Okunma

Elektrikli Arabalar Hayal Kırıklığı Yaratıyor


09 Temmuz 2012 Pazartesi 06:45
Elektrikli Arabalar Hayal Kırıklığı Yaratıyor

Elektrikli arabalar, tüketicilerin önüne hep olumlu yönleriyle getirildi. Fakat dünyadaki pil teknolojilerinin henüz elektrikli otomobillere hazır olmadığı gün geçtikçe daha iyi anlaşılıyor.

Arabaların içini büyük pillerle donatan üreticiler, bu pillerin arabayı uzun kilometrelerce götürmesini bekliyorlar. Fakat lityum iyon pillerin yapısı buna engel oluyor. Araba dediğmiz taşıtlar çok çeşitli hava koşullarında görev yapıyorlar. Ağrı’da örneğin -20 derecelerde çalışması gereken araba, Antalya‘da 40 derecelere maruz kalabiliyor. İşte elektrikli arabalar sorunu tam da bu noktada yaşıyorlar.

Temiz enerji yollarını araştıran Pike Araştırma Şirketi, sıcaklık ve çevre şartlarının pil performansını nasıl etiklediği üzerinde bir çalışma başlattı. Çalışmalara göre elektrikli arabalar -10 ve 30 derece aralığının dışına çıktığında, pillerin yapısı gereği güç kaybı yaşattığı ortaya çıktı.

Vurgulanan ısı aralığının, ABD hükümetine bağlı Enerji Ofisi’nin verileri ile tutarlılık gösterdiği belirtilen raporda, söz konusu çalışmanın ülkenin farklı yerlerinde yaşayan, elektrikli otomobil sahiplerinden gelen ”güç kaybı” şikayetleri üzerine hazırlandığı ifade edildi.

Şirket, hava sıcaklığının, pil ömrünü 5 yıl kadar etkileyebildiğini belirledi. Araştırmaya göre -10 derece altındaki sıcaklıklarda piller tam güç veremiyor. 30 üzerindeki sıcaklıklarda ise çoğu pil, hızlı bir şekilde ömrünü bitiriyor. Daha uzun dayanması gerekirken, örneğin 2 sene sonra pil şarj tutmaz hale geliyor.

Raporda, çalışmanın özellikle 40 derecenin üzerinde sıcaklığa ulaşan Arizona, Texas ve California’nın güneyinden gelen şikayetleri haklı çıkardığı, bu da çalışmanın doğruluğu anlamına geldiği söyleniyor.

Otomobil üreticileri tıpkı motor soğutma sistemleri gibi pil hücrelerinin bulunduğu kısımları soğutması için yeni soğutma sistemleri üzerinde çalışıyorlar. Bakalım elektrikli arabalar ne zaman normal arabaların yerini alacak?

:: Pil teknolojileri neden gelişemiyor?

 
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

21 yorum - “Elektrikli Arabalar Hayal Kırıklığı Yaratıyor”

 1. aaaaa dedi ki:

  piller kaç km de ya da kaç yıl gidiyor normal şartlarda

 2. SDN Okuru dedi ki:

  ffosil yakıtlar bitmeden elektrikli arabaların kullanışlı bir şekilde piyasaya sunulacağına inana kişi salaktır

 3. SDN Okuru dedi ki:

  bor pili kullanılmalı

 4. energyy dedi ki:

  sonuçta bu elektrikli arabalar yeni çıktı geliştirilmesi için zamana ihtiyacı var

 5. astegon dedi ki:
  Alıntı cem1304 Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  bide yakıt hücresi meselesi vardı ver hidrojeni elektriğe çevirsin (başka maddelerlede yapılabiliyor örn;etanol) hem doldurması şarj olayından çok çok daha kısa hidrojen üretmek içinse suyu elektroliz etmek yeterli ki bu teknoloji yayılmaya başladıkça etrafta bu tarz cihazlarında evlere kurabilicegimiz boyutlarda ve maliyette versiyonlarıda türiyicektir. elektrikli arabalar için batarya bence yanlış bir adım

  Petrol lobisi ile güreşmek her babayiğidin harcı değil. Yakıt hücreleri hem iyi ama tehlikeli cihazlar. Bu sebeple biraz daha araştırma yapmak lazım. Bunun için de para lazım. Para da enerji sektöründe petrol lobisinde.

 6. cem1304 dedi ki:

  bide yakıt hücresi meselesi vardı ver hidrojeni elektriğe çevirsin (başka maddelerlede yapılabiliyor örn;etanol) hem doldurması şarj olayından çok çok daha kısa hidrojen üretmek içinse suyu elektroliz etmek yeterli ki bu teknoloji yayılmaya başladıkça etrafta bu tarz cihazlarında evlere kurabilicegimiz boyutlarda ve maliyette versiyonlarıda türiyicektir. elektrikli arabalar için batarya bence yanlış bir adım

 7. Kirk Lee dedi ki:

  yeni batarya teknolojisi gerekli… petrol şirketleride bu konuda elinden geleni ardına koymayacaktır. zaten içten yanmalı motor ile devam edersek küresel ısınma yüzünden lityum iyonları hiç kullanamayız

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Cozun bu sorunu bende genc bir girisimci olarak yatirim yaoicam..:))

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Tamam tüm arabalar elektirikle çalışıyor diyelim. Fakat bunlar bence çevreyi daha da kirletir çünkü bu arabalar piyasaya girdiklerinde elektrik ihtiyacı artacaktır ve bu yüzden yeni nükleer santraller yada termik santraller inşaa edilecek bu yüzden yine dolaylı olarak çevre kirlenecek artı olarak bir de bu pillerin bir kısmı çöpe gidecek ve doğaya karışacak kısacası bence bu arabalarda çevreyi kirleetmekten başka bir işe yaramayacak

 10. masterbaba dedi ki:

  böyle giderse bunları sürecek yeryüzü kalmıcağı iç***** bir sorununuz olmı***** ayında sel uyarısı veriliyor.

 11. ergbull dedi ki:

  bunların hiç biri çözülemeyecek sorunlar değil karada ulaşım için hiç kimse beni fosil yakıtlarına muhtaç olduğumuza inandıramaz. dünyanın en kazançlı işi enerji işidir tüm dünyada da bu işin aslan payını bir kaç şirket almakta ve politika alanında da çok güçlüler tabiki

 12. wolkhy1903 dedi ki:

  bence piyasaya erken cıktı bu arabalar daha cok yol yapması lazım dıye dusunuyorum.

 13. neguvon dedi ki:

  Gelecek teknolojisi ama firmalar biraz daha cesaretli olmalı .Kardeş sende ince üçlü sarj aleti varmı yada şu uzatmayı çekermisin sarj edelim diyeceğimiz günler çok ta uzak değil.

 14. Kayıtsız Üye dedi ki:

  Pillere ısı yalıtımı yapıp birde soğutucu ile iliskilendirerek ısısı sabitlenebilir. Yalıtılı pilin ısısını sabitlemek icinde güneş enerjisi kullanılabilir.

 15. skymen4 dedi ki:

  Pil Teknolojisinde Lityum Yerine Başka Bir Element Aranıyor Fakat Daha Bulunamadı Cern de Yapılan Deneylerde de Buna Bir Çözüm Aranıyor

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Ben herkese dedim inandıramadım

" Elektrikli Arabalar Hayal Kırıklığı Yaratıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Elektrikli Arabalar Hayal Kırıklığı Yaratıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Elektrikli Arabalar Hayal Kırıklığı Yaratıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "