Okunma

Electro World, Tüketicinin Nabzını Tutuyor!


28 Şubat 2010 Pazar 12:48
Electro World, Tüketicinin Nabzını Tutuyor!

Electro World tarafından Uludağ‘da basına özel olarak gerçekleştirilen sektör değerlendirme toplantısında Türkiye‘nin en önemli teknoloji perakende mağazalarından Electro World‘un son durumu ve gelişmekte olan pazarlarla ilgili önemli açıklamalar paylaşıldı.

Ülkemize 2007 yılında gelerek ilk mağazasını açan Electro World, ekonomik krize rağmen kısa zamanda önemli gelişmeler kaydetti. %40‘ı yerli yatırım olan firmanın Şubat ayında geçen seneye göre %45 büyüme gerçekleştirmesi, geleceğe dair umutlar veriyor.

2009’un üçüncü çeyreğindeki küçülmeyi unutturan gelişme ise son çeyrekteki %16’lık büyüme oldu.

Bu Yıl 7 Mağaza Daha Açılacak!

Şu anda 11 mağaza ile Türkiye’deki teknoloji tutkunlarına hitap eden Electro World, bu yıl 7 mağaza daha açmayı planlıyor. Yeni mağazaların adreslerinde öncelik İstanbul, Ankara ve İzmir‘e verilecek ve Bursa‘da da ikinci mağaza açılacak.

Yeni açılacak mağazalar sayesinde 700 kişi daha iş sahibi olacak. Yeni alınacak personelle beraber firmanın toplam çalışan sayısı da yaklaşık 1800‘ü bulacak.

Electro World’ün Kartal mağazasını
ilk kez ShiftDelete.Net gezmişti.

Electro World mağazası bulunmayan illerdeki okurlarımızı sevindirecek haberlerimiz de var. Bu gelişmeleri, yazımızın ilerleyen bölümlerinde paylaşacağız.

Electro World‘ün yapacağı yeni yatırımların, alışveriş merkezlerinin (AVM) sayısı ile de orantılı diyebiliriz. Ülkemizde şu anda 240 AVM bulunuyor ve bu yıl 34 yeni AVM daha açılması bekleniyor.

Daha Ucuzunu Bul, %120’sini Al


Electro World Türkiye Genel Müdürü Bahadır Özbek

Tüketici elektroniği zincir mağazası Electro World‘ün de aralarında bulunduğu dünyaca ünlü markalar arasında yaşanan rekabet, kıyasıya devam ediyor.

Firma, bu rekabetteki iddiasını fiyat politikasıyla ortaya koyuyor. Electro World’den alınan bir ürün başka bir yerde daha ucuza bulunursa, firma bu fiyatın %120’sini müşteriye iade ediyor.

Electro World, yılbaşında ne kadar satış yapmıştı?

Rekabette Electro World‘ü ön plana çıkaran bir diğer uygulama da arızalı ürün işlemleri. Firma, kendi mağazasından alınan bir ürün 30 gün içerisinde arızalandığı takdirde anında değiştiriyor.

TechGuys İş Başında!

Bu hizmetlere bir de TechGuys‘ı eklemek gerekiyor. En az 2 yıllık üniversite okumuş kişilerden oluşturulan ekip, önemli testlerden geçerek Electro World ziyaretçilerine teknik destek veriyor.

Dikkat ettiyseniz “müşteri” yerine “ziyaretçi” kelimesini kullandık. Electro World, birçok önemli teknik destek hizmetini kendi müşterilerine ücretsiz olarak verirken, başka mağazalardan alınan ürünler için de çok uygun fiyatlara teknik destek verebiliyor.

Aldığımız bilgilere göre TechGuys, çok yakında telefon üzerinden veya doğrudan evlere de hizmet verecek.

Çalışanların yaş ortalamasının 26 olduğu mağazada ilginç bir tesadüf de erkek bayan oranında. Mağazada çalışan bayanların oranı %25 iken mağaza ziyaretçileri arasında bulunan bayanların oranı da yine %25.

Mağazaya Gelen Müşteri Ortalama 30 Dakika Kalıyor

Gelen müşteriler arasında yaşları 24-35 arasında olanlar, tüm müşterilerin %40‘ını oluşturuyor.

Mağazada yapılan satın almaların raporları da oldukça ilginç. A-B grubundaki müşteriler, toplam satışın %60‘ını oluşturuyor. Mağazaya gelen kişiler, her ziyarette ortalama 30 dakika zaman geçiriyor ve bu zamana kasada bekleme süresi dahil değil.

Müşterilere “Electro World mağazalarını neden tercih ettikleri” sorusu iletildiğinde verilen ilk cevaplar; “uygun fiyat” ve “ulaşım kolaylığı” oluyor. Electro World’ü ziyaret eden bir müşteri ortalama 20 gün sonra yeniden mağazaya uğruyor.

Müjde: İnternetten Satış Geliyor


Bu site yakında önemli bir değişime gidecek

Tüm bu rakamlar göz önüne alındığında Electro World‘ün ülkemize dair tahminleri de oldukça umut verici. Bu hızda büyüme devam ederse Türkiye, tüketici elektroniği pazarında Avrupa’nın en çok satış yapan 3. veya 4. ülkesi konumuna gelebilir.

Electro World‘ün kendi illerinde olmamasında şikayet eden tüketicilere de güzel bir haberimiz var. Mağaza, Nisan veya Mayıs 2010‘da güncelleyerek yayına açacağı internet sitesi üzerinden satış imkanı da sunacak. Firma, halen yayında olan popüler e-ticaret siteleri ile rekabet edebilecek çok özel fiyat politikası ve özel ürünlerle dikkatleri üzerine çekmeyi planlıyor.

Sonraki Bölüm: “Bağdat, sora sora bulunmayacak”

Yazımızın bir sonraki bölümünde ülkemizdeki navigasyon pazarı konusunda önemli açıklamalar yer alacak.

:: Electro World hakkında ne düşünüyorsunuz? Tıklayın, forumda konuşalım.

 
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Electro World, Tüketicinin Nabzını Tutuyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Electro World, Tüketicinin Nabzını Tutuyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Electro World, Tüketicinin Nabzını Tutuyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "