Okunma

Elektrikli otomobil için ÖTV artırıldı! (Güncellendi)


20 Şubat 2018 Salı 10:53
Elektrikli otomobil için ÖTV artırıldı! (Güncellendi)

Elektrikli otomobil için yüzde 70’e varan özel tüketim vergisi eklemesi yapıldı! Torba yasa kapsamında gelen vergiyi muhalefet de fark etmedi. Elektrikli araç ÖTV zammıyla birlikte fiyatlar  yüzde 60’a varan oranlarda artacak. Değişen oranlardaki yeni MTV ve ÖTV değerleri, yerli otomobil için de sorunlara neden olabilir.

Güncelleme: Maliye Bakanı iddia edilen vergi artışının gerçek dışı olduğunu açıkladı. Yapılan açıklamada ”ÖTV’ye tabi söz konusu mallarda herhangi bir vergi artışı olmayacağı vurgulanmıştır. Netice olarak, elektrik motorlu otomobillerin ÖTV’sinde 1 kuruş dahi zam yapılmayacaktır” denildi. 

Yerli otomobil şirketinin kurulmasına çok kısa bir süre kala elektrikli araçlara vergi yükü getirildi. Kısa süre öncesine kadar elektrikli araçların üzerinde vergi yükü bulunmuyordu. Yeni torba yasayla birlikteyse durum tamamen değişti.

Elektrikli otomobil için hem ÖTV ve MTV geldi

Yeni torba yasaya kadar elektrikli araçlardan yüzde 3 ile 15 arasında ÖTV alınırken, Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) alınmıyordu. Ancak, yeni yasa tasarısıyla birlikte MTV de alınmaya başlayacak.

Benzinlisi 2.000 TL, Elektriklisi 500 TL

İçten yanmalı motora sahip araçlardan MTV, ÖTV ve KDV alınıyor. Elektrikli araçların MTV’si, benzinli ve dizel araçlardakinin yaklaşık yüzde 25’i kadar.

Maliye Bakanı Naci Ağbal konuyla alakalı ”Yaptığımız düzenlemeyle elektrikli otomobiller için MTV Kanunu’na motor gücünü de ekliyoruz. Ama daha düşük MTV alacağız. Aynı nitelikteki benzinli veya dizel bir otomobil 2 bin TL MTV öderken, burada söz konusu rakam 500 TL olacak” ifadelerini kullandı.

Yüzde 33 ile yüzde 60 arasında değişen fiyat artışları gelecek

Yeni torba yasa meclisten geçerse, motor gücü 85 KW ve altındaki araçlar için olan yüzde 3 ÖTV ve yüzde 18 KDV, yüzde 37 ÖTV ve yüzde 18 KDV olarak güncellenecek.

Motor gücü 85 KW ile 120 KW arasında olan araçlar için yüzde 7 ÖTV ve yüzde 18 KDV olan vergi oranları, yüzde 60 ÖTV ve yüzde 18 KDV olarak güncellenecek.

Motor gücü 120 KW ve üzerindeki araçlar için yüzde 15 ÖTV ve yüzde 18 KDV olan vergi oranları ise  yüzde 84 ÖTV ve yüzde 18 KDV olarak güncellenecek.

135.000’lik araç 217.000 olacak

Motor gücü 120 KW üzerindeki, performanslı, elektrikli otomobil, şu an yüzde 15 ÖTV ve yüzde 18 KDV ile 135.000 TL’ye satın alınabiliyor. Ancak, vergi düzenlemesi bu haliyle kabul edilirse, aynı aracın fiyatı 217.000 TL’ye yükselecek.

::Gelen yüksek vergiler hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 yorum - “Elektrikli otomobil için ÖTV artırıldı! (Güncellendi)”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bu oranlar doğruysa?Cımhurbaşkanımız’ın bu na da müdahale etmesi gerekir. Başkanlık sistemi işte bınun için gerekli. Bu olanları hangi kafa yapıyor acaba? Bu hükümetin direk milletin ayağına ve kendi kafasına sıkmakı gibi hz. Allah kötülere fırsat vermesin(bürokrasi ve siyasette temizlik şart…

  1. Anonim dedi ki:

   Niye etsinki hazır para geliyor ayıptır günahdır ya insanlar arabaya binemez oldu bu gidişle bisiklete bile binmemiz zor gözüküyor korkarım yarın öbürgün çıkaçak olan yasa bununla ilgili olaçak ….

 2. gurupow1 dedi ki:

  Ha uşağum İncultere kıskanayi, Alamanya değil, elekntrik vergiye yakmıyı en çok elektriği tevlet yakayiii

 3. Adem dedi ki:

  Bir kurus artmayacak denilip yapilan zam

 4. abc dedi ki:

  almanya bizi kıskanıyor, çünkü almanyada motor gücü dğişmeksizin elektrikli araçlardan alınan vergi 35 eurocuk yıllık.
  herkes elektrikli araca teşvikler yaparken yeşil ışık yakarken bunlarda nasıl millete aldırmayız, nasıl daha fazla para yolarız onun peşinde, yeşile bu kadar düşman başka bi dönem olmamıştır.
  türkiye cumhuriyeti bunlar geldiğinden beri vergi imparatorluğu olmuştur ve o imparatorluk maalesef büyümeye ve canımızı yakmaya devam ediyoır.

 5. Gökhan GÜNÜŞEN dedi ki:

  Yapılan bu zamlarla devlet +18 uygulamasına geçmiş durumda bu zamlara istinaden araç alacaklara bayilerden kamasutra modellerinden birini seçebilmeleri için araç kataloglarına ilaveten kamasutra katalogu eklemeliler

  1. MehmetK dedi ki:

   güzel düşünülmüş bir cevap olmuş, tebrik ederim.

 6. Egemen temelci dedi ki:

  Kendi bacaklariniza daha ne kadar sıkacaksiniz. Düşene kadar mi?

 7. Baran dedi ki:

  Elektrikli araba hayalimiz de ileri ki bi tarihe ertelenmiş oldu 🙂

 8. Hüseyin dedi ki:

  Milleti gaza getirmeyin. Açıklama şu şekilde “Söz konusu açıklamalarda ayrıca, halihazırda uygulanmakta olan oranların aynen korunmasını teminen bu kanun tasarısının yasalaşıp yayımlandığı gün Bakanlar Kurulu Kararı çıkarılacağı ve ÖTV’ye tabi söz konusu mallarda herhangi bir vergi artışı olmayacağı vurgulanmıştır. Netice olarak, elektrik motorlu otomobillerin ÖTV’sinde 1 kuruş dahi zam yapılmayacaktır”

 9. Kerim dedi ki:

  Elektrikli araclara destegin daha fazla olmasi gerek.

 10. recelliturta dedi ki:

  SÖMÜRGEN ANLAYIŞ

 11. Olmamıs dedi ki:

  Ülkeme yakın kültüre sahip nereleri var? Balkanlar?

 12. Ahmet dedi ki:

  Merhaba Torba Yasa İle İlgili Resmi Kaynak Belirtirmisiniz Lütfen

 13. çağlayan dedi ki:

  vergi cenneti ülkem 🙂 emeği geçen herkese sevgilerimle…

 14. Ferdi dedi ki:

  Böyle birşey olamaz. Tüm dünya teşvik ederken bizde cezalandırmak niye

  1. barış y dedi ki:

   çünkü başımızdakiler ababan oğula nesil anlamıştır herkes :)))

" Elektrikli otomobil için ÖTV artırıldı! (Güncellendi) konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Elektrikli otomobil için ÖTV artırıldı! (Güncellendi) ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Elektrikli otomobil için ÖTV artırıldı! (Güncellendi) ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "