Elektrikli scooter kullanımına yaş sınırlaması geldi


24 Aralık 2020 Perşembe 11:30
Elektrikli scooter kullanımına yaş sınırlaması geldi

TBMM Genel Kurulu’nda Türkiye Çevre Ajansı’nın kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanunu kabul edildi. Elektrikli scooter kullanımına bu düzenleme ile yaş sınırlaması getirildi.

Elektrikli scooter kullanımına yaş sınırlaması geldi

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen Karayolları Trafik Kanunu‘nda yapılacak değişiklikler belli oldu.

İlgili kanunda “Bisiklet yolu”; bisiklet ve elektronik scooter sürüşü için ayrılan, taşıt yolu ve yaya alanları ile kesişim noktaları hariç diğer araç ve yaya trafiğine kapalı yol olarak tanımlandı. E-scooter ise hızı en fazla saatte 25 kilometreye ulaşan, tekerlekli, ayak tahtası ve tutamağı olabilen, dikey bir direksiyon mekanizması içerebilen ve ayakta kullanılan taşıt grubu olarak nitelendirilirken, bisiklet şeridi ise yol seviyesinde bisiklet ve e-scooter kullanımı için özel olarak belirlenmiş ve yer işaretlemesiyle ayrılmış yol şeklinde tanımlanıyor.

elektrikli scooter yaş sınırlaması

Kara yollarındaki bisiklet yol ve şeritlerinde 15 yaşını bitirmiş olanlar elektrikli bisiklet ve e-scooter kullanabilecek. Sürücüler, sağa ve sola dönüşlerde, bisiklet yolundaki ve şeridindeki bisiklet ve e-scooter kullananlara ilk geçiş hakkını vermek zorunda olacak. Ayrı bisiklet yolu veya şeridi varsa e-scooterlar taşıt yolunda, motorlu bisikletler ise bisiklet yolunda sürülemeyecek. İki elle sürülmesi zorunlu olacak e-scooterlar ile sırtta taşınabilen kişisel eşya harici yük ve yolcu taşınamayacak.

E-scooterlar, otoyol, şehirlerarası kara yolları ve azami hız sınırı saatte 50 kilometre üzerinde olan kara yollarında kullanılamayacak. Yayalar bisiklet trafiğine engel olmamak şartıyla veya yaya yolu bulunmayan yerlerde bisiklet şeridini kullanabilecek. Elektrikli scooter ve kullanımına ilişkin diğer hususlar İçişleri, Çevre ve Şehircilik ile Ulaştırma ve Altyapı bakanlıkları tarafından müştereken çıkarılan yönetmelikle belirlenecek.
yazarYiğit Can Polat

1999 yılından bu zamana kadar en büyük tutkum olan teknolojiyi, ilk masaüstü bilgisayarımı kutusundan çıkarırken yaşadığım ilk günkü heyecanımla beraber ShiftDelete.Net ailesi içinde sizlere ulaştırmaya çalışıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
8 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
22 gün önce

Ben zaten 16 yasindayim fakat karar fiyasko bu kadar populer olmadan once resmi yas siniri 11 idi yine otoriter rejimin kendi kafasina gore aldigi karar

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
22 gün önce

çok haklısın

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
22 gün önce

Otoriter rejimi 16 yaşında biliyorsun ama çıkan kurallar ne denli önemli ve hayati bunu bilmiyorsun. Ne eksik mesela ya da ne fazla? Çözüm sunmadan suçlamak kolay tabii ki.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
22 gün önce

Anlamıyorum küçükler üçin böyle bir yaş sınırı getirildi fakat bu araçlar trafiğe uygun bir şekilde üretiliyor mu trafiğe uygun opması açısından sinyal verebilmeli ve sürücü arkasını görebilmeli. Ek olarak kaldırımların darlığı ve bu ürünlerin hantallığından dolayı kaldırımlarda yayanın geçeceği boş alan kalmıyor. Açıkçası bu kadar açık vaken ürün üstünde sadece yaş sınırlaması getirilip diğer konuşarın göz ardı edilmesi gülünç. Bu araçaları kiralanması ve bu işi yapan firmaşarın kapanması gerek.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
22 gün önce

Çok iyi olur aslında birde şunu belirtmek istiyorum sayın devlet büyüklerimize sesleniyorum paten kaykayları bir an önce yasıklayın lütfen yollarda çok büyük tehlike rica ediyorum lütfen yasaklansın

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
21 gün önce

Öylemi diyosun paten yasaklansın yollarda yasaklansin bazıları bunu spor olarak yapiyor bukadar sey olma istersen demekki hiç spor yapmiyosun millete karisiyosun kötülere de bunu iyi sporculara deme

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
21 gün önce

Abi anlamıyorum 11 yaşindayım 5 yasimdan beri bisiklet sürüyorum ben bu kanuna karşıyım asla yapmasınlar kimin aklına gelir çocuğun eylencesini söndürmek rezalet proje

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
19 gün önce

Mantıklı, belirli kurallar olabilir, ancak altyapı yokken yasakçı zihniyete de karşıyız.
Madem altyapısı olmayan bir ülkeyiz, neden satışına izin veriliyor. Markete gitmek için, olmayan bisiklet yolunu mu kullanacak gençler?
Biri de çıkmış paten yasaklansın demiş. Yasakçı zihniyetle bir yere varılmaz. Patencileri gördüğümde yol veriyorum. Gençler bizim geleceğimiz, biz yapamadık en azından engel olmayalım.

" Elektrikli scooter kullanımına yaş sınırlaması geldi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Elektrikli scooter kullanımına yaş sınırlaması geldi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Elektrikli scooter kullanımına yaş sınırlaması geldi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  2. 2 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  3. 3 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  4. 4 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  5. 5 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  6. 6 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  7. 7 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  8. 8 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)
  9. 9 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık
  10. 10 Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video) Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video)