Elektrikli scooter yasası netleşti! İşte kurallar


12 Ekim 2020 Pazartesi 13:29
Elektrikli scooter yasası netleşti! İşte kurallar

Ülkemizde yapılan düzenlemeler ile dikkat çeken elektrikli scooter hakkında yasanın detayları kesinleşmeye başladı. Daha önce de yapılacak düzenlemeler hakkında bazı detayları sizlere aktarmıştık. Netleşen kurallar ile elektrikli scooter yasası hakkında bilinen her şey:

Elektrikli scooter yasası hakkında kesinleşen detaylar

Bakanlığın bir süredir gündeminde olan elektrikli scooter yasası hakkında detaylar netleşmeye başladı. Bu kapsamda değerlendirildiğinde yasanın 2021 yılında devreye gireceği aktarılıyor. Bunun yanında elektrikli scooter ve bisiklet şeridi tanımları kanuna eklenecek zira şu anda bu konu havada kalıyordu. Yine de bunun yanında Karayolları Genel Müdürlüğüne bisiklet ve elektrikli scooterların kullanımı için mevzuatta yetki ve görevlendirmenin de yapılacağı özel olarak belirtiliyor.

Avrupa’da bir süredir konu hakkında tartışılan düzenlemelerin Türkiye’de de tartışıldığını ancak bunun için somut adımların atıldığını söylemek mümkün. Elektrikli scooterları kullanacak kişilerin yaş sınırı hakkında bir düzenleme gündeme gelmişti işte yeni yasaya göre, aracı kullanmanın alt sınırı 15 olarak netleştirildi.

Bu araçların yol kenarına ya da insanların kullandığı alanlara park edilmesi ise ekstra bir sorun olarak görülüyordu. Sosyal medya üzerinden de eleştirilen ve cezaların yazıldığı konu hakkında da bir düzenleme bulunuyor. Düzenlemeye göre, uygun yerlerde yol yapılacak.

Hyundai elektrikli scooter

Şarj istasyonu, bisiklet yolları plan zorunluluğu belediyelere verilecek. Böylelikle sorunların bir nebze de olsa önüne geçilmesi bekleniyor. Söz konusu yolların düzenlemesi yapıldıktan sonra bu yollardan motosikletler geçemeyecek. Yalnızca bu araçlara tahsis edilecek yolda 50 km/s ile sınırlı olacak. Yani bu hız sınırının üstüne çıkmak yasak hale gelecek.

Yine yasa kapsamında sürücüler, sağ veya sola dönüşlerde elektrikli scooter ve bisikletlere öncelik vermesi gerekecek. Scooter kullanıcıları aynı zamanda bisiklet yollarını da kullanabilecek. Elektirikli scooter kullanıcıları bu araçlarda yük taşımayacak, yalnızca sırt çantası gibi hafif yüklere izin verilecek.

Bunların yanında elektrikli scooter için en önemli şey şarj istasyonları. İşte şarj istasyonlarının yapım yetkisi ise belediyelere veriliyor ve kullanım yoğunluğuna göre, istenilen yerlere bu istasyonlar yapılacak. Belediyelerin ana ulaşım planında bisiklet ve sccoterlar için çözüm odaklı plan hazırlama zorunluluğu getiriliyor.




yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
15 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

Bisiklet yolu olayı hepsi havada kalır bizim ülkemizde ne yazık. Milletin önce ilkokuldan beri bisiklet kültürüne alıştırılması lazım. Ders olarak işlenmesi lazım. Hollanda ve Danimarka 50 yılda anca oturtabildi bisiklet kültürünü. Bizim alacak çok yolumuz var. Önce saygısız kural tanımayan şoförlere cezalar verilerek başlanabilir.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

taksi cilerin işine gelmiyor dur

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 ay önce

uberi de yok ettiler, cahil, yobazlar. sigara içip pis pis konuşuyorlar anca.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

Bısıklet yolundan gıdıyorum ınsanlar yuruyor orada pardon deyıp gecıyorum acaba anlıyorlarmı

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 ay önce

zil çalıp uyarıyorum burası bisikelt yolu diyerek öğrenirler bir gün

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

Konya bisiklet yolu konusunda diğer illere örnek olsun

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

la önce bisiklet yollarını yaygınlaştırın kaç ilçede var istanbulda araba park yeri bile yok

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

trafiği rahatlatacak her şeye okeyim ben

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

Hiç bir şehirde düzgün plan yok ki ne binalar düzgün nizamlı ne yollar geleceğe yönelik geniş yapıldı hiç bişey düzgün değil. Eskiden bizim burada iki taraflı park edilmesine rağmen iki tır yanyana geçebiliyorken kaldırımları genişlettiler insanlar yolda yürümesin diye yeminle kaldırımlar bomboş hala yolda yürüyorlar. Yani bilinç eksikliği de var. Sonuç olarak bizde tutmaz hiç bişey motosiklette geçer o yoldan scooter da yola çıkar sağa sola dönüşte yol da vermezler her bi pohta olur

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

bence de genişletilsin sonra ters yönden asfaltı kullanıp kırmızı ışıkda geçip sağını solunu bilmeyen çok fazla kendini bilmişler var mazallah altımızda kalacaklar…..Amacına yönelik trafik kurallarına uymak ZORUNDALAR uymuyorsa git kaldırımda devam ..

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

Bu tür araçların kullanımı artırılmalıdır.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

yakında %35 ötv gelir .

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

İnsanlar ne güzel bisiklet binmeye başlamıştı, scooterların çıkmasıyla zaten tembel olan gençler, bisikletten vazgeçtiler. Zaten bisiklete yer olmayan şehirler de bir de scooterlar çıktı. Araçlar bisiklete, scooterlara dikkat edip, yol vereceğine, biz onlara veriyoruz, sanki motoru bize takmışlar. İşin özü, neremiz doğru ki, bu da doğru olsun.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

Devremden beri şehirlerde binalar aynı yere inşa edildi yollar aynı yol trafik sıkışık. Bu suçudur kullananlardan çok araba altında kalan olur..

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

Ne anlatıyorsunuz ya 😀 Ahahaha Scooter yolu mu ? Daha sahil şeridinde bile adamakıllı bisiklet yolu yokken, scooterlara yol, sarj yeri mi yapacaklar 😀 Güldürmeyin yahu Norveç mi burası. Scooterların şarja ihtiyacı yok zaten. Kişisel alanlar da bi zahmet evde full sarj edip çıksın. Zaten 30-40 km oluyor menzilleri tek şarjla daha ne, sonuçta şehirlerarası gidecek haliniz yok ya. En fazla semt değiştirirsiniz.

" Elektrikli scooter yasası netleşti! İşte kurallar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Elektrikli scooter yasası netleşti! İşte kurallar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Elektrikli scooter yasası netleşti! İşte kurallar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  2. 2 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  3. 3 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  5. 5 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  6. 6 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  7. 7 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  8. 8 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  9. 9 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  10. 10 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik