Elektrikli araçların problemlerini çözecek batarya!


12 Mart 2018 Pazartesi 19:48
Elektrikli araçların problemlerini çözecek batarya!

Elektrikli araçların yaygınlaşmasının önündeki en büyük problemlerden bir tanesi bataryalar. Otomobil üreticilerinin ortak problemi olan, lityum iyon pil teknolojisinin artık son sınırlarına ulaşması, yavaş şarj olması ve istenilen menzili sağlayamaması gibi başlıca sebeplerden kaynaklanıyor. Bundan dolayı bir çoğu firma, araçlarında solid-state bataryaları  kullanan ilk şirket olabilmek adına, birbirleriyle kıyasıya mücadele içerisindeler.

Solid-State bataryalı elektrikli araçların üretimini ilk hangi şirket sağlayabilecek?

Toyota bu konuda rakiplerine  göre daha önde gözüküyor ve solid-state batarya ile çalışan otomobillerini 2020 senesinin ilk yarısında çıkaracağını açıkladı. Öteki tarafta ise, iş birliğine gitmiş olan Renault, Nissan ve Mitsubishi firmaları solid-state bataryalı araç üretimi için güçlerini birleştirmiş durumdalar ve bu pil teknolojisini destekleyen otomobillerini  2025 senesinin başlarında piyasaya sürebilmeyi planlıyorlar. Bu konuda açıklama yapmış olan bir diğer firma BMW ise 2026’yı işaret etmekte.

BMW Concept M8

Solid-state bataryanın avantajları neler?

Lityum iyon pillere nazaran çok daha hafif, yanma riski olmayan ve az yer kaplayan solid-state bataryalar, aynı zamanda lityum iyon pillere göre 2.5 kat daha fazla enerji depolama kapasitesi sağlıyorlar ve daha hızlı şarj oluyorlar. Tüm bu avantajlarının yanı sıra, kapasitesi artan bataryalar üretim sırasında ihtiyaç duyulan ham madde miktarını azaltıyor ve üretim maliyetlerini aşağı çekmeye yardımcı oluyor.
yazarEmir Yelekoğlu

Uluslararası Ticaret ve Finansman mezunu Emir Yelekoğlu, 2013 yılından bu yana otomotiv ve FMCG sektörlerinde çalışmış ve Finans Uzmanı olarak kariyerine devam ediyor. Profesyonel iş kariyeri dışında, espor geçmişi de bulunan Emir Yelekoğlu, otomotiv ve espor sektörü hakkındaki incelemeleri ile SDN'de yer alacak.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Elektrikli araçların problemlerini çözecek batarya!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Değiştirilebilir batarya neden yapmıyorlar arabalara sabit batarya yapıyorlar benzin alır gibi istasyona gidersin boş bataryayı verip dolu bataryayı alırsın şarj olmasını beklemeden yola devam edersin

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   değiştirilebilir bataryalar güvenlik ve sağlık açısından sakıncalıdır.
   batarya içinde bulunan sıvılar sağlık açısından tehlikeli olduğu için arabalarda sabit batarya kullanmak en garantili süreçtir.
   detayları google den araştırabilirsiniz.

" Elektrikli araçların problemlerini çözecek batarya! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Elektrikli araçların problemlerini çözecek batarya! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Elektrikli araçların problemlerini çözecek batarya! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 2. 2 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 3. 3 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 4. 4 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 5. 5 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 6. 6 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 7. 7 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 8. 8 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 9. 9 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 10. 10 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?