Elektrikli araçların problemlerini çözecek batarya!


12 Mart 2018 Pazartesi 19:48
Elektrikli araçların problemlerini çözecek batarya!

Elektrikli araçların yaygınlaşmasının önündeki en büyük problemlerden bir tanesi bataryalar. Otomobil üreticilerinin ortak problemi olan, lityum iyon pil teknolojisinin artık son sınırlarına ulaşması, yavaş şarj olması ve istenilen menzili sağlayamaması gibi başlıca sebeplerden kaynaklanıyor. Bundan dolayı bir çoğu firma, araçlarında solid-state bataryaları  kullanan ilk şirket olabilmek adına, birbirleriyle kıyasıya mücadele içerisindeler.

Solid-State bataryalı elektrikli araçların üretimini ilk hangi şirket sağlayabilecek?

Toyota bu konuda rakiplerine  göre daha önde gözüküyor ve solid-state batarya ile çalışan otomobillerini 2020 senesinin ilk yarısında çıkaracağını açıkladı. Öteki tarafta ise, iş birliğine gitmiş olan Renault, Nissan ve Mitsubishi firmaları solid-state bataryalı araç üretimi için güçlerini birleştirmiş durumdalar ve bu pil teknolojisini destekleyen otomobillerini  2025 senesinin başlarında piyasaya sürebilmeyi planlıyorlar. Bu konuda açıklama yapmış olan bir diğer firma BMW ise 2026’yı işaret etmekte.

BMW Concept M8

Solid-state bataryanın avantajları neler?

Lityum iyon pillere nazaran çok daha hafif, yanma riski olmayan ve az yer kaplayan solid-state bataryalar, aynı zamanda lityum iyon pillere göre 2.5 kat daha fazla enerji depolama kapasitesi sağlıyorlar ve daha hızlı şarj oluyorlar. Tüm bu avantajlarının yanı sıra, kapasitesi artan bataryalar üretim sırasında ihtiyaç duyulan ham madde miktarını azaltıyor ve üretim maliyetlerini aşağı çekmeye yardımcı oluyor.
yazarEmir Yelekoğlu

Uluslararası Ticaret ve Finansman mezunu Emir Yelekoğlu, 2013 yılından bu yana otomotiv ve FMCG sektörlerinde çalışmış ve Finans Uzmanı olarak kariyerine devam ediyor. Profesyonel iş kariyeri dışında, espor geçmişi de bulunan Emir Yelekoğlu, otomotiv ve espor sektörü hakkındaki incelemeleri ile SDN'de yer alacak.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Ali elili
Ali elili
2 yıl önce

Değiştirilebilir batarya neden yapmıyorlar arabalara sabit batarya yapıyorlar benzin alır gibi istasyona gidersin boş bataryayı verip dolu bataryayı alırsın şarj olmasını beklemeden yola devam edersin

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce
Yanıtla  Ali elili

değiştirilebilir bataryalar güvenlik ve sağlık açısından sakıncalıdır.
batarya içinde bulunan sıvılar sağlık açısından tehlikeli olduğu için arabalarda sabit batarya kullanmak en garantili süreçtir.
detayları google den araştırabilirsiniz.

" Elektrikli araçların problemlerini çözecek batarya! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Elektrikli araçların problemlerini çözecek batarya! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Elektrikli araçların problemlerini çözecek batarya! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 F1 kupasını basan 3D yazıcı kutusundan çıkıyor F1 kupasını basan 3D yazıcı kutusundan çıkıyor
  2. 2 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  3. 3 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  4. 4 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  5. 5 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  6. 6 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  7. 7 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  8. 8 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2
  9. 9 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  10. 10 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme