Okunma

Elektrikli araç bataryası için yatırım yapılacak


10 Temmuz 2019 Çarşamba 14:15
Elektrikli araç bataryası için yatırım yapılacak

2019-2023’ü kapsayan On Birinci Kalkınma Planı açıklandı. Söz konusu plana göre otomobiller ile ilgili de yatırım planları yer alıyor. Bir süredir yerli otomobilin elektrikli olabileceği konuşuluyordu. Bunun sonrasında planda, elektrikli araç bataryası için yatırım yapılacağı bilgisinin yer alması dikkat çekti.

Elektrikli araçlar için batarya yatırımı

On Birinci Kalkınma Planı kapsamında, dijital merkez bankası parası üzerinde çalışmaların başlayacağını sizlere aktarmıştık. Planda ayrıca elektrikli araçlarla ilgili yatırımlar da dikkat çekiyor. Rekabet gücü yüksek bir tedarik sanayisi geliştirmek ve rekabet gücünü artırmak için Otomotiv Destek Programı hayata geçirilecek. Bu program ile bataryadan sensöre, yakıt hücresinden yazılıma farklı alanlarda üretim yetenekleri geliştirilecek.

Yapılması planlanan yatırımlarla birlikte ‘markalaşma’ya dikkat çekilecek.

Önem verilecek konuların arasında otonom araçlar, akıllı hareketlilik ve küresel alandaki yenilikler de yer alıyor.

Söz konusu projenin yanında iş gücüne de önem verilecek. Dijitalleşmeye ve teknolojik yeniliklere uyum sağlayacak kişiler yetiştirilecek.

Planda ayrıca yeni nesil araçlar için uygun altyapı oluşturulacağı da belirtiliyor. Elektrikli araçlar için batarya yatırımı yapılacak. Ayrıca ülkemizde üretilen elektrikli otobüslerin yaygınlaştırılması için destek verilecek.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Elektrikli araç bataryası için yatırım yapılacak”

 1. hsyncpkn5854 dedi ki:

  Güzel bir gelişme…

 2. Anonim dedi ki:

  İnci akü, yiğit akü 2014’te elektrikli oto aküsü yapıyordu, tesla ile ortak çalışan firmamız, newyork’taki taksi yarışmasını kazanan dünya birincisi, ilk babayiğitler (anadolu Isuzu-adamın kazandığı yarışma, ödül ve devlet ihalesi bile iptal edildi) ne oldular? Neredeler? Her birkaç yılda bir oto yapıyoruz, akü yapıyoruz diye milleti kandıranlar, hala işbaşında, devam ediyorlar. Ama artık bitti, foyaları da boyaları da çıkıyor.

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bir pil , elektrik motoru
  Dört teker , gerisi teferruat
  Mesele pil, şöyle 1KW lık bir kalem pil yapabilsek

  1. Anonim dedi ki:

   Ve o pil masa saatindeki gibi 6 ay gitse..

 4. Anonim dedi ki:

  sanmıyorum ama neyse

" Elektrikli araç bataryası için yatırım yapılacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Elektrikli araç bataryası için yatırım yapılacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Elektrikli araç bataryası için yatırım yapılacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "