Elektrikli arabaların hızı daha da artacak!


01 Mayıs 2017 Pazartesi 11:00
Elektrikli arabaların hızı daha da artacak!

Bataryalar, modern dünyada kullandığımız neredeyse tüm cihazların temelinde bulunan en önemli yapı taşlarından bir tanesi. Ancak bu konuda çok uzun bir zamandır neredeyse hiç bir gelişme görülmüyor. Elektrikli arabaların ortaya çıkmasından sonra bu konu daha da hız kazandı ve sevindirici gelişmelerin haberlerini almaya başladık.

Çoğu büyük şirketin ilgilendiği ilk konu, bataryaların daha uzun süre dayanması. Büyük teknoloji şirketleri bu konuda çalışadursun, Kuzey Karolina Üniversitesi bu konuya farklı bir bakış açısıyla yaklaşmış ve bataryaların enerjiyi daha hızlı nasıl aktarabileceği konusunda araştırmalara başlamış.

Araştırmacılar teorik olarak, geliştirdikleri materyalle enerjiyi çok hızlı bir şekilde aktarmayı başardılar. İçerisinde neredeyse atom büyüklüğünde bir su katmanı bulunan bu materyal ile yine teorik olarak dünyadaki en hızlı aktarım hızına ulaşılabiliyor.

 17-05/01/dims-1.jpg

İçerisinde tahmin edilebileceği gibi oldukça yoğun bir enerji var. Ek olarak enerjinin aktarılmasını sağlayan iyonlar çok hızlı bir şekilde hareket edebiliyor. Ayrıca ince su katmanı enerjinin daha verimli kullanılmasına, ısı kaybının daha az olmasına yardımcı oluyor.

Elektrikli arabalar çok daha hızlı olacak!

Bu bataryanın geliştirilmesi, elektrikli arabaların performansında büyük bir fark yaratabilir. Örneğin bu bataryaların gelişimiyle normal bir elektrikli araba, şu an dünyadaki en hızlı arabalardan biri kadar hızlı olabilir.

Her teknolojide olduğu gibi, araştırmacıların geliştirdiği batarya da şu an kusursuz değil. Örneğin benzer özelliklere sahip ancak ince su katmanı olmayan bir batarya, yeni geliştirilen bataryadan çok daha fazla enerji depolayabiliyor. Dolayısıyla hala bu problemlerin düzeltilmesi gerekiyor.

Ancak elektrikli arabaların kullanım sürelerindeki artışların yavaş yavaş başladığı düşünüldüğünde, daha hızlı bataryalarla birlikte araçların çok daha verimli çalışacağı bir dünya çok da uzakta görünmüyor.

::Sizce elektrikli arabalar ülkemizde ne zaman yaygınlaşacak?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Elektrikli arabaların hızı daha da artacak!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  hızlanması değil ulaşılabilir olması ve uzun menzilli olması en önemlisi bu

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Elektrikli araç dönüşümünü görüyor olmamız gerçekten büyük bir ayrıcalık.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Günümüzdeki Batarya sistemini değiştirmedikçe maalesef hızlanması bir işe ***** km yol yaptıracak 15 dk tam dolu şarj olacak hafif uzun süreli dayanıklı bataryalar çıkması lazım ki gelecek teknoloji daha hızlı şekillenebilsin.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Çok ilginç genelde yavaşlar teknoloji geliştikçe arabalar. Şaşkınım

" Elektrikli arabaların hızı daha da artacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Elektrikli arabaların hızı daha da artacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Elektrikli arabaların hızı daha da artacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı! Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı!
 2. 2 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 3. 3 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 4. 4 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 5. 5 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 6. 6 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 7. 7 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 8. 8 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 9. 9 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 10. 10 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!