Okunma

El


21 Ocak 2008 Pazartesi 22:00
El
Hukuk devletinden kanun devletine doğru ilerleyişini sürdüren memleketimiz, her bir internet sitesi kapatma haberi dünya basınına malzeme olmasa da YouTube’un veya Blogger’ın kapatılması her zaman haber değeri taşıyor. Bir saniye, bekleyin! YouTube kapanmadı değil mi? Sadece biz erişemiyoruz.

Devekuşunun kafayı kuma sokması gibi bir şey yani; ama işte kanunların işlemesi için de devlet ve hukuk adamlarının gerekli kanuni çarkları işletmesi ve yargının da bunlar üzerine yaptırımlar uygulaması gerekiyor. Yani savcı gelen suç duyurusuna göre olayı soruşturmazsa suçlu, hâkim kanunu uygulamazsa suçlu, vesaire. Yani kanunlar yeniden yapılandırılmadığı sürece basitçe Google’ın Türkiye ofisine bildirilerek kaldırılması sağlanabilecek bir video sebebiyle bütün site kapatılmaya devam edilebilir.

Türk Malı Anlayışsızlık

Bir de şu yaklaşım var ki beni benden alıyor: "Şimdi siz böyle yazarak, çizerek; yasaklı siteye giriş yöntemini göstererek, Mustafa Kemal’e, ulusumuza ve Türkiye Cumhuriyeti’ne hakaret eden videoları destekliyor musunuz?" Bu görüşteki insanların kafasından geçen düşünce herhalde şöyle olsa gerek: "YouTube Türkiye Cumhuriyeti’nin bir mahkemesinin kararıyla sunucularının fişini çekti. Dünyada kimse izleyemiyor. Bazı kendini bilmez soysuzlar da buraya erişmenin yöntemini anlatıyor."

Yok öyle birşey: Sadece Türkiye üzerinden siteye erişim engellenmiş durumda ve esas hakareti bütün dünya görürken biz, bize, atamıza veya ülkemize ne dendiğini bile bilmiyoruz.

Ecnebiler Ne Dedi?

Önemli bilişim teknolojisi yayınları da Türkiye’deki YouTube kesintisini değişik biçimlerde yayınladı. Elbette neden yasaklandığını bilmedikleri için yurt dışında "sansürcü devlet YouTube’u yasakladı" şeklinde bir görüş söz konusu. Hatta, işin daha da garip tarafı, bizdeki her uluslararası site kapatma olayında, sözde Ermeni soykırımıyla iddialarından, Orhan Pamuk’un, aldığı Nobel öncesi Oscar’lık açıklamaları sebebiyle açılan davalardan, sürekli dem vurulup konuların gündeme taşınması. Tabii nereden geliyor bunlar, biraz bunu düşünelim.

Her ne kadar görüş olarak "fikir özgürdür" diye sokaklarda naralar atanlardan olmasam da, hakaret ve düşmanlığa teşvik (bu çok geniş bir tanım; ulusa karşı, devlete karşı düşmanlığa teşvik etmek de bunun içinde olabilir) haricinde konuşmanın serbest olması taraftarıyım.

Yapılan iş hakaret ve aşağılama olunca buna tahammül edilmesi çok güç. Çok daha basit yollardan çözülebilecek konuları bu şekilde kapattık, sildik, patlattık, uçurduk, imha ettik gibi tavırlarla karşılayınca geçmişte sizin hakkınızda konuşulmuş her türlü fikrî yasaklar da tekrar piyasaya çıkıyor. Ne kadar haklı olursanız olun, konuşulmasını engellemek veya böylesine külli yasaklamalar getirmek ancak kötü bir üne sebep oluyor.

Adres Burada, İsterseniz Bir Bakın

Avrupa’da önemli bilişim yayınlarından olan The Register, kendi sitesinde geçen gün yayınladığı haberde ülkemizdeki en son YouTube yasağından bahsetmiş. Haberde çok fazla bir giydirme yok; fakat gelen yorumları okuduğunuzda yukarıda bahsettiğim her şeyden bahsetmiş durumda.

Avrupalının olaya bakışı ise garip. Haklı da olsanız, haksız da olsanız, bir kere ofsayda düşmeye görün! Devlet politikasından tutun da halk içinde gelişmiş olgulara kadar her şey önünüze tekrar ısıtılarak konuluyor. Yok efendim Türkler şöyle, yok efendim bunu da böyle yapmışlardı. Sayın Avrupalı, hafif kendine gelsen de fark etsen: Her toplumun kendi dinamikleri var ve gelişmeleri buna göre değerlendirmek gerekiyor. Maalesef önyargılar ve kalıplaşmış fikirler her zaman bizimle beraber geliyor.

Bilgi için: The Register
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “El”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  İyide telekominikasyon kurumunun bir yetkilisinin basın acıkmalasında, Google’ın Türkiye ofisiyle 2 haftadan beri görüşüldüğünü ve bir sonuç alınamayınca kapatılgığını -erişiminin engellendiğini- açıkladı.

  Sanmayın ki Türk’ün Türk’ten başka dostu var oda Google ..

  Bilgilerinize arz ederim sayın editör.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Yurtdışında yaşayan biri olarak dışarıdan Türkiye’deki Atatürk cinnetinin hiçte iyi görünmediğini söyleyebilirim. Dıaşrında öyle bir saçma sapan hal görünüyorki anlatamam. Atatürk ile ilgili konular normalin üzerinde bir abartmaya tabi tutulmuş durumda ve bu bişzzat Atatürk’ün yanlış tanııtlmasına neden oluyor. Çevremde kim var ki m yok konu açılınca hepsi hiç bir gıcıkları olmadığı halde bunu neredeyse bir çılgınlık olarak tanımlıyorlar. Youtubeu yasaklama ile anca 3. dünya ülkesi görünümüne büründük yine o kadar. Ama bizi o görünüme sokan sahte Atatürk çılgınlığıdır. Tek tarih bizdemi var sanıyorsunuz. Adamlarda binlerce yıllık tarih var ve arşive girdiğin zaman binlerce yıllık tarihe hiç bir tercümana ihtiyac duymadan ulaşıyorsun. En sevdiklerinin bile eleştirilmesine veya hakkında espri yuapılmasına hicvine positif yaklaşılırken haşa Türkiye’de Atatürk yaratanından daha üst görülüyor. Gerçekten çok iğrenç ve geri kafalı bi,r tutum. Atatürk’ü bu şekilde sevdiremez ve tanıtamazsınız ancak nefret ettirir veya alay konusu ederseniz. Haberiniz yoktur belki ama youtuıbe sırf koskoca ülkeyi kafaya almak ve bu cinneti görmek için video koyanlar var. Bence haklılarda.. Deliyi çomakla kızdırmak gibi bir şey.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Yorumları biri tercüme etse iyi olur. Yorumlar hakkımızda iyimi kötümü?

  Ayrıca neden sdn hep buna karşı çıkıyor. youtubenin kapanmasına sonuna kadar destek veririm.

  Adamlar bize hakaret eden vidyolar koyacak biz seyredecez sinirlenecez onlar kazanacak ama onlar koysun onlar seyrettinsin bundan bize ne !!!

" El konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere El ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda El ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "