Elektrikli scooter yasası netleşti! İşte kurallar


12 Ekim 2020 Pazartesi 13:29
Elektrikli scooter yasası netleşti! İşte kurallar

Ülkemizde yapılan düzenlemeler ile dikkat çeken elektrikli scooter hakkında yasanın detayları kesinleşmeye başladı. Daha önce de yapılacak düzenlemeler hakkında bazı detayları sizlere aktarmıştık. Netleşen kurallar ile elektrikli scooter yasası hakkında bilinen her şey:

Elektrikli scooter yasası hakkında kesinleşen detaylar

Bakanlığın bir süredir gündeminde olan elektrikli scooter yasası hakkında detaylar netleşmeye başladı. Bu kapsamda değerlendirildiğinde yasanın 2021 yılında devreye gireceği aktarılıyor. Bunun yanında elektrikli scooter ve bisiklet şeridi tanımları kanuna eklenecek zira şu anda bu konu havada kalıyordu. Yine de bunun yanında Karayolları Genel Müdürlüğüne bisiklet ve elektrikli scooterların kullanımı için mevzuatta yetki ve görevlendirmenin de yapılacağı özel olarak belirtiliyor.

Avrupa’da bir süredir konu hakkında tartışılan düzenlemelerin Türkiye’de de tartışıldığını ancak bunun için somut adımların atıldığını söylemek mümkün. Elektrikli scooterları kullanacak kişilerin yaş sınırı hakkında bir düzenleme gündeme gelmişti işte yeni yasaya göre, aracı kullanmanın alt sınırı 15 olarak netleştirildi.

Bu araçların yol kenarına ya da insanların kullandığı alanlara park edilmesi ise ekstra bir sorun olarak görülüyordu. Sosyal medya üzerinden de eleştirilen ve cezaların yazıldığı konu hakkında da bir düzenleme bulunuyor. Düzenlemeye göre, uygun yerlerde yol yapılacak.

Hyundai elektrikli scooter

Şarj istasyonu, bisiklet yolları plan zorunluluğu belediyelere verilecek. Böylelikle sorunların bir nebze de olsa önüne geçilmesi bekleniyor. Söz konusu yolların düzenlemesi yapıldıktan sonra bu yollardan motosikletler geçemeyecek. Yalnızca bu araçlara tahsis edilecek yolda 50 km/s ile sınırlı olacak. Yani bu hız sınırının üstüne çıkmak yasak hale gelecek.

Yine yasa kapsamında sürücüler, sağ veya sola dönüşlerde elektrikli scooter ve bisikletlere öncelik vermesi gerekecek. Scooter kullanıcıları aynı zamanda bisiklet yollarını da kullanabilecek. Elektirikli scooter kullanıcıları bu araçlarda yük taşımayacak, yalnızca sırt çantası gibi hafif yüklere izin verilecek.

Bunların yanında elektrikli scooter için en önemli şey şarj istasyonları. İşte şarj istasyonlarının yapım yetkisi ise belediyelere veriliyor ve kullanım yoğunluğuna göre, istenilen yerlere bu istasyonlar yapılacak. Belediyelerin ana ulaşım planında bisiklet ve sccoterlar için çözüm odaklı plan hazırlama zorunluluğu getiriliyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 yorum - “Elektrikli scooter yasası netleşti! İşte kurallar”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Ne anlatıyorsunuz ya 😀 Ahahaha Scooter yolu mu ? Daha sahil şeridinde bile adamakıllı bisiklet yolu yokken, scooterlara yol, sarj yeri mi yapacaklar 😀 Güldürmeyin yahu Norveç mi burası. Scooterların şarja ihtiyacı yok zaten. Kişisel alanlar da bi zahmet evde full sarj edip çıksın. Zaten 30-40 km oluyor menzilleri tek şarjla daha ne, sonuçta şehirlerarası gidecek haliniz yok ya. En fazla semt değiştirirsiniz.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Devremden beri şehirlerde binalar aynı yere inşa edildi yollar aynı yol trafik sıkışık. Bu suçudur kullananlardan çok araba altında kalan olur..

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  İnsanlar ne güzel bisiklet binmeye başlamıştı, scooterların çıkmasıyla zaten tembel olan gençler, bisikletten vazgeçtiler. Zaten bisiklete yer olmayan şehirler de bir de scooterlar çıktı. Araçlar bisiklete, scooterlara dikkat edip, yol vereceğine, biz onlara veriyoruz, sanki motoru bize takmışlar. İşin özü, neremiz doğru ki, bu da doğru olsun.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  yakında %35 ötv gelir .

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu tür araçların kullanımı artırılmalıdır.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  bence de genişletilsin sonra ters yönden asfaltı kullanıp kırmızı ışıkda geçip sağını solunu bilmeyen çok fazla kendini bilmişler var mazallah altımızda kalacaklar…..Amacına yönelik trafik kurallarına uymak ZORUNDALAR uymuyorsa git kaldırımda devam ..

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Hiç bir şehirde düzgün plan yok ki ne binalar düzgün nizamlı ne yollar geleceğe yönelik geniş yapıldı hiç bişey düzgün değil. Eskiden bizim burada iki taraflı park edilmesine rağmen iki tır yanyana geçebiliyorken kaldırımları genişlettiler insanlar yolda yürümesin diye yeminle kaldırımlar bomboş hala yolda yürüyorlar. Yani bilinç eksikliği de var. Sonuç olarak bizde tutmaz hiç bişey motosiklette geçer o yoldan scooter da yola çıkar sağa sola dönüşte yol da vermezler her bi pohta olur

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  trafiği rahatlatacak her şeye okeyim ben

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  la önce bisiklet yollarını yaygınlaştırın kaç ilçede var istanbulda araba park yeri bile yok

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Konya bisiklet yolu konusunda diğer illere örnek olsun

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Bısıklet yolundan gıdıyorum ınsanlar yuruyor orada pardon deyıp gecıyorum acaba anlıyorlarmı

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  taksi cilerin işine gelmiyor dur

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   uberi de yok ettiler, cahil, yobazlar. sigara içip pis pis konuşuyorlar anca.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Bisiklet yolu olayı hepsi havada kalır bizim ülkemizde ne yazık. Milletin önce ilkokuldan beri bisiklet kültürüne alıştırılması lazım. Ders olarak işlenmesi lazım. Hollanda ve Danimarka 50 yılda anca oturtabildi bisiklet kültürünü. Bizim alacak çok yolumuz var. Önce saygısız kural tanımayan şoförlere cezalar verilerek başlanabilir.

" Elektrikli scooter yasası netleşti! İşte kurallar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Elektrikli scooter yasası netleşti! İşte kurallar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Elektrikli scooter yasası netleşti! İşte kurallar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
 2. 2 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
 3. 3 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 4. 4 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 5. 5 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 6. 6 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 7. 7 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 8. 8 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 9. 9 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 10. 10 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!