Okunma

Elektrik üreten iplik geliştirildi!


29 Ağustos 2017 Salı 10:00
Elektrik üreten iplik geliştirildi!

Elektrik enerjisi üreten materyaller, giyilebilir teknoloji tasarımcılarının en büyük hayali. Bilim insanları, bu hayali gerçeğe dönüştürebilmek için basit bir çekme hareketi ile elektrik enerjisi üretebilen iplik geliştirdi.

Karbon nanotüp ve jel kullanıldı

Karbon nanotüplerden oluşan ve bir elektrolit jeline batırılmış olan iplik, kullanıcının nefes alıp verme hareketlerinden bile güç üretebilecek potansiyele sahip. Uluslararası 29 araştırmacı, bükümlü biçerdöverler olarak bilinen iplik malzemesini, “bir karbon nanotüp bağlayarak ve karışık bir karbon örgüsüne sokup, bir elektrolit jeline batırarak” oluşturdu. Jel ile kapatıldığında ve çekiştirildiğinde iplik bir ışık yayan diyot ile küçük bir akım üretebiliyor. İpliğin güç üretim seviyesinin ise kilogram başına 250 watt olduğu belirtiliyor.

İplik gömlek, kazak gibi kıyafetlerin yanı sıra okyanus dalgalarında da kullanım potansiyeline sahip. Dalgaların hareketi ipliği hareket ettirerek, okyanus dalgalarından enerji üretilebilir. Ancak bu durumda tuzlu suyun aşındırıcı etkisi nedeniyle platin elektrodu kullanmak gerekiyor.

17-08/29/elektrik-ureten-kumas-shiftdelete.jpg

Ölçeklenebilir bu teknolojik çalışma, henüz evlere güç sağlayabilecek durumda değil. Ancak geliştirme çalışmalarının ardından özellikle giyilebilir cihazlara güç sağlamada kullanılabilir. Ayrıca gerekli kaplamalar ile okyanuslara da adapte edilebilir.

:: Elektrik üreten iplik hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Elektrik üreten iplik geliştirildi!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    SDN den böyle haberler bekliyoruz. Uluslarası bütün rakip teknoloji ve haber siteleri sadece cihaz tanıtmak incelemekten ziyade bu tarz çalışıyor.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    TM

" Elektrik üreten iplik geliştirildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Elektrik üreten iplik geliştirildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Elektrik üreten iplik geliştirildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "