyle Her Şeyi Kontrol Edin!

Teknoloji, akıl almaz bir şekilde ilerliyor ve hayatımızı çok farklı yönlere çekiyor. Bundan 100 yıl önce kim diyebilirdi ki, bir el şıklatmasıyla ışıkları açıp kapatabileceğiz diye? Hatırlayan sayısı çok fazla çıkmaz ama Google IO 2015 konferansında Project Soli tanıtılmıştı ve çalışmaları gün yüzüne çıkmaya başladı.

Giyilebilir teknoloji herkese ulaşacak

Giyilebilir teknolojiler hayatımıza yerleşmekte zorlu bir yol kat ediyorlar. Hâlihazırda birçok teknoloji cihazı kullanan insanların bazıları giyilebilir teknolojiyi “gereksiz masraf” olarak görse de, Project Soli eğer hayata geçerse her kesim giyilebilir teknolojiyi yeniden düşünecektir.

Bir parmak şıklatmaya bakar

Project Soli, el hareketleri ve bazı sensörlerle akıllı saatlerin kapasitesini çok farklı yönlere çekmek istiyor. Aşağıdaki videoda da görebileceğiniz üzere, kişinin müzik çalmasını, aramaları cevaplamasını, ışıkları açıp kapamasını ve hatta temas ettiği yüzeyin ne tür bir madde olduğunu kullanıcıya söylemesini sağlayan bir sistem geliştiriliyor.

Geliştirilmeye devam ediyor

Sistem halen geliştirilme aşamasında olsa da, çalışan prototipler mevcut. Elinizin yakınlığına ve uzaklığına göre yapabileceğiniz hareketler değişiyor. Giyilebilir teknolojinin belki de en büyük sorunu olan küçücük ekrana dokunmaya çalışma durumunu ortadan kaldıran sistem, dokunmatik cihazların dokunmatik özelliğini ikinci plana atacak gibi görünüyor.

:: Soli projesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Böyle bir teknolojiye sahip olmak ister miydiniz?
yazarMehmet Arslan

Bilgisayar oyunlarına ayrı bir merakı olan Melik, teknoloji hakkında yazılar yazmayı çok seviyor. Melik’in yeni durağı ise ShiftDelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “El Hareketleriyle Her Şeyi Kontrol Edin!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Şarj konusu çözülmeden hiçbirşey tam olarak hayatımıza giremez. Nasıl çözülür ben bilmem tabi.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  proje baya büyük bir alt yapı ile oluşturulmuş gibi japonya almanya amerika ispanya birleşik krallık işe el atmış

 3. SDN Okuru dedi ki:

  komik mi bu

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Theremin mantığıyla çalışıyordur

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiye'ye gelince “Ne el kol yapıyon lan” diye kavga çıkar 😀

" El Hareketleriyle Her Şeyi Kontrol Edin! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere El Hareketleriyle Her Şeyi Kontrol Edin! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda El Hareketleriyle Her Şeyi Kontrol Edin! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "