Elektrikli güneş gözlüğü geliştirildi!


03 Ağustos 2017 Perşembe 07:30
Elektrikli güneş gözlüğü geliştirildi!

Yanınızda taşıdığınız elektronik cihazınızı güneş gözlüğünüzün şarj etmesini ister miydiniz? Almanya’nın Karlsruhe Enstitüsü’nden araştırmacılar, güneş pilleri vasıtasıyla lenslerin güneş ışığı almasını 2 katına çıkartarak, elektrik üreten bir çift güneş gözlüğü üretti.

200 miliwatt güç üretebiliyor

Elektrik enerji üretebilen güneş gözlüğünde şeffaf, esnek, hafif, çeşitli şekil ve renklerde üretilebiliyor olması nedeniyle geleneksel silikon güneş hücreler yerine, organik güneş pilleri tercih edildi. Her biri yaklaşık 6 gram ağırlığında ve 1,6 mm kalınlığında olan güneş pili mercekleri, ticari olarak üretilen güneş gözlüğü çerçevesine sığdırılabildi. Bu çerçeveler ayrıca bir mikroişlemci, iki sensör ve iki ekran içeriyor.

17-08/03/organik-solar-cell-shiftdelete.jpg

Böylelikle mevcut aydınlık yoğunluğunu ölçülüp ve görüntülenebiliyor, ortam sıcaklığı çubuk grafiklerle analiz edilebiliyor. Her ne kadar doğrudan güneş ışığında en iyi şekilde çalışsalar da her lens 200 miliwatt güç üretebiliyor.

Güneş gözlüğünün ürettiği güç, bir işitme cihazını veya adım sayıcıyı çalıştırabilecek seviyede. Bu teknoloji güneş gözlükleri de sınırlı kalmayarak, çok daha fazla güç üretme potansiyeli bulunan bina pençelerine, araba camlarına uygulanabilir.

:: Elektrik enerjisi üretebilen güneş gözlükleri hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Elektrikli güneş gözlüğü geliştirildi!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    pençelerine nedir? Pencere demek istedin heralde. Bina camlarinda kullanan bir bina gordum isvicrede. Adamlar binanin kenarlarina Panelleri takmislar. Biraz da olsa binanin merdiven boslugunu aydinlariyor. Bir de Gunes gozlugu dediniz. Gunes gozluklerinde uv filtresi goz icin onemlidir. Elektrik icin de yuksek miktarda UV gereklidir. Bu camin yada cam gibi olan maddenin goze zarari var midir?

" Elektrikli güneş gözlüğü geliştirildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Elektrikli güneş gözlüğü geliştirildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Elektrikli güneş gözlüğü geliştirildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "