Okunma

En çok elektrikli otomobil hangi ülkede satılıyor?


01 Haziran 2018 Cuma 03:00
En çok elektrikli otomobil hangi ülkede satılıyor?

Tesla ile yükselişe geçen elektrikli otomobillere, diğer üreticilerinde daha fazla yoğunlaşması ile birlikte elektrikli araç satışlarında adeta bir patlama yaşandı.

Otomotiv sektörüne yön veren üreticiler şimdiden elektrikli araçlar için uzun vadeli planlarını açıklarken, 2017 yılında dünya genelinde yüzde yüz elektrikli veya şarj edilebilir hibrid otomobil satışlarının 1 milyonu aştığı açıklandı.

Elektrikli otomobil satışları 2017 yılında rekor kırdı!

Uluslararası Enerji Ajansı tarafından yayınlanan rapora göre, elektrikli otomobil satışlarındaki yükselişe en büyük katkıyı ( yüzde 57 ) Çin sağladı. Zira, geçtiğimiz yıl dünyada satılan 1,1 milyon aracın yarısından fazlası ( 580.000 ) Çin’de satıldı. Genelde ise elektrikli otomobiller, geçen yıl Çin’de yüzde 2,2 paya sahip oldu.

Çin’de elektrikli araçlara odaklanılmasının en büyük sebeplerinden birisi, hava kirliliğinin önlenmesi. Bu nedenle Çin, sadece 2017 yılında trafiğe, dünyanın ikinci büyük piyasası ABD’nin iki katından fazla elektrikli veya hibrid araç soktu.

Elektrikli otomobil satışları

Dünya üzerindeki elektrikli araç sayısı, geçen yılın sonunda 3,1 milyonu geçti. Çin ise tek başına bu sayının yüzde 40’ına ev sahipliği yapıyor. Bu alanda en çok ilerleme sağlanan ülkelerden Norveç’te ise, satılan yeni araçların yüzde 39 kadarı elektrikli araçlardan oluşuyor.

İzlanda ve İsveç’te ise satışların %11,7 ve %6,3 kadarı elektrikli araçlardan oluşuyor. Ayrıca, otomobillerin yanı sıra iki tekerlekli araçlarda ve otobüslerde de elektrikli olanların sayısı hızla artıyor. Geçen yıl dünyada elektrikli otobüslerin satışı 100.000, iki tekerleklilerin satışı ise 30 milyon gibi sayılara ulaştı.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “En çok elektrikli otomobil hangi ülkede satılıyor?”

  1. Kerim dedi ki:

    Hadi hayirlisi.

" En çok elektrikli otomobil hangi ülkede satılıyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere En çok elektrikli otomobil hangi ülkede satılıyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda En çok elektrikli otomobil hangi ülkede satılıyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "